1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Baran Kadın Semt pazarcılarıyla buluştu
Baran Kadın Semt pazarcılarıyla buluştu

Baran Kadın Semt pazarcılarıyla buluştu

Kadın istihdamına yönelik önemli projelere imza atan Bağlar Belediyesi, bu projelerden biri olan kadın semt pazarı için çalışmalarını hızlandırdı. Bağcılarda yapımı süren ve önümüzdeki ay tamamlanacak olan Jiyan Semt pazarında çalışacak kadınlarla bir top

A+A-

Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Belediye Başkanı Baran, Başkan Yardımcısı Sema Koç, Kadın İstihdam Sorumlusu Saniye Varlı ve çok sayıda kadın pazarcı katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Varlı, belediye sınırları içerisinde yoksul ve şiddet mağduru kadınların güçlenmesini hedeflediklerini söyledi. Semt pazarına ilişkin bir yönetmelik hazırladıklarını ifade eden Varlı, “Kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılmalarına yönelik oluşturulan bu semt pazarı yerinde yapılacak satış işlemlerinin kalite standart ve sağlık kurallarına uygun olarak yapılması amacı ile bir yönetmelik düzenlenmiştir” dedi.

Kadın istihdamına yönelik çalışmalar

Bağlar Belediyesi, 2011 yılından bu yana kadın istihdamına yönelik faaliyetlerini Kaynartepe Mahallesini pilot bölge seçerek başlattı. Belediye Başkanı Yüksel Baran ve kadın ekibi Kaynartepe Mahallesi başta olmak üzere Muradiye, Körhat ve diğer mahallelerde kadın buluşmaları düzenleyerek, bu buluşmalar sonunda kadınları üretime katmak, üretimden gelen güçlerini örgütleyip, sosyal yaşamlarına ekonomik bir katkı sağlamak için görüş ve öneriler aldı. Bu toplantıların bir sonucu olarak, kadınların talepleri üzerine kadın pazarcıların işleteceği bir semt pazarı projesi ortaya çıktı. 2012 yılı sonunda yapımına başlanan pazarın son aşamasına gelindi.

5'i engelli 208 kadın çalışacak

Kadın semt pazarına ilişkin bir açıklama yapan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran da bu projenin ilk olduğunu ve çok önemsediklerini ifade etti. 104 stanttan oluşacak, 5'i engelli olmak üzere toplam 208 kadının çalışacağı pazara ilişkin bilgi veren Baran, “Titiz bir çalışma ve her ayrıntısıyla uğraştığımız bir proje bu. Çalışmanın başarısı gerçekten bizim için önemli. Burada başarılı olursak bu bölgede 2 tane daha semt pazarı yapmayı düşünüyoruz. Hepimizin bildiği gibi Bağlar halkı ekonomik olarak zor bir durumda. İş alanları hem Diyarbakır'da ve hem de Bağlar'da yok denecek kadar az. Maalesef belediyelerin güçleri, imkânları ve yapabilecekleri sınırlı. Biz de imkânlar ölçüsünde, çeşitli projelerle kadınlara istihdam alanları yaratmaya çalışıyoruz. Semt pazarı bu projelerden biri, daha öncede kadın şoförler ve kadın temizlikçiler projesini hayat geçirmiştik” diye konuştu. Herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde yapacağına inandıklarını kaydeden Baran, kadın istihdamı konusundaki çalışmaları devam ettireceklerini belirtti.

Ekolojik yaklaşım

Pazarda satılacak ürünler için, uzun vadede köylerde yaşayan kadınları da bu sürece dâhil edecek tarzda organik ürünlerin olmasına dikkat edileceğini vurgulayan Baran, “Geri dönüşüm konusuna dikkat edeceğiz. Naylon poşetler doğanda erimiyor ve ekolojik dengeyi bozuyor. Bu nedenle pazarda kağıt poşet kullanılacak, geri dönüşümü zor olan malzemeler kullanılmayacak” dedi.

HABERE YORUM KAT