1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baran davasında karar
Baran davasında karar

Baran davasında karar

Diyarbakır'da, Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran öldürülmesi sonrası çıkan olaylarda 3 HDP’linin öldürülmesine ilişkin açılan davanın sanıklarından Mehmet Dağ'a (26) "örgüt üyeliği" suçlamasıyla 6 yıl 3 ay ceza verildi.

A+A-

Sanıklardan ikisine ise "ruhsatsız silah bulundurmak”tan 5'er yıl hapis ve 10'ar bin lira para cezası verildi.  Diyarbakır'da 9 Haziran 2015 tarihinde Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'ın öldürülmesinin ardından çıkan olaylarda 3 HDP’linin öldürülmesine ilişkin açılan ve 16 sanığın tutuksuz yargılandığı dava, Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 5'inci duruşması görülen davaya tutuksuz sanıkların hiçbiri katılmazken, tarafları avukatları temsil etti.
 
Kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan 26 yaşındaki Mehmet Dağ’ı “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıklardan F.Ö. ve Y.D. hakkında “Ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan 5’er yıl hapis cezası ile 10’ar bin TL adli para cezasına hükmeden mahkeme, Y.T., M.Y. ve S.D. isimli sanıklar hakkında aynı suçtan verdiği 10’ar ay hapis ve 500’er TL adli para cezası için ise “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” karar verdi.
 
Sanık İ.A. ise, yine “Ruhsatsız silah bulundurma” suçundan 10 ay hapis ve 500 TL para cezası veren mahkeme, bu cezayı da erteledi.
 
 

(Abdulsamet Karaş)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler