1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış Anneleri Kobanê'ye gitti
Barış Anneleri Kobanê'ye gitti

Barış Anneleri Kobanê'ye gitti

Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Kobanê'nin yeniden inşa çalışmalarına destek vermek için Kobanê'ye geçti.

A+A-
Diyarbakır, Batman, Mardin ve Urfa başta olmak üzere bölge illerinden Suruç'a giden Barış Anneleri Meclisi üyesi 22 kadın, Kobanê'nin yeniden inşa çalışmalarına destek vermek üzere Kobanê Serxet (Mürşitpınar) Sınır Kapısı'ndan Kobanê'ye geçti.
 
 
DİHA'nın haberine göre, işlemlerin ardından açıklama yapan Hava Kıran, çocuklarını Kobanê'de yitiren analar olarak, çocukların anıları ve mücadelelerine sahip çıkmak ve Kobanê'nin yeniden inşasına destek vermek için Kobanê'ye gideceklerini söyledi. Kıran, “DAİŞ vahşeti ve bu vahşet karşısında YPG ve YPJ savaşçılarının sergilediği kahramanlığı, Kobanê halkının acıları ve büyük zaferini yerinde görmeye gidiyoruz” dedi.
 
 
Kendi aralarında para topladılar
 
 
Çocuklarının uğrunda büyük bedelleri ödeyerek zaferini ilan ettiği Kobanê'nin yeniden inşasına destek vermek amacıyla, barış anneleri olarak kendi aralarında topladıkları 8 bin TL'yi Kanton yetkililerine teslim edeceklerini belirten Kıran, “Çocuklarımızın zaferinde nasıl katkısı varsa, inşasında da biz annelerin de katkısı olsun istiyoruz. Bu katkıyı tüm insanlar sunmalıdır. Kobanê'yi ne pahasına olursa olsun yeniden inşa etmeli ve uğrunda binlerce insanın kanını döktüğü kenti yeniden yaşanabilir bir yer haline getirmeliyiz” diye konuştu. Barış Anneleri daha sonra Suruç ilçe merkezinden araçlarla Kobanê'ye geçmek üzere Kobanê Serxet Sınır Kapısı'na gitti. Barış Annelerinin Kobanê'deki temaslarının ardından tekrar Suruç'a dönecek.
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT