1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış süreci iş gücünü arttırdı
Barış süreci iş gücünü arttırdı

Barış süreci iş gücünü arttırdı

Barış Sürecin başlamasıyla 'Gelişen ve büyüyen Diyarbakır'da,kalifiye eleman ihtiyacı her geçen gün artıyor'.

A+A-

Diyarbakır'da uzun yıllardır eğitim-öğretimin hizmetinde olan Özel Kale Eğitim Kurumcuları Kurucu Müdürü İş adamı Hamit Canseven, son yıllarda gelişen ve büyüyen Diyarbakır'da, buna paralel olarak kalifiye eleman ihtiyacının da artığını belirtti.

Diyarbakır'ın güzide eğitim kurumlarından Özel Kale Eğitim Kurumları Kurucu Müdürü İş adamı Hamit Canseven, barış sürecinin başlamasıyla birlikte Diyarbakır ve Güneydoğu genelinde yatırımların arttığını belirtti.
Hamit Canseven şu görüşleri dile getirdi:

'Gerek yerli ve gerekse yabancı yatırımcılar, barış sürecini iyi analiz ederek, yatırımlarını bu analizler doğrultusunda yapmalı.
Diyarbakır, ezelden beri Şark'ın parisi, Güneydoğu'nun yıldızı olarak bilinir. Bu hep böyle gelmiştir. Bir çok medeniyete beşiklik etmiş, binlerce yıllık geçmişi olan bu kent, tarih boyunca önemini korumuştur. Bağrında sayısız tarihi ve turistik zenginlikleri barındıran, Mekke ve Medine'den sonra en çok mübarek yapıyı bağrında taşıyan şehr-i Diyarbekir, bugün de önemli bir kültür ve ticaret merkezi konumundadır.
Barış sürecinin berinde getirdiği huzur ve çatışmasızlık ortamı, yerli ve yabancı sermayenin kentimize yönelmesinde önemli bir faktör durumunda.

Ancak bu durum beraberinde kalifiye eleman ihtiyacını da doğuruyor. Biz Kale Eğitim Kurumları olarak, uzun yıllardır yerli ve yabancı firmaların bu ihtiyaçlarına bir nebze de olsa çözüm üretmeye çalışıyoruz.

Alanında deneyimli kadromuzla, her geçen yıl kapasitemizi daha da Artırarak, eğitim-öğretim çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Artık bugün Diyarbakır ve bölgemize, ulusal ve uluslar arası çapta yatırımların yapılması için şartlar olgunlaşmış durumda.
Artık önümüze bakmalı ve önümüzdeki olanakları değerlendirmeliyiz'.

'MESLEKİ EĞİTİME AĞIRLIK VERİLMELİ'

Bölgede istihdam olanaklarının şu an için sınırlı olmasına da değinen Canseven; 'gerek Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kursları olsun, gerekse Ticari alanda faaliyet gösteren köklü firmalar olsun, mesleki eğitime bir hayli ağırlık verilmeli
Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşları da topyekün olarak bu kalkınma hamlesine katkıda bulunmalı.
AR-GE çalışmaları da ihmal edilmemesi gereken bir konu olarak karşımızda duruyor.

Kalifiye dediğimiz, sertifikalı ve mesleki eğitim görmüş eleman ihtiyacının giderilmesi için, sürekli olarak gerek sahada gerekse masa başında eğitimler devam etmeli.
Teorik ve pratik yönden gerekli branş eğitimi almış personel ile çok daha iyi ve verimli sonuçlar alınabilir.

PROFESYONEL ÇÖZÜMLER

Ticaretin her türlü alanında başarılı olmak istiyorsak işi eğitimli olarak yapmamız gerekiyor. Bu konuda tüccar ve esnaflarımızın da sıkıntılarını genel olarak biliyoruz ve bu sorunların çözümü için projeler geliştiriyoruz.

Vermiş olduğumuz eğitimler sonucunda özel sektörde işe yerleştirmiş olduğumuz bazı elemanlarımızdan, işverenlerin mesai saatlerine ve özellikle hafta sonu tatillerine riayet etmediği, tek bir personelin çeşitli departmanlarda en az 2-3 personellik iş yaptırıldığı duyumunu alıyoruz.
Bu vesileyle işverenlerimize seslenmek istiyorum. Bu tür yaklaşımlar, kısa vadede çözümler içerir gibi görünse de, Aslında uzun vadede işveren ve işe büyük zararlar verir. Dolayısıyla, çalışanlarımızın yanı sıra, işverenlerimizin de, Artık profesyonel bir açıdan olaya yaklaşmaları gerekiyor'.

SAYILARI BİNİ AŞAN İŞSİZE İŞ OLANAĞI SAĞLADIK

Hamit Canseven, 'Eğitim kurumumuz, hizmete girdiği günden bu yana, sayıları bini aşkın işsiz ve vasıfsız vatandaşımıza mesleki eğitim sunarak, bu çalışmayı belgelemiştir.
2011 yılında Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yapmış olduğu Bir Anket sonucunda, ülkemizde en genç nüfusun Diyarbakır ilimizde olduğu ve buna paralel olarak işsizlik sorununun en çok yaşandığı kentin de yine Diyarbakır ilimiz olduğu kaydedilmiştir.
Biz yola çıktığımızda 'Doğu İşe Doğru İnsan' parolasıyla hareket etmiştir. Nitekim bu planlı ve programlı çalışmalarımızın semeresini aldık.

Allah'a; şükürler olsun, bini aşkın kardeşimize muhtelif branşlarda pratik ve teorik eğitimler sunarak belgelendirdik, Belgelerini alan ve başarı ortalamasının üzerinde olan yüzlerce vatandaşımızı da özel sektörde çeşitli firmalarda işe yerleştirdik. Çalışma arkadaşlarımızla son yaptığımız istihdam değerlendirmemizde mezun ettiğimiz vatandaşlarımızın % 43,2 oranında bir bölümün çeşitli sektörlerde işe yerleştiğini veya çalışma hayatına attığını müşahade ettik.
Kuşkusuz bu başarı bizi fazlasıyla memnun ederken, çalışma arzumuzu da kamçıladı.

Devletimizin destekleyeceği mesleki eğitim kurslarına rağbet çok daha fazla. Bu nedenledir ki siyasi platformlarda bu konu dile getirilmeli. Devlet büyüklerimiz hükümet yetkililerimiz ve bürokratlarımız, genç nüfusu eğitip değerlendirerek topluma kazanmaları ve birer vasıf sahibi olmaları için daha fazla gayret göstermeliler diye düşünüyoruz'.

HABERE YORUM KAT