1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış Bloku Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde
Barış Bloku Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde

Barış Bloku Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde

Silvan ve Lice'de yaşananları yerinde görmek ve halkla dayanışmada bulunmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Barış Bloku, Eş Başkan Gültan Kışanak'ı ziyaret etti.

A+A-

Ziyarette konuşan Kışanak, kaos, savaş ve ölüm politikalarından kurtulmanın tek yolunun barış bloğunu güçlendirmekten geçtiğini söyledi. 

Silvan ve Lice'de yaşanan olayları incelemek üzere Diyarbakır'a gelen Barış Bloku Eş Sözcüleri Gencay Gürsoy ile Nuray Sancar, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ESP Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP milletvekilleri Ali Haydar Konca, Hüda Kaya, Feleknas Uca, KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, 78'liler Yürütme Kurulu üyesi Ahmet Andıç, Yeni Dünya İçin Çağrı Üyesi Hüseyin Koç, Adam-Der Üyesi Kudret İnal, İHD, DİP, Doğu Güneydoğu Dernekleri Federasyonu, Halkevleri, Kürt Enstitüsü, SODAP, SYKP ve TODAP yöneticileri, Eş Başkanımız Gültan Kışanak'ı makamında ziyaret etti. 

Ziyaret sırasında kısa bir açıklama yapan Barış Bloku Eş Sözcüsü Gencay Görsoy, Lice ve Silvan'da inceleme yapmak için heyetlerini iki gruba ayırdıklarını belirterek, "Heyetimizin bir kısmı Lice'ye, bir kısmı da uzun bir dönem büyük baskılar gören Silvan'a gidecek. Dönüşte her iki ilçedeki gözlemlerimizi yarın İstanbul'da yapacağımız basın toplantısında açıklamaya çalışacağız. Kamuoyunu barış talepleri doğrultusunda hareketlendirme amacındayız. Böyle yola çıktık, daha çok gideceğimiz yerler var. Umuyorum ki toplumsal tepki, doludizgin gidişi eninde sonunda engelleyecektir." diye konuştu. 

Kışanak: Başka bir çıkış yolumuz yok

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise heyetin çalışmasının önemine değinerek, "Hepimizin geleceğini güvence altına alacak bir çalışmayı yürütüyorsunuz. Bu kaostan, savaştan, ölüm politikalarından bir tek çıkış yolumuz var. O da barış iradesini güçlendirmek ve barışı toplumsallaştırmak, barışı isteyenlerin bu ülkede bir araya geldiği, birlikte bu talebini daha güçlü haykırdığı zeminleri oluşturmaktır. O nedenle sizlerin çalışması gerçekten de bu ülkenin tek kurtuluş yoludur, tek çıkış yoludur. Böyle bir Barış Blok'unda herkesin yan yana gelip bu savaş, bu ölüm politikalarına, bu kaos politikasına dur diyecek iradeyi açığa çıkarmasıdır. Başka bir çıkış yolumuz yok." diye ifade etti.

‘Barış tek çıkış yolumuz’

Kışanak, Türkiye’nin çok derin acılar, çatışmalar ve kayıplar yaşadığını hatırlatarak, şöyle konuştu: “En sonunda geldiğimiz nokta şuydu: Herkesin, bu savaşı yönetenler de dahil olmak üzere geldiği nokta denemediğimiz bir tek yol var, o da konuşmak, müzakere etmek ve bu işi barışçıl yollarla çözmektir. Bu aslında Türkiye'de bulunmuş ortak bir akıldı. Herkes bunu söyledi, bunu savunduk. Sivil toplum örgütleri, akademisyenleri, siyasetçileri, işte PKK, devlet, hükümet, genelkurmay başkanları dediler ki, bu iş öldürmekle bitmiyor. Bu işin sonu yok. Bu bütün Türkiye'ye kaybettiren bir politikadır. Bence hızlı bir şekilde Türkiye'nin bu yola girmesi lazım.’’ 

Yaşananların ‘90'lardan daha riskli olduğunu, çok daha büyük bir kaosun kapısını açabileceğini ve Türkiye'yi bölgesel bir savaşın girdabına sokabileceğini ifade eden Kışanak, ‘’Üstelik şu anda ortada bunu bir iktidar hırsıyla yapmaya gayret eden bir zihniyet var. O nedenle bu savaş aslında biraz da bir iktidar savaşı. Gencecik insanlar birilerinin iktidarı için yaşamını yitiriyorlar. Buna izin vermemek lazım. Sizlerin çalışması bu yüzden son derece önemli, son derece kıymetli ve tek çıkış yolumuzdur." dedi. 

‘Buradayız, sıkıntıları halkımızla birlikte anlık yaşıyoruz’

Barış Bloku heyetinin bölgeye gelmesinin umutlarını artırdığını kaydeden Kışanak,  sözlerini şöyle sürdürdü: "Buradayız; sıkıntıları günlük, anlık yaşıyoruz halkımızla birlikte. Elimizden geldiği kadar daha az sıkıntı yaşansın diye yerel yönetimler olarak gayret sarf ediyoruz. Halkla birlikteyiz ama durum hiç iç açıcı değil. Barış mücadelesini güçlendirmek lazım. Gittiğinizde göreceksiniz ki eminim bunun doğru anlatılması konusunda da önemli bir ziyaret olacak. Çünkü Türkiye'de aslında bütün bu savaş politikaları bir yalanın üzerinde kendini var, ediyor. Bu yalanı ortadan kaldırır; hakikati, gerçeği konuşmaya başlarsak ben eminim ki Türkiye yediden yetmişe barış isteyecek. Barış Bloku daha güçlenerek çıkacak." 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler