1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bankaların Sahte Web Sitelerine DİKKAT
Bankaların Sahte Web Sitelerine DİKKAT

Bankaların Sahte Web Sitelerine DİKKAT

İnsanların günlük hayatlarını kolaylaştıran teknoloji, şirketlerin de işleri daha ucuza ve hızlı yapmasına imkân sağlıyor. Ancak, kötü niyetli kişiler, amaçlarına ulaşmak için bilişim teknolojilerinde sağlanan son gelişmeleri kullanmaktan geri kalmıyor.

A+A-

Bunun en son örneğini Türkiye'nin üç büyük bankası yaşadı. Vurguncular, geçen hafta bankaların sahte internet sayfalarını oluşturarak müşterilerin şifrelerini ele geçirdi ve hesaplarındaki paraları çekti.

Dolandırıcılar önce üç bankanın internet sitelerinin birebir kopyalarını oluşturdu. Bankacılık işlemi yapmak isteyen vatandaşlar sahte siteye girdiğinde, yapacakları işlemin türüne göre, gizli kalması gereken banka şifreleri, pin ve hesap numaralarını sisteme girdi. Vurguncular bu bilgilere ulaştıktan sonra ilgili müşterileri bir link aracılığıyla bankanın gerçek internet sitesine yönlendirdi. Daha sonra ise, elde ettikleri şifrelerle kişilerin hesabındaki paraları çektiler. Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren ve internet suçlarıyla mücadele yürüten İnternet Güvenliği Başkanlığı ve ilgili bankalar, 'balık avlama (phishing)' olarak da adlandırılan saldırıdan kısa zamanda haberdar oldu. Alarma geçen İnternet Güvenliği Başkanlığı, sahte sitelere erişimi engelledi.

 Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri, saldırının hangi bankaların müşterilerini kapsadığı ve çekilen para miktarı konusunda bilgi vermiyor. Ancak, internet yoluyla işlenen suçlar arasında olan zombi, kişisel hakaret siteleri ve diğer internet suçlarıyla etkin mücadele için en kısa sürede kanuni düzenleme yapılacağı belirtiliyor. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, zombi ve kişisel hakaret siteleri konularında sektör temsilcileri ile ağustos ayında bir toplantı yapacağını belirtti. Acarer, bu iki suçla ilgili olarak kanuni taslak hazırlığı bulunduğuna işaret ederek, bu suçların önlenmesi için gereken adımların hızla atılacağını kaydetti.