1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış Bloku heyeti Silvan'a geliyor
Barış Bloku heyeti Silvan'a geliyor

Barış Bloku heyeti Silvan'a geliyor

Barış Bloku, sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silvan'a heyet göndereceğini açıkladı.

A+A-

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşananlar, sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. Barış Bloku heyeti, AKP'nin devreye koyduğu savaş konseptinin ardından günlerdir şiddetin uyguladığı ve sivillerin katledildiği Kürdistan ilçelerinden Silvan'a heyet gönderme kararı aldığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak, yazılı bir açıklama yapan Barış Bloku, Saray ve AKP'nin iktidar savaşının ülkeyi kanlı bir iç savaşın eşiğine getirdiği belirtti.


Açıklamada, Silvan’ın savaş koşullarının en yoğun yaşandığı yerlerden olduğu belirtilerek, oluşturulan heyetin bugün Silvan'a geleceği, heyetinin yapacağı incelemenin ardından izlenimlerini kamuoyuyla paylaşacağı kaydedildi. Bloktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"7 Haziran sonuçlarını hazmedemeyen Saray ve AKP iktidarının Suruç katliamını izleyen günlerde yürürlüğe koyduğu savaş stratejisi ülkeyi kanlı bir iç savaşın eşiğine getirmiş bulunuyor. Kürtlerin yoğun olduğu illerde 100'den fazla bölge özel güvenlik alanı ilan ediliyor. 1990'lı yılları aratmayacak yöntemlerle köyler boşaltılıyor, sokak ortasından çocuklar öldürülüyor, kasabaları kuşatma altına alınıyor, evler dükkanlar ateşe veriliyor. Bu kör dövüşü içinde daha şimdiden toplam sayısı 100'ü geçen güvenlik görevlisi, gerilla, çocuk, kadın, genç, yaşlı yaşamını yitirmişken Erdoğan kişisel iktidarını perçinlemek uğruna gerilimi kışkırtacak söylemlerini pervasızca sürdürüyor.

AKP, Saray ve MHP'nin öncülüğünde oluşturulan savaş cephesine karşı demokratik siyasette ısrar eden muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, emek ve meslek örgütlerinin oluşturduğu Barış Bloku, son günlerde yukarıda özetlemeye çalıştığımız koşulların en yoğun şekilde yaşandığı Diyarbakır'ın Silvan ilçesine milletvekilleri ve örgüt temsilcilerinden oluşan bir heyet göndererek olayları ve gelişmeleri yerinde gözlemleme kararı almıştır. Barış Bloku heyeti 21 Ağustos Cuma günü bu ziyareti gerçekleştirecek, izlenimlerini ve tespitlerini kamuoyuna açıklayacaktır."


Heyette Barış Bloku Eşsözcüleri Gencay Gürsoy ve Nuray Sancar’ın yanı sıra, Adam-Der’den Kudret Ünal, DİP Sungur Savran, Doğu Güneydoğu Dernekler Federasyonu, EHP Genel Başkan Sibel Uzun, EMEP Genel Başkan Selma Gürkan, ESP Gn. Başkan Yardımcısı Fethiye Ok, HALKEVLERİ, HDK Eşsözcü Sabahat Tuncel, HDP Mv. Ali Haydar Konca, İHD, KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, Kürt Enstitüsü, SODAP, SYKP, TODAP Masum Aydın yer alıyor.


Heyet bugün saat 13:00’da Cegerxwin Kültür Merkezi’nde yapacağı basın açıklamasının ardından Silvan’a doğru yola çıkacak.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler