1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Bankaları BDDK da durduramadı
Bankaları BDDK da durduramadı

Bankaları BDDK da durduramadı

BDDK'nın, ücret ve komisyon alınan kalemlerin sayısını 60'tan 20'ye indirmesi de bankaları durduramadı. Bankalar, bu kez de tüketiciden aldığı ücret tutarını artırdı, kasasına eskisinden çok para girdi.

A+A-
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 3 Ekim'de yürürlüğe giren, ücret ve komisyon alınan işlem sayısını 60'tan 20'ye indiren yönetmeliğine rağmen, bankaların gelirleri artmaya devam ediyor.  
 
Takvim'den Oktay Özdabakoğlu'nun haberine göre, ücret ve komisyon alınan kalem sayısındaki düşüşe karşın gelirin artması, bankaların tarifelere zam yapmasının yanı sıra bazı masrafların adının değiştirilerek bu paraların alınmaya devam edilmesinden kaynaklanıyor.
 
Kredi azaldı ama…
 
Bankacılık sektörünün kredi hacminin daraldığı Ekim ayında, kredilerden alınan ücret ve komisyon gelirleri yüzde 10.6 arttı. Bankalar, kredilerden Eylül'de 4 milyar 358 milyon TL ücret ve komisyon alırken, bu rakam Ekim'de 4 milyar 822 milyon liraya çıktı. Ücret ve komisyon gelirleri, geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 7.1 arttı. Bankacılık sektörünün Eylül'de 1 milyar 187 milyon lira olan kredi hacmi, Ekim'de 1 milyar 182 milyon liraya geriledi. 3 Ekim'de yürürlüğe giren düzenlemeye göre, bankalar aralarında hesap işletim ücreti, havale ücreti, kredi kartı üyelik ücretinin de olduğu 20 kalem ürün ve hizmetin dışında kalan hizmetler için ücret alamıyor.
 
4 köprü parası
 
Tüketicileri en çok isyan ettiren hizmet gelirlerinde de artış trendi hız kesmedi. Bankaların Eylül'de 14.7 milyar lira olan hizmet gelirleri, Ekim'de 16.3 milyar liraya ulaştı. Yani, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği ay bile, bankaların hizmet gelirleri 1 milyar 534 milyon TL arttı. Bankaların ücret, komisyon ve hizmet gelirlerinin toplamı da 19.1 milyar liradan 21.1 milyar liraya çıktı. Bu gelirler, 2014'ün Ekim'inde 20.7 milyar TL olan net kâr rakamının üstüne çıktı. Bankaların 10 ayda elde ettiği 21 milyar liralık gelirle 4 İstanbul Boğazı 3. Köprü Projesi, 2 Marmaray Projesi gerçekleştirilebiliyor.

HABERE YORUM KAT