24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir23 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,507
  %0.02
 • Dolar
  3,0697
  %-0.58
 • Euro
  3,3438
  %-0.41

Barış çalıştayı sonuç bildirgesi

Barış çalıştayı sonuç bildirgesi

25 Şubat 2013 Pazartesi 16:29

DİYARBAKIR- Türkiye Barış Meclisi'nin (TBM) Diyarbakır'da düzenlediği çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı. Bildiriyi açıklayan TBM Diyarbakır Sekretaryası Mehmet Emin Güler,PKK'nın elinde bulunan tutsakların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Türkiye Barış Meclisi girişimi tarafından dün Diyarbakır'da düzenlenen 'Niçin barış, nasıl bir barış, kimin için barış' konulu çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı. Diyarbakır İnsan Hakları Derneği binasında düzenlenen basın toplantısında çalıştayın sonuç bildirgesini açıklayan Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Sekretaryası Mehmet Emin Güler, PKK'nın elinde bulunan tutsakların serbest bırakılması çağrısında bulundu. Çalıştayın sonuç bildirgesinde Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin sağlıklı geçmesi için çatışmasızlık ortamının oluşması gerektiğini ifade etti. Güler, çalıştayın 10 maddelik sonuç bildirgeyi şu sözlerle açıkladı:

"Hükümet ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasında başlatılan görüşmeler, sorunun çözümü için olumlu bir havanın doğmasına yol açmış ve çözüm imkanı sunmuştur. Bu görüşmeler desteklenmeli, görüşmeler kurumsallaşmalı ve müzakerelerin her koşulda devamı sağlanmalıdır. Görüşmelerin sağlıklı bir zeminde yürümesi için en kısa sürede bir çatışmasızlık ortamı yaratılmalı; taraflar, karşılıklı adımlarla sürecin ilerlemesini kolaylaştırmalıdır. Bu bağlamda KCK davası çerçevesinde tutuklananlar ile PKK'nın elinde tuttuğu kişilerin serbest bırakılması, süreci olumlu etkileyecektir. Çözüm için bütün taraflar, toplumsal hassasiyetleri dikkate almalı ve süreci akamete uğratacak tavırlardan özenle kaçınmalıdır. Fırat'ın doğusu ve batısındaki barış algısının ortaklaştırılması için gayret sarf edilmelidir. Toplumsal kesimleri ötekileştiren ve toplumda onlara karşı öfke ve nefretin yükselmesine neden olan bir dili kullanmaktan imtina edilmeli, toplumsal uzlaşmaya hizmet edecek bir barış dili kullanılmasına özen gösterilmelidir."

“SÜREÇ İÇERİSİNDE PROVOKATİF EYLEMLER OLABİLİR”

Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Sekreteri Güler, çözüm sürecinde provokatif eylemlerinin olabileceğine dikkat çekerek, tarafların bu konuda hassas davranmaları gerektiğini belirtti. Güler, “Tüm toplumsal aktörlerin sürece katılmalarını sağlayacak siyasi mekanizmalar açık tutulmalı ve iletişim kanalları çoğaltılmalıdır. Barış görüşmelerinde tarafların eşit koşullarda diyalog ve müzakereleri yürütebilmesi için Abdullah Öcalan'ın güvenlik, sağlık ve özgürlük koşullarının iyileştirilmesi gerekir. Kürt meselesinin çözümü için, benzer sorunları yaşayan ülkelerin deneyimlerinden faydalanılmalıdır. Ancak, 'çözüm taklit edilemez' gerçeğinden hareketle Türkiye kendi özgün çözüm modelini bulmalıdır. Sürece sadece 'silahsızlandırma hedefi' ile yaklaşılması sorunları çözmeyecektir. Kürt meselesinin altında yatan sorunlarına yönelik anayasal düzenlemeler başta olmak üzere hukuki, siyasi ve kültürel reform programları yürütülmelidir. Süreç içerisinde provokatif eylemler olabilir. Taraflar, bu tür provokatif eylemleri açığa çıkaracak kararlı bir irade göstermeli ve her koşulda sürecin devam etmesini sağlamalıdır. Kendi içinde toplumsal barışı sağlayamayan, Kürt meselesini çözemeyen bir Türkiye'nin, Suriye'ye, Ortadoğu'ya demokrasi ve barışı ihraç etme şansı yoktur.

Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Suriye'deki Kürt oluşumuna düşmanca bir tutum sergilemekten vazgeçmeli, dostane ilişkiler geliştirmelidir. Çalıştayda tüm katılımcıların buluştuğu ortak nokta, Kürt meselesinin çatışma, güvenlikçi bakış açısı ve savaş politikaları ile değil, siyaset alanında diyalog, müzakere ve uzlaşma ile çözülebileceği yönündedir. Sorunun demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü ve barışçıl temelde çözülmesi için her kesimin çaba sarf etmesi gerekir. Çalıştayımız, Türkiye Barış Meclisi'nin farklı görüşlerden akademi, medya, edebiyat ve sanat dünyasından katılımcılar ve STK'larla 'Barışa Omuz Veriyoruz' adıyla başlattığı imza kampanyasına tüm çevrelerden aktif katılım sağlanması çağrısında bulunur" şeklinde konuştu.

Okunma Sayısı : 7051
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com