1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Barış Bloku olarak inşa için kampanyalar başlatacağız'
'Barış Bloku olarak inşa için kampanyalar başlatacağız'

'Barış Bloku olarak inşa için kampanyalar başlatacağız'

12 günlük sokağa çıkma yasağı boyunca evleri ve işyerleri yerle bir edilen Silvan'da incelemelerde bulunan Barış Bloku bileşenleri, devletin açtığı yaraların birlik ve beraberlik içinde sarılacağına vurgu yaparak, inşa çalışması için kampanyalar başlataca

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine gelen Barış Bloku bileşenleri burada incelemelerde bulundu. Olayların yoğun yaşandığı mahallelere giderek yurttaşlardan yaşadıklarını dinleyen Barış Bloku, ilçedeki gözlemlerini anlatarak, inşa çalışmalarına sunacakları katkıları paylaştı.

Barış Bloku bileşenlerinden Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu Başkanı Abdulkerim Taş, incelemeye geldikleri Silvan'da evlerin yıkıldığı, kurşunlandığı, tahrip edildiği bir manzarayla karşı karşıya kaldıklarını ve savaş ortamının ötesinde bir manzara gördüklerini ifade etti. 

12 gün boyunca yapılan saldırılar sonucunda büyük oranda fiziksel tahribatın ortaya çıktığı Tekel, Konak ve Mescit mahallerinde hasarların giderilmesi noktasında çabalayacaklarını ifade eden Taş, sivil toplum örgütleri ve Barış Bloku olarak kampanyaların başlatılması için İstanbul'da çağrıda bulunacaklarını ve sadece Silvan için değil, tahribatların olduğu her yerde aynı çalışmayı yürüteceklerini belirtti. Taş, "Bizler gelip gördük. Bu insanların kendi imkânlarıyla ya da belediyenin kendi imkânlarıyla burayı inşa etmesi mümkün değildir. Yük ağır bir yüktür. Bizde yapabildiğimiz kadar katkı sunmaya çalışacağız ve komisyonlarımızı kuracağız. Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu olarak katkımızı sunacağız. Barış Bloku'na da bu önerimizi götüreceğiz. Ama istemimiz merkezi anlamda bir koordinasyonun kurulmasıdır" dedi.

Silvan'ın 3 mahallesinde ciddi bir tahribat gördüklerini belirten İstanbul Göç-Der İl Eşbaşkanı Abdullah Geldi ise, mahallelerdeki izlenimlerini paylaşarak, Göç-Der olarak gıda, psikolojik ve hukuksal olarak destek vererek Silvan'daki inşa sürecine dâhil olacaklarını belirtti.

'Kürt halkının kendi kendini yönetme hakkını her yerde anlatacağız'

Yeni Dünya İçin Çağrı Dergisi üyesi Abdullah Nergiz de, Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde yaşayan insanlardaki manevi tahribatın, yaşam alanlarında fiziksel olarak meydana gelen tahribattan daha büyük olduğunu vurguladı. Evlerin içlerinin bile tarandığına işaret eden Nergiz, inşa sürecinin ve yaraların sarılmaya başlanmasının sevindirici olduğunu söyledi. Halkın yaralarını birlik ve beraberlik içinde çözeceklerini kaydeden Nergiz, "Yeni Dünya İçin Çağrı Dergisi olarak Silvan için bir kampanya başlatacağız. Yapacağımız çalışmalar sadece maddi boyutta olmayacak. Burada gördüklerimizi ve Kürt ulusunun bırakalım TC sistemi içerisinde kendi kendini yönetmeyi, kendi kaderini tayin hakkını gerekli ve zorunlu olduğunu biz batıda gittiğimiz evlerde anlatacağız" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler