1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baro Başkanı Elçi’nin hayatını kaybetmesi
Baro Başkanı Elçi’nin hayatını kaybetmesi

Baro Başkanı Elçi’nin hayatını kaybetmesi

DİYARBAKIR - Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği olaya ilişkin soruşturma devam ederken, olay yerinde bulunan zedelenmiş mermi çekirdeğinin DNA incelenmesi için Ankara’ya gönderildiği, görüntü ve fotoğrafların da detaylı incelenmesi

A+A-

Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare’de çıkan çatışmada hayatını kaybetmesinin ardından bölgeye olay yerini incelemek için çeşitli tarihlerde 3 ekip gitti, ekiplerin her birine de hendek tarafından ateş açıldı.

Olay yerinde bulunan 83 delilden 43’ü alınırken, geri kalan delillerden bir kısmı olay yerinde bulunurken, bir kısmı da sokaktan geçen çocuklar tarafından alındı.

KEBAPÇI VE PTT’NİN GÜVENLİK KAMERASI İNCELEMEDE


Olay yerinde bulunan gazetecilerin o anda çektiği görüntüler ile ifadeleri alındı. Olayın ardından çevrede bulunan ve sokak ile olay yerini gördüğü düşünülen Mardin Kebap Evi ile PTT şubesinin güvenlik kameralarına da incelenmek üzere el konuldu. Güvenlik kameraları, incelenmek üzere Jandarma Kriminale gönderildi. Olay yerinde bulunan ve en önemli delil durumunda olan zedelenmiş mermi çekirdeği de DNA testi için Ankara’ya gönderildi.

GÖRÜNTÜ VE FOTOĞRAFLAR TÜBİTAK’A DA GÖNDERİLECEK


Olay anında çekilen görüntü ve fotoğraflar detaylı incelenme için TÜBİTAK’a gönderilecek. TÜBİTAK’ta yapılacak incelemelerde görüntü kalitesinin yükseltilerek mermilerin çıkışı ve yönü dev ekranda izlenecek. Olay anından görevlendirilmesi bulunan tüm polislerin silahları toplanarak incelemeye götürüldü. Olayın ardından çevrede bulunan polis, avukat, çalışanlar, gazeteciler, yaralanan polis ve tarafsız görgü tanıklarının ifadesi hızlıca alındı.


Çatışmanın ardından silahların ateşlendiği yerlerin krokileri çıkarıldı. Savcılık, jandarma, Adli Tıp, kriminal ve TÜBİTAK ile birlikte çalışmalarına devam ediyor. Olay yerinden gelen silah seslerinin de ayrıştırılması için destek alınarak incelenmeye başlandı.

İKİ SALDIRGANIN' DA VURULDUĞU DEĞERLENDİRİLİYOR


Basın açıklamasından sonra çıkan çatışmada silah kullanan polislerin hala Diyarbakır’da görev yaptığı ve tayinlerinin başka illere çıkmadığı öğrenildi. Basın açıklaması yapıldığı sırada Dört Ayaklı Minare’nin sokağına girmeden iki polisi şehit eden saldırganlardan ikisinin de vurulduğu değerlendirilirken, ölenin olup olmadığı bilinmiyor.


(YRT-MP-HA-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler