1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Barışın muhasebesini yapmak istiyoruz”
“Barışın muhasebesini yapmak istiyoruz”

“Barışın muhasebesini yapmak istiyoruz”

Diyarbakır Mali Müşavirler Odası Başkanı Erkan Azizoğlu, Kürt sorununda ve yaşanan belirsizlikte silahlı çözüm yöntemlerinin, sorunun çözümünü daha da derinleştirdiğini ve gelecek kaygılarını arttırdığını ifade etti.

A+A-

Diyarbakır’da bulunan yaklaşık 500 mali müşavir meslek mensupları olarak sorunların çözülerek çatışmaların durmasını öncelikleri olarak kabul ettiklerini belirten Azizoğlu, “Daha fazla acılar yaşanmadan çatışmalı ortamın derhal sona ermesini, sokağa çıkma yasaklarının hemen sona erdirilmesini, diyalog ve müzakere kanalarının tekrar açılmasını biz meslek mensupları olarak kamuoyuna savaşın değil barışın muhasebesini yapmak isteğimizdeki ısrarımızı ve mücadelemize paylaşmak istiyoruz” dedi.
 
Diyarbakır Mali Müşavirler Odası Başkanı Erkan Azizoğlu, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında muhasebeciler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında, ülke genelindeki 77 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odası ile 8 Yeminli Mali Müşavir Odasına kayıtlı, 101 bin meslek mensubu, 21 bin stajyer, büro çalışanları ve aileleriyle birlikte sayısı 1 milyona yaklaşan muhasebe camiası 1 Mart’ı muhasebeciler günü 1–7 Mart tarihini de muhasebe haftası olarak kutladığını hatırlatan Azizoğlu, başta Sur olmak üzere bölgede yaşanan gelişmelerin herkesi derin üzüntüye sevk ettiğini söyledi.
 
“Barışta ısrarcıyız”
 
Kürt sorununda ve yaşanan belirsizlikte silahlı çözüm yöntemlerinin, sorunun çözümünü daha da derinleştireceği düşüncesinin gelecek kaygılarını arttırdığını anlatan Azizoğlu şunları söyledi:
 
“Başta Diyarbakır’ın sosyal, kültürel ve ekonomik kalbi olan Sur da olmak üzere bölgemizde 3 aydır yaşanan çatışma ortamı, sokağa çıkma yasakları, göçe mecbur kalan insanlarımız ve toplumda yaşanan travma hepimiz derinden etkilemektedir. Kürt sorununda ve yaşanan süreçte belirsizlik ve silahlı çözüm yöntemleri, sorunun çözümünü daha da derinleştirecek düşüncesiyle gelecek ile ilgili kaygılarımızı arttırmaktadır. Çatışmalı ortamın toplumda yarattığı derin tahribatlardan biride ne yazık ki ekonomik tahribattır. Zar zor ayakta kalmaya çalışan bölge ekonomisi bu süreçte büyük bir yara almıştır. İnsanlarımızın canlarını yitirdiği, tarihimizin ve kültürümüzün yok edildiği, kürt sorunun da çözümün derinleştiği ve ekonominin bitme noktasına geldiği ve binlerce gencin işsiz kaldığı bu günlerde, Biz Diyarbakır’da bulunan yaklaşık 500 mali müşavir meslek mensupları olarak sorunların çözülerek çatışmaların durmasını önceliğimiz olarak kabul ediyoruz. Daha fazla acılar yaşanmadan çatışmalı ortamın derhal sona ermesini, sokağa çıkma yasaklarının hemen sona erdirilmesini, diyalog ve müzakere kanalarının tekrar açılmasını biz meslek mensupları olarak kamuoyuna savaşın değil barışın muhasebesini yapmak isteğimizdeki ısrarımızı ve mücadelemize paylaşmak istiyoruz”

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT