1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Barajın aşılmasıyla taziyemiz düğün yeri oldu'
'Barajın aşılmasıyla taziyemiz düğün yeri oldu'

'Barajın aşılmasıyla taziyemiz düğün yeri oldu'

HDP'nin yüzbinlerin katıldığı büyük mitingine yapılan bombalı saldırıda yaşamını yitiren Necati Kurul, Şehmus Kaçan ve Ramazan Yıldız'ın aileleri, sandıklardan insanlığın kazanarak çıktığını belirtti.

A+A-

 Kurul'un amcası Sıdık Kurul, "HDP'nin barajı aşmasıyla taziyemiz düğün yeri oldu" diyerek yaşadıkları buruk sevinci dile getirirken, Şeyhmus Kaçan'ın babası Abdulkadir Kaçan "İnsanlık kazandı" dedi. Ramazan Yıldız'ın babası Samet Yıldız da, saldırılara gereken cevabın sandıkta verildiğini söyledi.
 
Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Necati Kurul (46), Ramazan Yıldız (16) ve Şeyhmus Kaçan'ın (35) yakınları, seçimden çıkan sonuçları değerlendirerek, bütün saldırılara rağmen insanlığın kazandığının altını çizdi. Bombalı saldırıda yaşamını yitiren 4 çocuk babası Necati Kurul'un amcası Sıdık Kurul, "HDP'nin barajı aşmasıyla taziyemiz düğün yeri oldu" diyerek, buruk bir sevinç yaşadıklarını ifade etti. Sandıklardan halkın birlik, kardeşlik ve barış arzularının çıktığını ifade eden amca Kurul, "Halk sandıklarda devlete gereken cevabı verdi. Acımız biraz olsun dindi. Biz barış içinde, kardeşçe ve eşit yaşamak istiyoruz artık. Seçim sonuçları bunları da gösterdi. Güzel günlerin bizi beklediğini umuyoruz" dedi.
 
'AKP miadını doldurdu'


Saldırıda yaşamını yitiren Şeyhmus Kaçan'ın babası Abdulkadir Kaçan, barış istediğini vurgulayarak, "Saldırıyı yapanların insanlıkla bir alakası yok. İnsanlıktan çıktılar ama başaramadılar. İnsanlık kazandı. Ne olursa olsun barış gelecek" dedi. Çocukluktan bu yana birbirlerinden hiç ayrılamayan Kaçan'ın kuzeni Veysel Kaçan, "HDP'nin barajı aşmasıyla biraz olsun taziye yerinde nefes aldık. İnsanlar barış istediğini bir kez daha gösterdi" diye konuştu. AKP'nin halka katliamdan ve savaştan başka bir şey vermediğini kaydeden Kaçan, "AKP miadını doldurdu, bundan sonra barış gelecek" dedi.
 
'Yeni bir çocuk doğdu, birlikte büyüteceğiz'
 
HDP'nin barajı aşamasını değerlendiren Kaçan'ın kuzeni Murat Büküm de, "Tarih boyunca Kürtler binlerce şehit verdi. Ödenen bedellerin sonucunda şimdi nur topu gibi bir çocuk dünyaya geldi" diye konuştu. Hep birlikte çocuğu kirletmeden emekleriyle büyüteceklerini vurgulayan Büküm, "Öncelikli hedefimiz barışı getirmek olacak. Vekillerimizin eksik kaldıkları yerleri halk olarak tamamlayacağız ve birlikte yürüyeceğiz" dedi.
 
'Gereken cevap verildi'
 
Bombalı saldırıda yaşamını yitiren Ramazan Yıldız'ın babası Samet Yıldız da, saldırılarla halkın yok edilmek istendiğini ama bunu başaramadıklarını ifade ederek, "Halk artık uyandı, kendine yapılanların hesabını sordu, gereken cevabı verdi. Sandıklarda kendine, şehitlerine ve yaralılarına sahip çıktı. Bundan sonra güzel şeylerin olmasını umuyoruz" dedi. HDP'nin barajı aşmasıyla uzun bir süreden beri ilk defa gece rahat uyuduğunu belirten Yıldız, "Yüzlerce insan kaybettik ama yüzlercesini de kazandık. Bu coğrafyaya huzur gelmeden Türkiye'de huzurlu olmayacak" şeklinde ifade etti.
 
'Hesabını sorduk'
 
Artık kardeşlik ve beraberliğin hakim olacağını ifade eden Yıldız, bunun da HDP çatısı altından olacağını belirtti ve ekledi: "Onlar ne kadar şiddetle üstümüze gelirse gelsinler, bedeli ne olursa olsun, biz sonuna kadar barış diyeceğiz."
 
Yıldız'ın ağabeyi Metin Yıldız ise, barajın aşılmasının herkes için yeni bir başlangıç olduğunu kaydederek, "Kardeşimin yaşamını yitirmesi bizim için sorun değil AKP düşünsün. Asıl AKP'nin başı sağ olsun. Hesabını sorduk bundan sonra da soracağız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler