1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Barış köprüleri kurulmalı'
'Barış köprüleri kurulmalı'

'Barış köprüleri kurulmalı'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sinop'ta BDP heyetine yönelik saldırının, ülkenin doğu, batı ile kuzey güney yakaları arasındaki algıda yaşanan sorunlardan kaynaklandığını belirterek, "Bu yüzden kentler arasında barış köprüleri kuru

A+A-

Geçtiğimiz günlerde olağanüstü kongre ile yönetime seçilen CHP İl Başkanı Muzaffer Sayın, İl Başkan Yardımcıları Şerif Doğru ve Özlem Kaya ile yönetim kurulu üyeleri, bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşan Baydemir, Diyarbakır'ın yurttaş davranış bilinci içerisinde demokrasiyi içselleştiren bir kent olduğunu belirterek, "Hepimizin farklı ama içinde yaşayacağı bir ülke yaratılması dileğiyle Diyarbakır'da yaşayan herkesin hizmetinde olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum" dedi.
 
"KENTLER ARASINDA BARIŞ KÖPRÜLERİ OLUŞTURULMALI"
 
Bir soru üzerine Sinop'ta BDP'lilere yönelik saldırıyı da değerlendiren Baydemir, "30 yıllık zaman dilimi içerisinde yaşadığımız travmalardan kaynaklı ve kimi zaman da kitle iletişim araçlarının, olanı olduğundan faklı yazmasından kaynaklı, Türkiye'nin batı ve doğu, güney ve kuzey yakası arasında, algıda sorunlar oluştu, algıda problemler oluştu" dedi. Algıdaki bu sorunların aşılması için yerel yönetimlerin sık sık biraraya gelmesi gerektiğini belirten Baydemir şunları söyledi:
 
"En nihayetinde Türküyle, Kürdüyle tüm kimliklerin, bütün inançlar ve kültürel kimlikleriyle, hepimiz birlikte ve eşit özgür yaşamak biçiminde, birbirimize dokunmamız gerekir. Birbirimize dokunmamız için de kentlerin birbiri arasında ilişki içerisinde olması lazım. Yerel yönetimlerin görevi tek başına yol su kanalizisayon değil. Bunun yanı sıra yerel halkların kaynaşması, birbirini tanıması için, en etkin mekanizmalardır. Dolayısıyla 8 yıl içerisinde biz aslında Diyarbakır- Trabzon arasında, İzmir, Ankara Mersin ve Şırnak arasında barış, dostluk ve birlikte yaşam köprüleri oluşturmak istiyoruz. Aslında bahsettiğimiz ve kesinlikle kabul edilemez saldırı da gösteriyor ki, bu köprülerin inşaasında daha fazla geç kalınmaması lazım. Herkesin bu dostluk ve barış adına elini uzatmada imtina etmemelidir. Umuyorum ve diliyorum ki bu son vakaa olur.
 
Her düşünce ve fikir, her ilde kendini ifade etme özgürlüğüne kavuştuğunda, demokrasiden ve karşılıklı saygıdan ve birlikte yaşamdan sözedebiliriz. Ben bu anlamda Diyarbakır'ı Türkiye için bir model kent olarak öneriyorum. Diyarbakır'ın kendi içerisindeki siyasi farklı fikirleri, birbirine tahamülü, yaklaşımı ve saygısını Türkiye'ye demokrasiyi içselleştirmiş model kent olarak gösteriyorum."
 
"SORUNU ÇÖZME KONUSUNDA AKP'YE VERİLEN YÜZDE 80 DESTEK VAR"
 
CHP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Şerif Doğru'nın kısa konuşmasının ardından söz alan CHP İl Başkanı Müzaffer Sayın da, sancılı bir süreçten geçildiğini hatırlatarak, herkesin bu süreçte hassas ve dikkatli davranması gerektiğini savundu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sürecin çözümü konusunda, "kredi" sözünü hatırlatan CHP'li Sayın, "AKP'nin yüzde 51, CHP'nin yüzde 25-26 ve BDP'nin yüzde 6-7 olmak üzere yüzde 80 oranında bir desteği olan iktidarın, süreci çözüme götürebilme adına büyük bir fırsata sahiptir. Bu bir şanstır. Genel başkanımız dediği gibi, 'sorunu çözün, nasıl bitirecekseniz bitirin' demiştir. Bu destek hiç bir siyasi partiye nasip olmamıştır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT