1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baro Sur’un Cizre olmasından endişeli
Baro Sur’un Cizre olmasından endişeli

Baro Sur’un Cizre olmasından endişeli

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesinin üzerinden 83 gün geçmesine rağmen faillerin bulunmadığını ve soruşturmanın sonuç almaya dönük yapılmadığına dikkat çeken Diyarbakır Barosu, bombardıman altındaki Sur'da evlerde mahsur kalan 200 sivil

A+A-

Diyarbakır Barosu, Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesinin 83'üncü gününde Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Eylemde, "Em te ji bîr nakin" pankartı ile katledilen Elçi'nin fotoğrafının yer aldığı dövizler taşındı.

 

Eylem öncesi baro basın birimi çalışanı Cihan Çelik'in, polisler tarafından çekim yapması engellenmeye çalışıldı. Ancak Diyarbakır Baro avukatlarının araya girmesi sonucu çekim yapmasına izin verildi. Öte yandan yoldan geçen yaşlı bir kadın da eyleme katılmak istedi. Polis engellemeye çalışsa da avukatların müdahalesiyle yaşlı kadın da eyleme katıldı.

Çok sayıdan avukatın katıldığı eylemde konuşan Diyarbakır Baro Başkanvekili Av. Ahmet Özmen, Elçi'nin katledilmesinin ardından 83 gün geçmesine rağmen soruşturma dosyasında herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini ve Elçi davasının hala aydınlatılamadığını söyledi. Soruşturmanın ağır aksak bir şekilde yürütüldüğüne dikkat çeken Özmen, dava ile ilgili sonuç almaya dönük bir işlem yapılmadığını vurguladı. Özmen, Elçi'nin katilinin bulununcaya kadar eylemlerini her hafta sürdüreceklerini kaydetti.

Özmen, Diyarbakır Sur'da 80'inci gününe giren kuşatmaya da değinerek, "Sur'da aralarında bebek ve yaşlıların da bulunduğu çok sayıda sivil mahsur kalmış durumda. İkinci bir Cizre vakasının yaşanmaması için devlet yetkilileri derhal buradaki yurttaşların yaşam haklarını koruyarak güvenli bir şekilde yurttaşları çıkartması gerekmektedir" dedi.

Konuşmalardan sonra avukatlar 5 dakikalık oturma eylemi yapıp alkışlar eşliğinde dağıldı.

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler