1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Barış Anneleri: Barış Öcalan'ın özgürlüğü ile gelir
Barış Anneleri: Barış Öcalan'ın özgürlüğü ile gelir

Barış Anneleri: Barış Öcalan'ın özgürlüğü ile gelir

TUHAD-FED öncülüğünde "Yüz binlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz" sloganıyla 1 Ağustos'ta Diyarbakır'dan Gemlik'e yapılacak yürüyüşe katılım çağrı yapan Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi, ülkeye barışın ancak PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü

A+A-

Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi, TUHAD-FED öncülüğünde "Yüz binlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz" sloganıyla 1 Ağustos'ta Diyarbakır'dan Gemlik'e yapılacak yürüyüşe dair açıklama yaptı. Meclis binasında yapılan açıklamada konuşan annelerde Havva Kıran, 16 yıldır PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ağır tecrit koşullarında tek başına kaldığına dikkat çekerek, Öcalan'ın tüm dünyanın barış ve birliği için mücadele ettiğini söyledi.

Öcalan özgürleşmeden müzakerenin bir anlam ifade edemeyeceğini dile getiren Kıran, Öcalan'ında diğer liderler gibi kendi halkının içinde özgür bir şekilde siyaset yapması gerektiğini vurgulayarak, "Önderimizin halkının içinde siyaset yapması için 1 Ağustos'ta yapılacak yürüyüşe insanım diyen herkes katılsın. Biz de barış anneleri olarak onun gibi barışı istiyoruz ve bu topraklarda kan dökülmesin diyoruz. Bu yüzden bu yürüyüşe bizde katılacağız" diye konuştu.


Hava saldırısı ve gözaltı ve tutuklamalara dikkat çeken Kıran, "Bunları yapmasına rağmen sözde 'demokrasi' mücadelesini verdiklerini söylüyorlar. Bu nasıl demokrasi? Biz bu devletin yaptığı saldırıların hepsini kınıyoruz. Eğer siz demokrasi ve insanlık mücadelesini verdiğinizi söylüyorsanız elinizi Kürtlere uzatacaksınız" ifadesinde bulundu.


'Senin topraklarında Kürt halkının çocuklarını öldürüyorlar'


Mesut Barzani'nin, Türk devletin maşası olmaktan vazgeçmesi gerektiğini belirten Kıran, Barzani'ye seslenerek şunları ifade etti: "Senin topraklarında Kürt halkının çocuklarını öldürüyorlar. Sen izin vermezsen bunu yapamazlar.

Biz bunu kınıyoruz ve artık yeter diyoruz"


Ardından konuşan annelerden Cahide Akan, yıllardır barış mücadelesi veren bir insanın tecrit altında tutulamayacağını söyledi. Aylardır ne ailesi ne avukatları ne de heyetle görüştürülmeyen Öcalan'ın durumuna dikkat çeken Akan, buna ilişkin devlet yetkililerinin Kürt halkına açıklama yapmasını gerektiğini belirtti.


'Erdoğan'a savaş yaptırmayacağız'


Sonucu ne olursa olsun Erdoğan'a savaş yaptırmayacaklarını belirten Akan, "Erdoğan'ın inadına bu ülkeye barışı getireceğiz ve bu topraklarda savaşı yaptırmayacağız" dedi.


'O gün, sel gibi akacağız'


1 Ağustos'ta yapılacak yürüyüşe Diyarbakır halkını davet eden Akan, konuşmasını şöyle bitirdi; "O gün sel gibi akacağız ve Önderimiz özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek. İnsanım diyen herkes o gün evlerinde oturmasın."


'Türkiye'ye barış gelecekse bunun Öcalan getirecektir'


Annelerden Seher Görenç, Türkiye'ye barışın Öcalan özgürlüğü ile geleceğin söyleyerek, "Bu yüzden bu yürüyüş çok önemlidir. 1 Ağustos'ta herkes meydanlara çıkıp bu yürüyüşe katılsın. Önderimizin özgürlüğü için Türk ve Kürt halkı bu yürüyüşe katılsın" dedi. Öcalan'ın bu kadar ağır tecrit koşullarına rağmen hala barışı savunduğunu belirten annelerden Kudret Eryılmaz ise 1 Ağustos'ta yapılacak yürüyüşün önemini yineleyerek, 7'den 70'e herkesin bu yürüyüşte yerini alması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler