1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bariyerler kötü izlenim veriyor
Bariyerler kötü izlenim veriyor

Bariyerler kötü izlenim veriyor

Operasyonların tamamlanmasının ardından yaklaşık bir aydan bu yana suskunluğun hakim olduğu, yasakların ise kısmen devam ettiği merkez Sur ilçesinde cadde başlarına konulan demirden bariyerler kötü bir izlenim bırakıyor.

A+A-

Diyarbakırlılar, STK’ları da Sur’un canlanması ve söz konusu bariyerlerin kaldırılması konusunda sesiz kalmakla suçladı. Sur’u gezmeye gelen kimi vatandaşlar da görüşlerini dile getirirken, “Yaralar sarılıyor. Ama işleyiş çok yavaş gidiyor. Çalışmaların hızlandırılması lazım” yorumunda bulundu.
 
 
Operasyonların tamamlanmasının ardından yaklaşık bir aydan bu yana suskunluğun hakim olduğu, yasakların ise kısmen devam ettiği merkez Sur ilçesinde cadde başlarına konulan demirden bariyerler kötü bir izlenim bırakıyor.
 
 
Özellikle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DESOB) , Balıkçılarbaşı dolmuş durağı ve tarihi Kervansaray Otelinin önündeki demirden yapılı güvenlik bariyerleri, antik kenti gezmeye gelenler için iyi bir izlenim vermezken, vatandaşlar bariyerlerin kaldırılması ve gerekli durumda bariyerlerin yerine trafik hunilerinin kullanılabileceğini düşünüyor.  
 
Yaralar sarılıyor ama…
 
Dağkapı merkezinde kaldırılan demir bariyerler vatandaşlar tarafından olumlu tepki alırken, bir süre önce Dapkapı’daki iki burç arasına yerleştirilen beton blokların kısmen kaldırılması da olumlu tepki aldı. Diyarbakırlılar, özellikle dışarıdan kente gelen işadamlarının uğradığı yerlerin başında bulunan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Balıkçılarbaşı Dolmuş Durağı ile Tarihi Kervansaray Otel’inin önündeki bariyerlerin kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Diyarbakırlılar, Vali Hüseyin Aksoy’un Sur’un yeniden canlanması için bariyerlerin kaldırılması ve kentin caddelerin yeniden güzel bir görünüme kavuşturulması için gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması çağrısında bulundu. Diyarbakırlılar, STK’ları da Sur’un canlanması ve söz konusu bariyerlerin kaldırılması konusunda sesiz kalmakla suçladı. Sur’u gezmeye gelen kimi vatandaşlar da görüşlerini dile getirirken, “Yaralar sarılıyor. Ama işleyiş çok yavaş gidiyor. Çalışmaların hızlandırılması lazım” yorumunda bulundu. Yaz aylarında fotoğraf sanatçılarının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından olan keçi Burcu’nun da bir an önce yeniden turizme kazandırılmadı çağrısında bulunan vatandaşlar, “Diyarbakır ekonomisinin can damarı olan Sur’u yeniden inşa etmek ve olası olaylara meydan vermemek için hepimize önemli görevler düşüyor” şeklinde görüş belirttiler.
 
 
Yayınımız Ses getirdi
 
 
Öte yandan 14 Nisan Perşembe günkü gazetemizin manşetinde yer alan “Gazi’de in cin top oynadı” başlıklı haberimiz kent genelinde büyük bir yankı uyandırdı. Sur Esnafları, haberimizden sonra vatandaşların Sur’a olan ilginin arttığını, İl emniyet müdürü Adnan Taşdan’ın iki kez, il müftüsü Burhan İşliyen’in de bir kez Gazi Caddesini gezerek kendileriyle sohbet ettiğini söyledi. Sur Esnaflarından Süleyman Eliş, “Haberininsen sonra Emniyet müdürümüz buraya iki kez geldi. İlk gelişinde sorunlarımızı söyledik. Sağ olsun ilgileneceğini söyledi.  İkinci gelişinde Müftü Bey de kendisine eşlik ediyordu.

İl Müftümüz bizlere ayın 25’inden sonra da 4 ayaklı minarenin bulunduğu Şeyh Mutahhar Cami’ni ibadete açacaklarının müjdesini verdi. Doğrusu çok sevindik. Bizler de esnaflar olarak ayın 25’inden sonraki ilk Cuma namazını hep beraber Şeyh Mutahhar Camii’nde kılacağız inşallah. Diyarbakır Büyükşehir Belediyemiz de caddelerin güzelleştirilmesi için gerekli çalışmalara başladı. Şu an ana caddelerdeki bazalt parke taşları yeniden yapılandırılıyor, cadde onarılıyor. Umarız mayıs başlarına kadar burası eski görünümüne kavuşacak” dedi.
 
 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT