1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış, dostluk ve demokrasi ödülü
Barış, dostluk ve demokrasi ödülü

Barış, dostluk ve demokrasi ödülü

Diyarbakır Tabipler Odası'nın her yıl geleneksel olarak organize ettiği “Barış, Dostluk ve Demokrasi” ödülü, bu yıl Diyarbakır D Tipi cezaevinde beş yıldır tutuklu bulunan Hatip Dicle'ye verildi.

A+A-

Ödül töreni dün, Cigerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Fırat Anlı, Tabip Odası yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra İnsan Hakları Derneği (İHD), Baro, Ticaret ve Sanayi Odası ile KESK bileşenleri katıldı.

DEMOKRASİ ÖDÜLÜ

Tabipler Odası Başkanı Cengiz Günay, bu yıl verilecek olan “Barış, Dostluk ve Demokrasi” ödülünü Diyarbakır D Tipi cezaevinde beş yıldır tutuklu bulunan Hatip Dicle'ye verileceğini açıkladı. Günay'ın yaptığı konuşmanın ardından uzun yıllar sağlık alanında çalışan doktorlara “Akademik Onur Belgesi” ile plaketler verildi.

Plaketlerin sahiplerine dağıtılmasının ardından “Barış, Dostluk ve Demokrasi” ödülünün neden Hatip Dicle'ye layık görüldüğüne ilişkin kısa bir konuşma yapan jüri üyesi Gamze Yalçın, Dicle'nin yıllardır demokrasi mücadelesindeki onurlu duruşundan hiçbir zaman taviz vermediğini söyledi. Dicle adına ödülü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Fırat Anlı aldı. Daha sonra Dicle'yi anlatan kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

ÖDÜLÜ ANLI ALDI

Dicle'nin törene gönderdiği mektubu okuyan Anlı, cezaevinde Dicle'nin onurlu duruşundan bahsederek “Dicle, cezaevindeki bütün baskılara rağmen dik duruşunu her zaman korudu” dedi. Anlı, Dicle ile geçen yıllarda yaptığı bir konuşmasını paylaşarak kendisine “90'larda direndik bu devlete kafa tuttuk bundan kaynaklı cezaevine girdik. Fakat şimdi demokratik siyaset alanında faaliyet yürütmemize rağmen tutuklandık. Bu ne yaman bir çelişki” dediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT