1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Barış mesajı engellendi”
“Barış mesajı engellendi”

“Barış mesajı engellendi”

Diyarbakır’ında aralarında bulunduğu bölgedeki 15 baro başkanının Abdullah Öcalan ile görüşme talebinin Adalet Bakanlığı tarafından “güvenlik” gerekçesiyle reddedilmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Van Baro Başkanı Murat Timur, “Görüşme talebimiz, AK

A+A-

Çünkü İmralı’dan gelecek barış mesajı, AKP’nin işlerini bozacaktı” vurgusu yaptı.
 
 Adalet Bakanlığı’na Abdullah Öcalan ile görüşmek için 3 Ağustos’ta başvuran Diyarbakır, Urfa, Van, Batman, Mardin, Şırnak, Siirt, Ağrı, Adıyaman, Bingöl, Bitlis, Muş, Dersim, Hakkari ve Kars-Ardahan bölge baro başkanlarına, 4 gün önce gönderilen yazıda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunu’nun 85 ve 116. maddeleri gereğince görüşmenin gerçekleştirilemeyeceğini belirtilerek, ret yanıtı verilmişti.

 

DİHA’nın haberine göre, görüşme taleplerinin Adalet Bakanlığı’nca, AKP’nin savaş politikalarının devamının sağlanması için keyfi olarak reddedildiğini savunan Van Baro Başkanı Murat Timur, demokratik çözüm ve müzakere sürecinin baş mimarı Öcalan ile görüşmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.


“Çözüm sürecini Erdoğan bitirdi”


Çözüm sürecinin başlamasında ve hiçbir ölümün yaşanmadan devam etmesindeki baş aktörün Abdullah Öcalan olduğunu savunan Timur, süreci bitiren tarafın ise Ortadoğu’daki Kürtlerin kazanımları ve HDP’nin başarısını hazmedemeyip “Başkan” olamayan Erdoğan, olduğunu ileri sürdü. Timur, “Bölgede çözüm süreci çok ciddi bir heyecan yaratmıştı. Bu heyecanla birlikte insanlarda gerçekten geleceğe yönelik çok büyük umutlar gelişti. Diğer taraftan bölgede siyasal sosyal, ekonomik anlamda yavaş yavaş bir ilerleme görüyorduk.

 

Hepimiz biliyoruz bu çözüm sürecinin başlangıcındaki en önemli aktör Sayın Öcalan’ın yaklaşımıdır. Bu anlamda son dönem içerisinde devletin Kürtlere, Kürt siyasal hareketine yaklaşımı çözüm sürecinin sona ermesinde çok ciddi bir etken oldu. Henüz seçimler yapılmadan önce Cumhurbaşkanı’nın Dolmabahçe mutabakatını tanımadığına ilişkin yaklaşımı ve 7 Haziran’dan hemen sonra da savaş çığırtkanlığı çözüm sürecini sona erdirdi” dedi.


 “Barışa katkı için görüşmek istedik”


Yaşanan çatışmaların son bulması için bölge baroları olarak Öcalan’ın vereceği barış mesajı ile kalıcı barışın sağlanması için görüşmek istediklerini belirten Timur, “Bizler tam da bu noktada bu sürecin temel aktörü olan Sayın Öcalan’ı Türkiye’de demokratik siyasetin önünü açacak konumda görüyoruz.

 

Sayın Öcalan’ın hem kamuoyunun kendisinden beklentileri diğer taraftan hemen hemen Türkiye’de siyaset yapan tüm partilerin çözüm süreci anlamında Sayın Öcalan’dan gelecek yaklaşımı çok önemli olduğu noktasındaki mutabakat bizi böyle bir karar almaya itti. Bizler de bu anlamda Türkiye barışına katkı sunmak demokratik siyasetin önünü açacak Sayın Öcalan’ın yaklaşımı, yurttaşların bu konudaki tereddüt ve temkinlerini de ortaya koyabilme adına görüşmeye çalıştık” diye konuştu.


 “Savaşa olan istek nedeniyle reddedildi”


Adalet Bakanlığı tarafından görüşme taleplerinin reddedildiğini dile getiren Timur, ret gerekçesini, “AKP’nin savaşa olan isteği” olarak değerlendirdi. Timur, başvurularının reddedilmesine ilişkin şunları söyledi:


“Adalet Bakanlığı’na yaptığımız başvuru ‘güvenlik’ gerekçesiyle kısa süre içerisinde reddedildi. Bu talebimiz kabul edilmedi. Aslında bizim talebimizin reddedilmesinin nedeni, hükümet barışçıl yaklaşımları çok da rasyonel görmüyor. Bizim görüşmemizin çok önemli olabileceğini, Türkiye’deki o çatışmalı süreç noktasında Sayın Öcalan’ın kamuoyuna vereceği bir mesajın toplumdaki çatışmalı süreci sona erdirebileceği yönünde bir görüş sahibiydi. Hatırlarsanız büyük açlık grevleri döneminde Sayın Öcalan’ın yaptığı çok kısa bir çağrı kısa bir süre sonra karşılığını buldu ve açlık grevleri bir anda sona erdi.”


“Hukuk çiğneniyor”


2011 yılından itibaren avukatları ile Öcalan’ın görüşmesinin her defasında keyfi olarak engellenildiğini savunan Timur, “Sayın Öcalan’ın avukatlarıyla görüşme, ailesiyle görüşme haklarının sağlanmamış olması temel bir ihlaldir, temel bir insanlık hakkının ihlalidir. Bu çerçeveden de durumu değerlendirmek gerekiyor. Herhangi bir yurttaşın bile en temel haklarından birisi avukatlarıyla ve ailesiyle görüş hakkıdır. Biz bu çerçevede de kendisiyle görüşme talebinde bulunduk. Burada hukuk çiğneniyor resmen. Adalet Bakanlığı içinde bulunduğu siyasi yapı gereği ret etti” ifadesinde bulundu.


 “Elimizden geleni yapacağız”


Öcalan ile görüşüp barış mesajlarını halklara iletmek için girişimlerinin devam edeceğini belirten Timur, Öcalan’ın Türkiye’deki demokratik siyasetin gelişmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.

 

Timur, “Sayın Öcalan’la görüşmek aslında hukuki açıdan baktığımızda ceza güvenlik tedbirlerine ilişkin görüşmek mümkün Adalet Bakanlığı gerekli görüşmeyi sağlayabilirdi. Ancak bu konudaki takdir yetkisini keyfi olarak hukuki açıdan da buna karşın itiraz yolu olmadığı için bu aşamadan sonra bunu zorlayacak herhangi bir mekanizma yok. Ancak Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile bu konu hakkında randevu talep ettik. Halen randevumuza cevap gelmedi. Ama gelirse ki bu konu bizim gündem maddemiz olacak. Sayın Öcalan’ın barış mesajlarını halklara iletmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.


 “Gelecek mesaj AKP’nin işlerini bozacak”


Öcalan’ın her görüşmesinde ve savunmasında barış mesajları verdiğine dikkat çeken Timur, AKP’nin bugüne dek savaş, kan üzerinden siyaset yaptığını ve İmralı’dan gelecek barış mesajının AKP’nin işlerini bozacağı için görüşmelerin engellenildiğini iddia etti. Timur, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“HDP’nin ‘Seni başkan yaptırmazcağız’ sloganı halklarda karşılığını buldu ve toplum HDP’ye verdiği oylar ile Cumhurbaşkanını, başkan yaptırmadı.

 

Erken seçime gidilmesinin temelde nedeninde AKP’nin başkanlık sistemi için yeterli çoğunluğu sağlamak. Bu çerçeveden baktığımızda, Sayın Öcalan’ın İmralı’dan vereceği bir mesajı gerçekten bu savaşı durdurabilecek nitelikte olur. Çünkü daha önce de benzeri durumlarda Sayın Öcalan’ın sözleri doğrultusunda barış sağlanmıştır.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler