1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Barış askerleri' Diyarbakır'da
'Barış askerleri' Diyarbakır'da

'Barış askerleri' Diyarbakır'da

Darbe mağduru asker dernekleri ADAM-DER ve RE-DER ortak heyeti, barış ve çözüm sürecini gözlemlemek, görüşmeler yapmak üzere Diyarbakır'a gidiyor.

A+A-

PKK'nın sınır dışına çekilmeye başlamasıyla hızlanan barış ve çözüm sürecine, darbe mağduru askerler de destek veriyor. 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 darbeleri ile 28 Şubat sürecinde ordudan atılan askerlerin oluşturduğu Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği ADAM-DER ile Re'sen Emekliler Derneği RE-DER başkan ve yöneticilerinden oluşan Barış Askerleri Heyeti, barış ve çözüm sürecini gözlemlemek, görüşmeler yapmak üzere Diyarbakır'a gidiyor.

ADAM-DER'den yapılan açıklamaya göre, Barış Askerleri Heyeti, ADAM-DER kurucu başkanı gazeteci yazar emekli üsteğmen Rahmi Yıldırım, ADAM-DER Genel Başkanı Emekli Üsteğmen Tuna Atalay, ADAM-DER Yönetim Kurulu Üyesi Emekli Üsteğmen Kudret Ünal ile RE-DER Başkanı Re'sen Emekli Astsubay Servet Kahramaner ve RE-DER üyesi Re'sen Emekli Astsubay Mustafa Düzenli'den oluşuyor. Heyet, 10-12 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır'da siyasi parti il örgütleri, sivil kitle kuruluşları ve yerel yöneticilerle görüşecek, sürece ilişkin görüş alış verişi yapacak. Barış Askerleri Heyeti, Diyarbakır turunu Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı ile tamamlayacak.

ADAM-DER Başkanı Tuna Atalay, PKK'nın sınır dışına çekilmeye başlamasıyla hızlanan süreci Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli gördüklerini söyledi. Kalıcı barış ve çözüm istediklerini vurgulayan Atalay, "Kalıcı barış ve çözüm, topyekûn demokratikleşmeyle sağlanabilecektir. Sadece Kürt coğrafyasıyla sınırlı, ülkemizin her metrekaresinde hissedilmeyen barış, çözüm ve demokrasi, kalıcı olamayacaktır" dedi.

HABERE YORUM KAT