1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Barış aktivistleri Ankara'ya ulaştı
Barış aktivistleri Ankara'ya ulaştı

Barış aktivistleri Ankara'ya ulaştı

Kürt halkıyla dayanışmak ve çatışmalara tepki göstermek amacıyla Bodrum'dan Diyarbakır'a doğru yola çıkan barış aktivistleri Ankara'ya ulaştı.

A+A-

 Yolculuklarına mola veren barış aktivisleri, Ankara katliamında yaşamını yitirenleri anarak daha sonra yaralanan ve hastanede tedavisi süren barış elçilerini ziyaret etti.
 
Bölgede "sokağa çıkma yasağı" adı altında yapılan katliamlara dikkat çekmek ve direnen halkla dayanışmak amacıyla Bodrum'dan Diyarbakır'a yürüyen "Barışa Yürüyorum İnisiyatifi" aktivistleri Ankara'ya ulaştı. Tasarlanan program çerçevesinde Ankara'da iki gün kalacak olan altivistler, kente varır varmaz 10 Ekim günü yaşanan katliamda hayatını kaybedenleri andı. Ankara Tren Gar'ında bir araya gelen yaklaşık 30 barış aktivisti, Ankara katliamında yaşamını yitirenleri saygı duruşunda bulunarak andı.
 
'Barış umuduyla’
 
Yapılan saygı duruşundan sonra konuşan Barışa Yürüyorum İnisiyatifi Tertip Komitesi üyesi Meyil Delen, 10 Ekim'de barış ve demokrasi için Türkiye'nin dört bir yanından kente gelen barış elçilerinin katledildiğini hatırlatarak, yaşanan katliamın kendilerinde derin bir acı bıraktığını söyledi. Buna rağmen barış talebinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyleyen Delen, "Bu nedenle tekrar barışı yaratmak umuduyla düştük yollara" dedi.
Yapılan konuşma sonrası ise barış balonları uçurtuldu.
 
Barış elçilerinden anlamlı mesaj
 
Barış aktivistleri anmadan sonra katliamda yaralanan ve Ankara Numune Hastanesi'nde tedavisi süren İlyas Kaya, Gökhan Yaralı, Günay Karakuş, Ümran Tekdal'ı ziyaret ederek, bölgeye ilişkin mesajlarını aldı. Katliamlara karşı direnen Kürt halkına selam gönderen yaralı barış elçileri, "Keşke bizde Kürdistan'a gelebilsek, yüreğimiz Kürt halkıyla” sözleri ile Kürtlere mesaj gönderdi.
 
Yeni yıla barış talebiyle girecekler
 
Barışa Yürüyorum İnsiyatifi'nin Ankara'daki programı kapsamında yarın saat 12.00'de Yüksel Caddesi'nde meclise yürüyüş yapılacak. Aktivistler daha sonra ise Ankara'dan dahil olacak temsili bir grup ile Adana, Adıyaman, Antep, Urfa güzergahından Diyarbakır'a varmayı tasarlıyor. Yürüyüşçüler 2016'nın ilk günü Diyarbakır'da olacak ve yeni yıla "barış ve kardeşlik" talebiyle girecek.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler