1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış sürecinde genç işadamları da sahaya indi
Barış sürecinde genç işadamları da sahaya indi

Barış sürecinde genç işadamları da sahaya indi

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki 50 kişilik heyet Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)' nı ziyaret etti.

A+A-

Heyeti ağırlayan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can, kendilerinin de yakında Karadeniz'den barış turuna başlayacaklarını duyurdu.

'Genç patronlar barış süreci için sahaya iniyorlar' sloganıyla hareket eden  Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK), GÜNGİAD başkanı Hakan Akbal eşliğinde DTSO'yu ziyaret ederek barış sürecinde kendi rollerini oynamaya hazır olduklarını duyurdular.

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, Diyarbakır'a ilk kez geldiklerini belirterek; ''Çok önemsediğimiz bu süreçten mutluluğumuzu ifade etmek ve iş dünyası açısından ekonomik kalkınmaya yönelik neler yapılabileceğini yerinde görüp belirlemek amacıyla sahaya indik'' dedi.Büyük fikirler için cesaret ve memleket aşkı gerektiğini söyleyen Güral, 'Çok şükür o da bizde var' diyerek, sürece tam destek verdiklerini duyurdu.

Ardından söz alan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can, iş dünyasından ve STK'lardan heyetlerin Diyarbakır'a gelmeye başlamasının kendilerini umutlandırdığını dile getirerek; ''Doksan yıl önce atalarımız, Çanakkale'de, Gelibolu'da aynı cephede savaşarak can verdiler. Ama maalesef son 30-40 yıldır da acılar çekiyoruz. Artık bu acılara son vermenin zamanının geldiğini görmek bizleri sevindiriyor. Ama bu süreçte gerek medyaya, gerekse de sizlere çok iş düşüyor. Gidin geldiğiniz yerlere buraları anlatın, bu sürece katkı sunun, hep beraber bu ülkeyi barışa kavuşturalım' dedi.

'Barış ve huzur ortamının kendisi en büyük teşviktir.'

Savaşı isteyenlere, savaşın rantıyla beslenenlere karşı dik durmak gerektiğini dile getiren Can sözlerini şöyle sürdürdü: ''Biz, teşvikten ziyade huzur ve barış ortamı istediğimizi yetkililere defalarca söyledik. Zira, barış ve huzur olmayan yerde ekonomik ilerleme de olmaz, teşvik ne kadar cazip olsa da yatırımcı risk gördüğü yere gitmez. Barış ve huzur ortamının kendisi en büyük teşviktir. Bizim de bölge oda ve borsaları olarak başlattığımız görüşmeler sürüyor. Başbakan ve Kılıçdaroğlu ile görüşmelerimiz gerçekleşti, şimdi MHP'den randevu bekliyoruz. Ardından BDP, Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı ile görüşeceğiz. Ayrıca bölge odaları olarak Karadeniz'den başlayarak sürece destek amacıyla bir barış turu gerçekleştirmeyi planlıyoruz.''

Bu süreç bittiğinde Türkiye'nin çok güçlü bir ülke olacağını dile getiren Remzi Can, 'PKK'nin kamu görevlileri ve askerleri serbest bırakmış olmasnın güven verici bir etkisi oldu. Savaşta rant kazananlar, barışta kazanamaz. Bu sürecin hızla barışa doğru gitmesini umuyorum. Dilerim 2013 barış, huzur ve güven yılı olsun. 2013 Diyarbakır yılı olsun, Türkiye yılı olsun' diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra söz alan DTSO Başkan Yardımcısı Diyadin Gezer de federasyon üyelerine geldikleri için teşekkür ederek; ''Bu süreçte en çok görev siz genç işadamlarına düşüyor. İnanıyoruz ki barış gelirse, Türkiye, 2023'e kalmadan dünyanın ilk on ülkesi arasına girer' dedi.Daha sonra gelen heyet, temsili olarak beyaz gravat ve mendilin yanı sıra, sürece nazar değmesin esprisiyle nazar boncuğu plaketi hediye ettiler.
 

HABERE YORUM KAT