1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış süreci Diyarbakır'da emlak fiyatlarını 'patlattı'
Barış süreci Diyarbakır'da emlak fiyatlarını 'patlattı'

Barış süreci Diyarbakır'da emlak fiyatlarını 'patlattı'

Barış süreciyle birlikte Doğu ve Güneydoğu bölgelerine yabancı yatırımcı akını başladı. Bölgedeki emlakçılar özellikle yabancı yatırımcıların ilgilendiği Diyarbakır'da, arsa ve daire fiyatlarında yüksek artış yaşandığını söyledi.

A+A-

Devletin pkk konusunda attığı adımlar ekonominin lokomotifi gayrimenkul sektörünü de hareketlendirdi. Bölgenin güvenliğinin sağlanmasıyla Güneydoğu'da arsa ve arazi bakan yerli ve yabancı yatırımcılar özellikle Diyarbakır'da emlak fiyatlarının artmasına neden oldu.

Diyarbakır'da emlak danışmanlığı yapan Süleyman Etyemez, başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu'nun birçok şehrinde arsa ve konut fiyatlarının arttığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da yapılan Ortadoğu 5. İnşaat Fuarı'nın da yatırımcıları bölgeye çektiğini belirten Etyemez, yerli ve yabancı yatırımcının Diyarbakır'a yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Bölgeyi araştıran ve inceleyen yatırımcıların özellikle yabancı yatırımcılar olduğunu aktaran Etyemez, “Yabancı yatırımcıların fuara ilgisi çok büyüktü. Özellikle Irak, İran gibi ülkelerden talep vardı. Genelde Arap yatırımcılar Diyarbakır'la ilgileniyor” dedi. Etyemez, yatırımcıların yurt genelinden ve yurtdışından olduğunu belirterek, Danimarkalı ve Hollandalı gurbetçilerin de bölgeye yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.
Bölgedeki arsa fiyatlarının son üç yılda ciddi bir artış gösterdiğini belirten Etyemez, “Şehirde fiyat artışı bölge bölge değişiyor. Yüzde 200 fiyat artışının yaşandığı ilçeler oldu. Örneğin dönümü 10 bin lira olan bir yer şuanda 150 bin- 200 bin liraya alıcı bulabiliyor” diye konuştu.

'Petrol için geliyorlar'

Diyarbakır'daki konut fiyatlarında da artış yaşandığını aktaran Etyemez, yeni yapılan projelerde konut fiyatlarının 250 bin- 270 bin liraları bulduğunu anlattı. En çok gelişim gösteren bölgenin Kayapınar ilçesine bağlı Yetmişbeşinci Yol bölgesi olduğunu söyleyen Etyemez, “Burası Diyarbakır'ın en değerli bölgesi, altın değerinde bir yer. Bu bölgede çok fazla boş arsa var. Bu arsalar dönümü 300 bin- 400 bin liraya şu anda alıcı buluyor” dedi.

Bölgede petrol arama amaçlı arsa bakıldığını da anlatan Etyemez, geçtiğimiz günlerde Amerika kökenli bir petrol şirketinin arsa talebi olduğunu ifade etti.

'Ağaoğlu arsa baktı'

Yine Diyarbakır'da emlakçılık yapan Bahattin Birtane de, şuanda ticaret odasının açıkladığı 218 yatırımcının beklemede olduğuna dikkati çekti. Yatırımcıların 3. Organize Sanayi Bölgesi'nin yapılmasını beklediklerini anlatan Birtane, Diyarbakır'ın kendi iç dinamiği olduğunu aktardı. Bölgede emlak fiyatlarında ciddi anlamda bir artış yaşandığını belirten Birtane, daha önce 400 bin lira olan arsanın şu anda 700 bin lira seviyesine çıktığını anlattı.

Arsa fiyatlarındaki artışın konut fiyatlarına da yansıdığını aktaran Birtane, “Lüks konut projelerinde 150 bin -170 bin liralık konutlar şu anda 250 bin-300 bin liraya ulaştı. Orta grup konutlarda da 15 bin liralık bir fiyat artışı yaşandı” dedi.

Türkiye'nin büyük inşaat firmalarının henüz bölgeyi fark etmediğini belirten Birtane, “Yalnızca Ali Ağaoğlu gelip arsa baktı. Hatta daire de satın aldı. Bildiğimiz kadarıyla Ağaoğlu, bölgede belediye ile bir proje yapacak” diye konuştu.

Bir dönüm arsanın fiyatı 950 bin lira

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun da, son 5 yılda Diyarbakır merkezine yakın bölgelerde fiyatların arttığını söyledi. Erilkun, yatırımcıların Güney Doğu'daki bölgelere sürekli endişeyle yaklaştıklarını belirterek, bu endişenin yerini ilgiye bıraktığını söyledi.

Yatırımcıların Diyarbakır, Şırnak, Siirt'ten adeta dudak uçuklatan rakamlar ödeyerek büyük parselde arsa ve tarla almaya başladığını vurgulayan Erilkun, bu artışın bölgedeki liderinin ise Diyarbakır olduğuna dikkat çekti. Erilkun, “Arsa ve arazi fiyatları son 5 yıl içinde Diyarbakır merkezine yakın bölgelerde artış göstermiş durumda. Diyarbakır'da şehir merkezine yakın lokasyonda imarlı bir arsanın dönüm fiyatı 950 bin liradan alıcı bulabiliyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum