1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Barış Ataş ile dobra dobra…
Barış Ataş ile dobra dobra…

Barış Ataş ile dobra dobra…

Diyarbakırspor taraftarlarınca günah keçisi ilan edilen Barış Ataş, içini özgür habere döktü.

A+A-

Uzun yıllar Süper Lig ve 1. Lig’de forma giydikten sonra bu sezon başında Diyarbekirspor’a transfer olan Barış Ataş, Özgür Haber’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Diyarbakırspor’dan Tranzonspor’a transfer olduğu dönemde takıma para kazandırmadığı gerekçesiyle yeşil kırmızılı taraftarların tepki gösterdiği Ataş, taraftarın ,ç yüzünü bilmediği olayın bütün detaylarıyla Selim Kaya’ya anlattı.
 
“Giderken kulübe 590 Bin Lira kazandırdım”


2010- 2011 sezonunda Diyarbakırspor’dan Trabzonspor’a giderken eleştirilen Barış Ataş, o olaya şöyle açıklık getirdi: “Takım Antalya da devre arası kampındaydı. Trabzonspor beni transfer etmek istedi. Benim karşılığımda Diyarbakırspor’a 1 Milyon 300 Bin Euro bonservis bedeli artı Tolga Zengin ve Barış Memiş’i önerdiler. Ancak teknik direktörümüz Ziya Doğan ‘Barış’a ihtiyacım var’ diye yönetime rapor verdi. Bu nedenle beni vermek istemediler. Benim de sözleşmem sezon sonunda bitecekti. Bana gelen teklifler olunca yöneticiler, ‘Barış seni isteyen takımlar var, sezon sonunda sözleşmen bitecek, seninle sözleşmeni bir yıl daha uzatalım.

Böylece giderken Diyarbakırspor’a para kazandırmış olacaksın’ dediler. Ben de kendilerine tamam uzatalım sözleşmeyi ama herkesin maç başı ödemelerini yaptınız, benim ise devre arası olmasına rağmen peşinatımı ödemediniz, peşinatımı yatırın sözleşmeyi uzatalım dedim. Verilen söz üzerine sözleşmemi bir yıl uzattım. Ama sözleşmeyi uzatmama rağmen sezon sonuna dek peşinatımı alamadım. Sezon sonunda takım küme düştü.

Bana ve Tazemeta’ya transfer teklifleri vardı. Yöneticiler alacaklarımız konusunda bize yardımcı olmayınca Tazemeta ile beraber federasyona başvurduk. Bir hafta sonra kulübe ihtarname gitti, bunun üzerine Tazemeta’nın bütün alacakları ödenirken, benim alacağımı yine yatırmadılar. Sonra yöneticiler, ‘Barış sana alacağını elden vereceğiz’ dediler. Bana verdikleri gün de ses çıkmadı. Onları 10 kere aradım telefonlarıma bakmadılar.

Transferin son gününde bakmakla yükümlü olduğum insanları düşünerek kararımı Trabzonspor’a gittim. Dönemin Trabzonspor kulüp başkanı Sadri Şener beni yanına çağırdı. ‘Diyarbakırspor ile güzel ikili ilişkilerimiz var. Bu nedenle senin için Diyarbakırspor’a 350 bin lira gönderiyorum’ dedi. Bunun akabinde de şampiyon oluğumuz seneden kalan 240 Bin Liramı kulübe hibe ettim. Bu şekilde 590 Bin Lira kulübe para kazandırdım. Kimse işin iç özünü bilmeden beni insafsızca eleştiriyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değildir.”
 
“Herkes bilsin diye konuşuyorum”


Diyarbakırspor’da hala 280 bin lira alacağının olduğunu anlatan Barış Ataş, şöyle devam etti: “Ben Trabzonspor’da oynarken de Diyarbakırsporun kurtuluşu için bir kampanya başlatılmak istendi. Beni aradılar. O dönem de 280 bin lira alacağımı hibe etmemi söylediler. Ben de ‘Eğer Diyarbakırspor’un kurtuluşu benim bu 280 bin liramla olacaksa ben hibe etmeye hazırım. Fakat benim alacağım diğer alacaklıların yanında çerez kalıyor ve bunların tamamı da Diyarbakırlı, önce onlar alacaklarını hibe etsin ben de hibe etmeye hazırım’ dedim.

Bana paramı hibe et diyen adamlar, diğer futbolculara da sizin paranızı parça parça halinde ödeyeceğiz diyorlardı. Bunu da Diyarbakırspor’da beraber oynadığım futbolcu arkadaşlarımdan öğrendim. Ben hibe edeceğim, diğerlerine parça parça ödeyeceklermiş, bizimki alın teri değil mi? Ver hasıl yine Diyarbakır çocuğu olduğum için mağdur ediliyordum. Ben hiçbir zaman bu Diyarbakırspor formasını giyemeyeceğim de demedim. Bu yönde bana iftira edenler de olmuş.

Gittiğim her takımda, ben bugün Barış Ataş’sam, bunu Diyarbakırspor’a borçluyum diyordum hala da öyle diyorum. Diyarbakırspor’un yeri bende apayrıdır. Bunu kimse bilemez. Ve ben bugüne kadar konuşmadıysam Diyarbakırspor’un zarar görmesin diye yaptım. Ama görüyorum ki son zamanlarda bana karşı bir karalama kampanyaları var, bu nedenle herkes durumu bilsin diye olaya açıklık getiriyorum.”
 
“İçimdeki Diyarbakırspor sevgisi”


Barış Ataş, neden 1. ve 2. lig takımları varken neden 3. Ligi tercih ettiğine de şöyle açıklık getirdi:
“Bu sezon başında PTT 1. Lig ve bir çok 2. Lig takımlarından transfer teklifleri aldım. Ama İçimdeki Diyarbakır sevgisi beni 3. lige getirdi. Normalde çok daha iyi paraya hem de üst liglerden transfer teklifi alamam rağmen tercihimi Diyarbekirspor’dan yana kullandım. Bunun sebebi, Diyarbakırspor’u üst liglere çıkartmak isteğimdi. İnşallah bu takımı 2 sezonda 1. lige taşırız.”

 

(Selim Kaya)
 
 
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler