1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış Anneleri'nden 15 Şubat ve Cizre grevi
Barış Anneleri'nden 15 Şubat ve Cizre grevi

Barış Anneleri'nden 15 Şubat ve Cizre grevi

Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi, Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye teslim edilmesinin yıl dönümü olan 15 Şubat ile Cizre'de günlerdir devam eden ancak yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği Cizre’deki gelişmeleri kınamak amacıyla bir günlük açlık gre

A+A-

Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999 yılında yakalanıp, Türkiye'ye teslim edilmesini ve Cizre'de yaşanan ölümleri kınamak amacıyla bir günlük açlık grevi başlattı.

Meclis binalarında bir araya gelen Barış Anneleri, barışı simgeleyen beyaz tülbentlerinin üzerine protesto amacıyla siyah bantlar bağladı. Siyah kıyafetler giyen anneler adına açıklama yapan Cahide Akan, 15 Şubat'ın tüm Kürtler tarafından kara bir gün olarak kabul edildiğini belirterek, Öcalan'a yönelik komployu kınadı.

Cizre başta olmak üzere özyönetim alanlarına yönelik saldırılara değinen Akan, tüm dünya halklarının bu katliamlara ses çıkartması gerektiğini ifade etti. Kürt halkının yıllardır her türlü saldırıya karşı boyun eğmediğini dile getiren Akan, "Kürtler özgülüklerine ulaşıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerdir. Özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin amaçlarına ulaşıncaya kadar mücadele edeceğiz" dedi.

Akan, son olarak 15 Şubat'ı ve Kürt halkına yönelik katliamları kınamak amacıyla bir günlük açlık grevine başladıklarını söyledi.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT