1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış yürüyüşünden Meclis'e acil çağrı
Barış yürüyüşünden Meclis'e acil çağrı

Barış yürüyüşünden Meclis'e acil çağrı

Bodrum'dan Diyarbakır'a yürüyen "Barışa Yürüyorum" inisiyatifi, Ankara durağında Meclis'e yürüdü.

A+A-

İnisiyatif, ülkenin içine düştüğü şiddet sarmalına seyirci kalmayacaklarını vurgulayarak, Meclis'e acil diyalog çağrısında bulundu.
Bir grup barış gönüllüsünün Bodrum'dan Diyarbakır'a gerçekleştirdiği "Barışa Yürüyorum" etkinlikleri Ankara durağında devam ediyor. Etkinlik kapsamında Yüksel Caddesi'nde toplanan barış yürüyüşçüleri, Meclis'in Dikmen Kapısı önüne kadar taşıdıkları "Adım adım barışa", "Bijî aşitî" dövizleriyle sessizce yürüdü. Meclis önüne ulaşan aktivistlere HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ve Müslüm Doğan da destek verdi. Grup adına konuşan Seda Erşar, "Türkiye'nin batısından gelen bir grup yurttaşız. Ülkemizin içine düştüğü şiddet sarmalına seyirci kalmamak için bu yola çıktık. İnsani ve siyasi bedeli her geçen gün katlanarak artan silahlı çatışmaya sırtımızı dönemeyeceğimiz için buradayız" dedi.
 
Meclis'e acil çağrı
Toplumun bir arada yaşama iradesinin kırılmak üzere olduğuna vurgu yapan Erşar, "Onbinlerce yurttaşın yaşadığı ilçeler tankla, topla, ağır silahlarla kuşatılmış durumda. Toplumun büyük bir kesimi devlet eliyle hukuk dışına itiliyor. Meclis'e acil olarak çatışmaların son bulması, acil olarak diyalog yolları açılmalı çağrısında bulunuyoruz" dedi.
 
'Biz savaş ortamında yaşamak istemiyoruz'


Barış yürüyüşçülerinden İz Öztat ise, Silvan, Cizre ve Sur'da yaşanan katliam ortamından endişeli olduklarını belirterek, "Bu günlerle başa çıkmanın tek yolu, Barışa ilişkin talebimizi daha yüksek sesle söylemekten ve bölge halkıyla dayanışmaktan geçer. Biz savaşta yaşamak istemiyoruz. Türkiye halklarına onurlu ve kalıcı bir barış getirmesi, silahların susması amacıyla barış yolculuğuna çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.


HDP Milletvekili Tuğba Hezer, saldırıların halkların dayanışmasıyla kırabileceğini söyleyerek, "Şu an ne yazık ki Kürdistan'da kirli bir savaş yürütülüyor. Bu savaş Türkiye'nin her köşesini yakıyor. Devlet topla, tankla halkın iradesini yok etmeye çalışıyor. Batıdaki insanın barış çığlımızı duyduğunu gördükçe, halklar için barış umudunun yakın olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler