1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baro Başkanı Elçi hakkında yakalama kararı
Baro Başkanı Elçi hakkında yakalama kararı

Baro Başkanı Elçi hakkında yakalama kararı

DİYARBAKIR - Bir televizyon programındaki açıklamaları nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, “Bu karar ifade özgürlüğünün geldiği boyutu gözler önüne seriyor. Söylediklerimin arkasındayım ve baro binasındayım”

A+A-

CNN Türk’te yayınlanan Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılıp, “PKK değildir. Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir.

Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan ve yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, İHA’ya konuştu. Kararı değerlendiren Elçi, Türkiye’nin en çok izlenen bir televizyon kanalında programdaki diğer konuklarla yaptıkları bir tartışma sırasında bir baro başkanı olarak tespit ve görüşünü ortaya koyduğunu belirterek, programda fikrini ifade ettiğini kaydetti. Ancak hemen ertesinde hakkında soruşturma başlatıldığını duyduğunu vurgulayan Elçi, “Herhalde çağırır ifademi alırlar diye düşündüm. Neticesinde kaçacak durumumuz yok, ifademizi veririz.

Az önce de hakkımızda yakalama kararı alındığını duyduk. Bir baro başkanının bile bu ülkede bu kadar hayati bir mesele ile ilgili görüş ifade etmesi ve resmi söylemden farklı bir görüş ortaya koyması hemen soruşturma ve yakalama ile karşılanıyorsa bu durum ülkede demokrasinin ve ifade özgürlüğünün geldiği bir boyut gözler önüne seriyor. Benim yani baro başkanı ve bir aktivist olarak son 4 aydır yaptığım çabalar bu silahlı sürecin sona ermesi ve ölümlerin önüne geçilmesine yöneliktir. Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için neler yaptığımı bütün kamuoyu biliyor. Biz söylediklerimizin arkasındayız ve Diyarbakır’daki baro binasındayız” dedi.


(MP-ÖK-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler