1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baro’dan Mursi hakkındaki idam kararına tepki
Baro’dan Mursi hakkındaki idam kararına tepki

Baro’dan Mursi hakkındaki idam kararına tepki

Diyarbakır Barosu, Mısır’da darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam kararının iptali için, Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Hussein El Saharty'ye mektup yolladı.

A+A-

Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Tahir Elçi ve bir grup avukat, Mısır’da askeri darbeyle görevden uzaklaştırıldıktan sonra,hakkında idam kararı verilen mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararının kaldırılması için, bu ülkenin Ankara Büyükelçisi Hussein El Saharty'ye mektup yolladı.

Bu amaçla Sur ilçesindeki PTT Bürosu’la gelen Elçi, burada basına açıklamalarda bulundu.
Mısır’da darbe sonrasında ülkenin olağanüstü usullerle yönetilmeye başlandığını, başta Mursi olmak üzere Hhkümet ve iktidardaki siyasi parti olan İhvanyetkililerine yönelik yoğun bir tutuklama uygulamasına girişildiğini belirten Elçi, şöyle dedi:


“Kitlesel politik tutuklamalar, bağımsız ve tarafsız olmayan yargılamalar ve politik amaçlı idam kararları, Mısır Devleti için de bağlayıcı olan uluslar arası belgelerin en temel hükümlerinin ihlalidir.

Özellikle askeri darbe hukukuna göre ve askeri yönetimin emir ve talimatlarıyla hareket eden mahkemelerce yapılan yargılamalar sonunda başta seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed MURSİ olmak üzere yüzlerce politik tutuklu hakkında idam kararları verilmesi askeri yönetimin  demokrasi, insan hakları gibi evrensel değerleri umursamadığını ortaya koymaktadır. Uluslar arası insan hakları örgütlerinin darbe yönetiminin yargılamalarını ve verilen idam kararlarını durdurma çağrıları bugüne kadar Askeri Yönetim tarafından dikkate alınmamış, idam kararlarının infaz edileceğine dair bilgiler kamuoyuna yansımaktadır”
İdam cezasının,  insan haklarına aykırı, gayri insani bir ceza ve uygulama olduğunu, ölüm cezasının, uygulama süreci ve yerine getirme biçimi itibariyle insanlık onuruna aykırı bulunduğunu vurgulayan Elçi “Askeri darbe dönemlerinde, adaletsiz yargılamalarla hukukun ve yargının muhalifleri sindirmenin basit araçlarına dönüştürüldüğü bilinmektedir. Mısırda bu gün yaşananlar, otuz beş yıl önce Türkiye’de yaşanan askeri Cunta uygulamalarının bir benzeridir. 12 Eylül Askeri Darbe Yönetimi  lideri Kenan Evren’in akıbeti Mısırda bugün utanç verici uygulamaları yapanlara bir ders olmalıdır. Hiç şüphesiz Mısır Askeri Yönetimi, dünya kamuoyunun vicdanında şimdiden mahkum olduğu gibi, işledikleri suçların cezai sorumluluğundan kaçınamayacaklardır” dedi.
Diyarbakır Barosu’nun Mısır’da seçilmiş, meşru hükümetin darbe yoluyla devrilmesi sonrasında adil olmayan göstermelik yargılamalar sonunda verilen idam kararlarını kınadığını da belirten Elçi, şöyle devam etti:


“Dünyanın neresinde olursa olsun idam cezası insan onurunu ayaklar altına alan, utanç verici bir ceza ve uygulamadır. Uluslararası insan hakları örgütleri gibi uluslar arası toplum da Mısır’daki Askeri Yönetimin insan haklarına ve demokratik değerlere meydan okuyan yargılamalarına ve idam cezalarına etkili şekilde karşı çıkmalıdır. Diyarbakır Barosu olarak başta seçilmiş Mısır Devlet Başkanı Muhammed MURSİ ve diğer politikacılar hakkında verilen idam kararlarını protesto ediyor ve kabul edilemez buluyoruz.

 Diyarbakır Barosu Başkan ve Yöneticileri ile üyeleri, Mısır Askeri Yönetiminin insan haklarına aykırı uygulamalarını ve idam kararlarını kabul edilemez bulduğuna ve infazların durdurulmasına dair çağrı mektuplarını Mısır Hükümetine sunulmak üzere Mısır Arap Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Sayın Husseın EL Saharty’ye  göndermiştir” 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler