1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış Bloku, Silvan ve Lice’de temaslarda bulundu
Barış Bloku, Silvan ve Lice’de temaslarda bulundu

Barış Bloku, Silvan ve Lice’de temaslarda bulundu

Diyarbakır’ın Silvan ve Lice ilçelerinde yaşananları yerinde görmek ve halkla dayanışmada bulunmak amacıyla kente gelen Barış Bloku, Diyarbakır Büyükşehir belediyesi Eşbaşkanı da Gültan Kışanak'ı ziyaret etti.

A+A-

Ziyarette konuşan Kışanak, kaos, savaş ve ölüm politikalarından kurtulmanın tek yolunun barış bloğunu güçlendirmekten geçtiğini söyledi. Blok Silvan ve Lice’de de inceleme ve temaslarda bulundu.


Silvan ve Lice'de yaşanan olayları incelemek üzere Diyarbakır'a gelen Barış Bloku Eş Sözcüleri Gencay Gürsoy ile Nuray Sancar, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ESP Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP milletvekilleri Ali Haydar Konca, Hüda Kaya, Feleknas Uca, KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, 78'liler Yürütme Kurulu üyesi Ahmet Andıç, Yeni Dünya İçin Çağrı Üyesi Hüseyin Koç, Adam-Der Üyesi Kudret İnal, İHD, DİP, Doğu Güneydoğu Dernekleri Federasyonu, Halkevleri, Kürt Enstitüsü, SODAP, SYKP ve TODAP yöneticileri, önceki gün geç saatlerde Diyarbakır Büyükşehir belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ı makamında ziyaret etti.


Ziyaret sırasında kısa bir açıklama yapan Barış Bloku Eş Sözcüsü Gencay Görsoy, Lice ve Silvan'da inceleme yapmak için heyetlerini iki gruba ayırdıklarını belirterek, "Heyetimizin bir kısmı Lice'ye, bir kısmı da uzun bir dönem büyük baskılar gören Silvan'a gidecek. Dönüşte her iki ilçedeki gözlemlerimizi yarın İstanbul'da yapacağımız basın toplantısında açıklamaya çalışacağız. 

Kamuoyunu barış talepleri doğrultusunda hareketlendirme amacındayız. Böyle yola çıktık, daha çok gideceğimiz yerler var. Umuyorum ki toplumsal tepki, doludizgin gidişi eninde sonunda engelleyecektir" diye konuştu.


Kışanak: Başka bir çıkış yolumuz yok


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise heyetin çalışmasının önemine değinerek, "Hepimizin geleceğini güvence altına alacak bir çalışmayı yürütüyorsunuz. Bu kaostan, savaştan, ölüm politikalarından bir tek çıkış yolumuz var. O da barış iradesini güçlendirmek ve barışı toplumsallaştırmak, barışı isteyenlerin bu ülkede bir araya geldiği, birlikte bu talebini daha güçlü haykırdığı zeminleri oluşturmaktır. O nedenle sizlerin çalışması gerçekten de bu ülkenin tek kurtuluş yoludur, tek çıkış yoludur. 

 

Böyle bir Barış Blok'unda herkesin yan yana gelip bu savaş, bu ölüm politikalarına, bu kaos politikasına dur diyecek iradeyi açığa çıkarmasıdır. Başka bir çıkış yolumuz yok." Dedi.


‘Barış tek çıkış yolumuz’
Kışanak, Türkiye’nin çok derin acılar, çatışmalar ve kayıplar yaşadığını hatırlatarak, şöyle konuştu: 

 

“En sonunda geldiğimiz nokta şuydu: Herkesin, bu savaşı yönetenler de dahil olmak üzere geldiği nokta denemediğimiz bir tek yol var, o da konuşmak, müzakere etmek ve bu işi barışçıl yollarla çözmektir. Bu aslında Türkiye'de bulunmuş ortak bir akıldı. 

 

Herkes bunu söyledi, bunu savunduk. Sivil toplum örgütleri, akademisyenleri, siyasetçileri, işte PKK, devlet, hükümet, genelkurmay başkanları dediler ki, bu iş öldürmekle bitmiyor. Bu işin sonu yok. Bu bütün Türkiye'ye kaybettiren bir politikadır. Bence hızlı bir şekilde Türkiye'nin bu yola girmesi lazım’’


Yaşananların ‘90'lardan daha riskli olduğunu, çok daha büyük bir kaosun kapısını açabileceğini ve Türkiye'yi bölgesel bir savaşın girdabına sokabileceğini ifade eden Kışanak, ‘’Üstelik şu anda ortada bunu bir iktidar hırsıyla yapmaya gayret eden bir zihniyet var. O nedenle bu savaş aslında biraz da bir iktidar savaşı. Gencecik insanlar birilerinin iktidarı için yaşamını yitiriyorlar. Buna izin vermemek lazım. Sizlerin çalışması bu yüzden son derece önemli, son derece kıymetli ve tek çıkış yolumuzdur." dedi.


‘Buradayız, sıkıntıları halkımızla birlikte anlık yaşıyoruz’
Barış Bloku heyetinin bölgeye gelmesinin umutlarını artırdığını kaydeden Kışanak,  sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Buradayız; sıkıntıları günlük, anlık yaşıyoruz halkımızla birlikte. Elimizden geldiği kadar daha az sıkıntı yaşansın diye yerel yönetimler olarak gayret sarf ediyoruz. Halkla birlikteyiz ama durum hiç iç açıcı değil. Barış mücadelesini güçlendirmek lazım. Gittiğinizde göreceksiniz ki eminim bunun doğru anlatılması konusunda da önemli bir ziyaret olacak.

 

Çünkü Türkiye'de aslında bütün bu savaş politikaları bir yalanın üzerinde kendini var, ediyor. Bu yalanı ortadan kaldırır; hakikati, gerçeği konuşmaya başlarsak ben eminim ki Türkiye yediden yetmişe barış isteyecek. Barış Bloku daha güçlenerek çıkacak"


Heyet ardından Cegerxwin Kültür Merkezi önünde Lice ve Silvan ilçelerine gitmeden önce bir de basın açıklaması yaptı. Heyet adına açıklama yapan Barış Bloku Eşbaşkanı Gencay Gürsoy, siyasi iktidar ve sarayın ortaklaşa hazırladığı bir savaş stratejisinin tuzağının karşılarında olduğunu söyledi. 

 

Gürsoy, "Kısa zaman içinde siyasi hayat ve siyasi kutuplaşma olarak 2'ye ayrıldı. Savaş yanlıları, savaş bloğu ve onun karşısında da biz Barış Bloku'nu temsil eden demokratik siyasete umut bağlayan siyasi partiler ve 90'nın üzerinde sivil toplum örgütü, meslek örgütü ve sendika platformlardan oluşan bir blok oluşturduk. Gittikçe iç savaşa dönen bu iklimi değiştirmeye çalışıyoruz. Halkın bu barış taleplerinin yükseltmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. 

 

Herkesin konuyu paylaşmayı ve sorumluluk üstlenmesini, barışın toplumsallaşmasını ve tepkinin bu sağır kulaklara ulaşmasını bekliyoruz. Hepimiz bu uğurda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu iş iki tarafından elini tetikten çekmesi gerekiyor. Yoksa çatışma koşullar altında yeniden görüşmelerin yeniden başlaması kolay değildir" dedi.


'Biran önce barışın sağlanması ve sıcak ortamına son verilmesini istiyoruz'


Heyet üyesi Nuray Sancar ise bütün haberleşme sistemleri ile elektriklerin kesildiği, yaşanan ciddi tahribatları yerinde incelemek için Silvan'a gideceklerini söyledi.


Sivil yurttaşlara yoğun bir saldırıların olduğunu ifade eden Sancar, içinde bulundukları sürecin tedirgin bir hal aldığını vurguladı. Sancar, "Özellikle seçimlerden sonra çözüm sürecinin tek taraflı olarak bitirilmesi ve sonrasında bölgede sıcak bir ortama girilmesi hepimiz açısından kaygı verici bir durumdur. Biran önce barışın sağlanması ve bu sıcak ortamına son verilmesini istiyoruz. Batıdaki insanların ana akım medyanın alamadığı haberleri telafi etmek için buradayız. Ve dolayısı ile İstanbul'a döndüğümüzde barış talebini ve çözüm sürecinin bir an önce yeniden başlatılması için ileteceğiz ve burada olup biletenleri aktaracağız" dedi.


Heyet daha sonda incelemelerde bulunmak üzere Silvan’a geçti. Heyet ilk olarak Silvan Belediyesi'ni ziyaret etti. 

 

Burada DBP İl Eşbaşkanı Mehmet Ali Şimşek, HDP Milletvekilleri Feleknas Uca, Hüda Kaya, Sibel Yiğitalp ve Silvan Belediyesi adına Zuhal Tekiner tarafından karşılanan heyet, ardından şiddetli çatışmaların yaşandığı Mescit ve Tekel mahallelerinde incelemeler yaptı. Barış Bloku heyeti sözcüleri yaptıkları incelemelerin ardından Silvan kaymakamı Murat Kütük'le görüşmek üzere kaymakamlığa gitti.


Barış Blok'u heyeti daha sonra da Diyarbakır'ın Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde 3 gün önce başlatılan askeri operasyona karşı yüzlerce yurttaşın Hani ilçesine bağlı Hurê (Gömeç) kırsalında başlattığı canlı kalkan eylemine destek ve inceleme amacıyla ziyarette bulundu.

 

Lice'de halkla bir araya gelen Barış Blok'unu; HDK eş sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, HDP Diyarbakır il eşbaşkanı Ömer Önen, Hani, Lice ve Kocaköy Belediye eşbaşkanları tarafından karşılandı. Barış Blok'u Lice'de yanan ormanlara ilişkin ve yaşanan çatışmalara ilişkin halkla bir araya gelerek incelemelerde bulundu.


İncelemelerinin ardından bir rapor hazırlayacak olan heyet, bu raporu da İstanbul'da yapacakları basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaşacak.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler