1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barışın inşası olsun
Barışın inşası olsun

Barışın inşası olsun

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, 21 Mart'ta kutlanacak olan Newroz Bayramı öncesinde konuştu.

A+A-

İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın vereceği mesajı ve bu mesajı Leyla Zana'nın okuyacağına dair spekülasyonlara cevap vermekten ısrarla kaçınan Baydemir gönlünden geçen Newroz”u şu şekilde açıkladı. Baydemir'in açıklamasında öne çıkan başlıklar ise şöyle:

GÖNLÜMDE YATAN NEWROZ BİR GÜN FESTİVAL OLMASI

Biz kardeşliği barışı sağlarsak belki ileriki Newrozları festivallere, kültürel karnavallara dönüştürülebiliriz. Newrozl 21 Mart'tan sonra turizm potansiyeline dönüşür diye düşünüyorum. Bugünlerde herkesin pozitif manada katkısına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
 
HERKESİN GAYRETİ BARIŞA YAPILAN ORTAK BİR ÇABA

Newroz barışın inşaası çabasına katkı sunacaktır. Hem sayın Öcalan'ın, hem hükümetin, hem BDP'nin hem Demokratik Toplum Kongresi'nin ve vatandaşlarımızın her türlü gayretini barışın çabası olarak değerlendiriyorum.
 
BU NEVROZ DİĞER NEVROZLARI AŞAN BİR NİTELİKTE

20 yıldır bu kentte, Diyarbakır'da kutlanan bütün Newrozlar'da, bir Newroz hariç o da 2003 yılı. Hiçbir Newroz'da bu kadar büyük bir coşku, büyük bir beklenti ve umut oluşmamıştı. Bu Newroz diğer Newrozları aşan tarzda ve tarihi nitelikte olacağı konusunda hiç şüphem yok.
 
ÇABA SARFEDEN HERKESİ HAYIRLA YADEDİYORUM

Her halükarda 21 Mart günü bütün yurttaşlarımızla, büyük bir heyecanla verilecek mesajların içeriği merak ediliyor. Öcalan'ın mesajının kimin okuyacağı ayrıntısına girmeyeceğim. 1999 yılında Newroz resepsiyonunda w harfi kullandığımız için hakkımızda dava açılmıştı. Bugün bu konu hakkında çaba sarfeden herkesi hayırla yadetmek istiyorum.
 
KÜRT HALKI TÜRK KARDEŞLERİYLE KUCAKLAŞACAKTIR

Bu Newroz Kürt halkının Türk kardeşleriyle buluşacağı bir platform olacaktır. Barış için, özgürlük için, birlikte yaşam için çaba sarfetmiş olan tüm Türkiyeli dost, kardeş ve aydınlarımıza teşekkür ediyorum. Kendileriyle birlikte yaşama arzumuzu buradan paylaşmak istiyorum.
 
İFADE ETMEK, TALEP ETMEKTE HERHANGİ BİR MAZUR YOK

Türkiye'nin 70-89 yıl boyunca zaten müzdarip olduğumuz konu insanların legal siyaset içerisinde kendilerini ifade etmemesinden kaynaklanmıştı. İnsanlar ne istiyorsa, düşüncelerini ifade etme konusunda baskıya maruz kalmamalı. İfade etmekte, talep etmekte ve istişare etmekte bir mazur yok diye düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT