1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış için altın adımlar
Barış için altın adımlar

Barış için altın adımlar

Türkiye'deki bir çok kuyumcu odasının başkanı, Mezopotamya Mücevher Fuarı için geldikleri Diyarbakır'da barış için yürüdü.

A+A-
Mezopotamya Mücevher Fuarı, 24 Nisan 2015 tarihinde Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı. Fuarda takı ve mücevherlerin göz kamaştırdığı kadar bu ürünleri sergileyen mankenlerde dikkat çekti.
 
 
Türkiye'deki kuyumcular odası başkanları fuar açılışı ardından Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı ile Vali Aksoy'a nezaket ziyaretinde bulundular. Başkanlar iki ziyaret arasında bir de 'Barış yürüyüşü' adıyla yürüdüler. 
 
Diyarbakır'ın altın mücevher sektöründe bölgenin en prestijli konumuna gelmesine büyük katkı sağlaması hedeflenen Mezopotamya Mücevher Fuarı, Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı.
 
Mezopotamya Mücevher Fuarı'na Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Başsavcı Ramazan Solmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Bögürcü, Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar, Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç, Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul ve protokolün diğer temsilcilerinin katıldığı resmi açılış töreniyle başladı.
 
Vali Aksoy: Kültürel ve sosyal yapının ortaya koyduğu sanatı görmek mümkün
 
Kuyumcu, mücevher ve saat alanında üretici, toptancı ve ihracatçı 70 firmanın katıldığı fuar,Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası ile Sereks Fuarcılık işbirliğiyle düzenlendi.
 
Fuarın açılışında konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır'ın da ülkenin diğer illerinde olduğu gibi kültürel ve sosyal yapının ortaya koyduğu sanat anlayışıyla farklı motiflerin yer aldığı kuyumculuk sektörünün özel eserlerini görmenin mümkün olduğunu söyledi.
 
 
Fuarda, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden kendi kültürel özelliklerini de bu eserlere yansıtan çok farklı firmaları görme fırsatı da sunduğunu kaydeden Vali Aksoy, “Umuyorum ki, bu fuar bölgemiz ve ülkemiz adına da önemli bir başlangıç olsun. İlk kez Diyarbakır'da bu fuarın düzenlenmiş olmasından il valisi olarak büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Bu fuarın, Diyarbakır'ın algısının değişmesinde önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.
 
Kuyumculuk, bu coğrafyanın kültüründe var
 
Açılış konuşması yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, fuarın birleştirici yönüne dikkat çekti.
 
 
Anlı, “Bu fuar vesilesiyle, ülkemizden ve komşu illerden birçok bölge ve il ile gönül bağı kuruldu. Sadece bu fuar vesilesi ile bir araya gelmemiz bile oldukça kıymetlidir. Bunun yanında Diyarbakır ve kuyumculuğu yan yana getirdiğimizde ise anlam daha da güçleniyor. Yoksulluk, göç gibi birçok açıdan negatif özelliklere sahip algılanmış bir coğrafya da kuyumculuk fuarı düzenlenmesi altın satacak kimse var mıdır algısıyla düşünebilir. Oysaki herkes biliyor ki, bu coğrafyanın geçmişinde Ermeni, Süryani ustalar en güzel takıları, sanatları yapmışlardır” dedi. Diyarbakır'ın güvenlik konusuna da dikkat çeken Fırat Anlı, Diyarbakır'da güvenlik açısından kimsenin kaygısı olmasın. Burası, her şehir kadar güvenlidir. Diyarbakır, her türlü alt yapısıyla bu tür organizasyonlar için hazırdır” dedi.
 
Hedefimiz Diyarbakır'da üretilen altınları, takıları dünyaya açmak
 
Kuyumculuk sektörüne yeni bir açılım ve bereket kazandıracak fuarın açılış töreninde konuşan Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul, “Bölgenin buluşma noktası olacak Mezopotamya Mücevher Fuarı'na ev sahipliği yapmanın gururu içerisindeyiz. Çözüm süreci ile birlikte sosyal ve ekonomik olarak hareketliğin yaşandığı Güneydoğu ve Diyarbakır için büyük bir tanıtım fırsatı olacak bu fuar için 3 yıldır çalışıyoruz.
 
 
Hedefimiz, Diyarbakır'da üretilen altın takılarını dünyaya açmaktır. Mezopotamya Mücevher Fuarı, uluslararası bir fuardır. Sadece Türkiye'den değil, Kuzey Irak, İran ve Ermenistan'dan da sektör temsilcileri burada bizimle. Resmi rakamla 250 esnaf Kuzey Irak'tan katıldı. 81 ilimizden gelen oda başkanlarımız başta olmak üzere Türkiye'nin her bölgesinden binlerce kişiyi üç gün boyunca Diyarbakır'da misafir ediyoruz. İlk defa ev sahipliği yapacağımız Mezopotamya Mücevher Fuarı'na Bu fuar Diyarbakır imajının düzeltmesine ve sektörde bölgenin en prestijli konumuna gelmesine büyük katkı sağlayacak” dedi.
 
Mezopotamya Mücevher Fuarı, gelenekselleşerek devam edecek
 
Uzun yıllardır düzenlediği mücevher fuarları ile tanınan Sereks Fuarcılık Genel Müdürü Gökhan Yerdan ise; “Bugüne kadar gelenekselleşen tüm fuarlarımız gibi, Mezopotamya Mücevher Fuarı'nın da daha ilk yılında beklediğimiz başarıya ulaşarak gelenekselleşmesini hedefliyoruz. Bu fuarın, bölgedeki en büyük buluşma noktası haline geleceğine ve sektörde kendine yeni bir alan yaratacağına inanıyoruz.
 
 
Tüm sektörün ve bölgenin en büyük firmalarının yanı sıra komşu ülkelerden de en büyük sektör temsilcileri bir araya geldiği bu fuarda tüm katılımcı ve ziyaretçiler, sektördeki yenilik ve gelişmeleri yakından takip edecekler, yeni pazarlarda kendilerini tanıtarak rekabette bir adım öne geçme imkanı bulacaklardır. “ diyerek görüşlerini belirtti.
 
Altından Diyarbakır Surları, Dört Ayaklı Minare, Ayakkabı, Biberon ve Emzik
 
 Yapılan konuşmaların ardından fuarda stant açan firmalar ve ürünleri gezildi. Ortadoğu ülkelerinden gelen konukların da katılımıyla gezilen fuarda özellikle 50 kilogram 24 ayar saf altın kullanılarak yapılan Diyarbakır Surları ile yine 40 kilogram 24 ayar altın kullanılarak yapılan 4 ayaklı minare en dikkat çeken eserler olurken, altın ayakkabı, altın biberon ve altın emzik de dikkat çeken ürünler oldu.
 
Takılar kadar mankenlerde dikkat çekti
 
Fuara katılan sektör temsilcileri ve vatandaşlar, bu ürünler ile bol bol fotoğraf çektirdi. Fuarda altın ve mücevherin göz kamaştırıcılığının yanında takıların tanıtımında görevli mankenlerde güzellikleriyle dikkat çekti. Vatandaşlar takıları kadar mankenler ile de fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.
 
'Barış yürüyüşü'
 
Fuardaki standlar bir bir gezildikten sonra protokolde bulunan Türkiye'deki Kuyumcu Odaları Başkanları, Diyarbakır Büyükşehir Eş Belediye Başkanı Fırat Anlı ile Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'a nezaket ziyaretinde bulundu. Heyet yaptığı bu ziyaretin arasında bir de adına 'Barış Yürüyüşü' ismini verdikleri yürüyüş düzenlediler.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT