1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış için yürüdüler
Barış için yürüdüler

Barış için yürüdüler

Diyarbakır'ın tanıtımına katkı sunmak amacıyla Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası ile Sereks Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen Mezopotamya Mücevher Fuarı'na katılan 81 ilin Kuyumcular ve Sarraflar Odası başkanı kentte barış sürecine destek vermek am

A+A-
“Demokratik Barış Yürüyüşü” adı altında yapılan yürüyüşte altın adamlar, barıştan başka bir yolun olmadığını vurguladı.
 
Diyarbakır'da ilk kez düzenlenen Mezopotamya Mücevher Fuarına katılmak amacıyla kente gelen 81 ilin Kuyumcular ve Sarraflar Odası başkanı Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul'un organizasyonu ile barış sürecine destek vermek amacıyla “Demokratik Barış Yürüyüşü” gerçekleştirdi. “Barış”ı haykırarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine yürüyen altın adamları, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı kapıda karşıladı.
 
 
Anlıya yüzük hediye edildi
 
 
Daha sonra Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantıda kısa birer konuşma yapan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, Ankara Kuyumcular ve Odası Başkanı Hasan Çavuşçulu ve Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul, barış sürecine destek verilmesi gerektiği vurguladı. İstanbul Altın Rafinesi Genel Müdürü Ahmet Karbeyaz ise,  elindeki özel tasarlanmış yüzüğü Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat anlıya hediye etti.
 
 
'Süreç desteklenmeli'
 
 
Kafile daha sonra Diyarbakır Valiliğine yürüdü ve İl Valisi Hüseyin Aksoy ile bir araya geldi. 81 ilin oda başkanını valilik toplantı salonunda ağırlayan Vali Aksoy, 81 ilin oda başkanının Diyarbakır'da olmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirerek, organizasyonu yapan Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul'la teşekkür etti. Çözüm sürecine ilişkinde konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, bu sürecin herkes tarafından desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
 
'Bir ilki gerçekleştirdik'
 
 
Vali Aksoy'un ardından konuşan Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul ise, Türkiye'de bugün Diyarbakır'da bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydetti.  81 ilin Kuyumcular Oda Başkanlarıyla birlikte Diyarbakır'da “Demokratik Barış Yürüyüşü” adı altına yürüyüş gerçekleştirdiklerini vurgulayan Akkul, bunun Türkiye'de çözüm süreciyle ilgili en anlamlı destek olduğunu barıştan başka bir yolun olmadığının altını çizdi.
 
 
'Süreç için yürüdük'
 
 
Akkul, “Aynı zamanda Diyarbakır'da karşı ön yargıların ve yanlış algıların bir nebzede olsa kaldırmış olduk. Mezopotamya coğrafyasına barışın gelmesi için her kes bir şekil çaba sarf etmesi gerekiyor.  Biz Diyarbakır Kuyumcular Odası olarak barış sürecine destek amaçlı bu yürüyüşü gerçekleştirdik” dedi.

HABERE YORUM KAT