1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bankalar mağdur ediyor
Bankalar mağdur ediyor

Bankalar mağdur ediyor

DİYARBAKIR – Tüketicilerin bilinçlenmesi ve haklarına kavuşması için çalışmalarını sürdüren Tüketici Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Niyazi Kavar, bankaların faiz dışı gelirlerinin tüketicileri mağdur ettiğini ama bu konuda belli bir bilincin to

A+A-

DİYARBAKIR – Tüketicilerin bilinçlenmesi ve haklarına kavuşması için çalışmalarını sürdüren Tüketici Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Niyazi Kavar, bankaların faiz dışı gelirlerinin tüketicileri mağdur ettiğini ama bu konuda belli bir bilincin toplumda oluştuğunu belirtti.

Kavar, televizyonlardan yapılan uzaktan satışların birçok kişiyi mağdur ettiğini belirterek, yurttaşları bu gibi satışlara itibar etmemeleri konusunda uyararak, tüketicilerin günlük hayatta karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yolları konusunda Gazetemizin sorularını yanıtladı.

Derneğiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz merkezi Ankara'da olan Tüketici Hakları Derneği'nin Diyarbakır şubesiyiz. Derneğimiz 1993 yılında şubemiz de 1995 yılında kuruldu. Ben derneğe 1996 yılında dahil oldum. Denetim kurulu üyeliği ardından yönetim kurulu üyeliği yaptım. 3 dönemdir de yönetim kurulu başkanıyım. Yoğun olarak tüketicilerin bilinçlenmesi ve haklarına kavuşması yolunda faaliyet yürütüyoruz. Yerel televizyonlarda haftalık tüketici programı yapıyoruz. 15 yıldır bu geleneği sürdürüyoruz. Televizyonlar Diyarbakır'da kurulduğundan beri haftalık programlarla tüketicilerin bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bazen tüketiciler programlara canlı bağlanıp sorunlarını anlatıyorlar ve biz de kendilerine yol gösteriyoruz. İşlerimizin en önemli kısmı tüketicilere rehberlik etmek ve yol göstermek. Tüketici bilincini gelişmesine yönelik faaliyetlerimiz de okullarda ve bazı sivil toplum örgütlerinde seminerler veriyoruz. 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü haftasında yoğun bir şekilde seminer ve broşür dağıtma gibi işler yapıyoruz. 1995 yılından bu yana tüketicilerin bilinçlenmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

Tüketiciler en çok hangi sorunlarla karşılaşıyorlar?

Tüketici şikayetleri zaman zaman farklılık gösteriyor. Cep telefonlarının ilk zamanlarında bunlarla ilgili şikayetler vardı. Bir dönem klorlu telefonlarla ilgili sorunlar yoğun olarak önümüze geliyordu. Bir dönemde kaçak telefonlar ve beyaz eşya ile ilgili şikayetler daha çok önümüze geliyordu.

Şimdi ise bankalarla ilgili şikayetler yoğun. Bankaların faiz dışı gelirleri var ve bu artık ana işleri olan faiz gelirlerini çok üstüne çıkmış durumda. Bundan birçok kişi şikayetçi. Özellikle faiz dışı gelirlerde kalem sayısı gittikçe artıyor. Akla gelmeyen konularda para istiyorlar.

Bankalar tüketicilerden fazladan ne gibi ücretler alıyorlar?

Hesap açıyorsunuz hesap işletim ücreti, hesap işletmezseniz işletmeme ücreti istiyorlar. Vatandaşın biri hesabına para yatırmaya gidiyor ve yanında demir bozuk paralar da var. Onu yatırırken demir para sayma makinesi istemişler. İşi bu kadar çığırından çıkarmışlar. Kredi borcunuz bittiğinde yazı istiyorsunuz. Çünkü kredi karşılığında belki evinizi veya arabasınız rehin etmişlerdir. Bu yazıyı vermek için bile para alınıyor. ATM'den hesap pusulası istiyorsunuz kağıt parası alınıyor.

Bankalarla ilgili yoğun şikayet var

Gümrük ve Ticaret Bakanı 3-4 ay önce 'Tüketici Yasası Taslağı hazırlıyoruz' dedi. O sıralar Bankaların faiz dışı kalem sayısı 30'du, 61'e çıktı. Şuan ise 70 civarında faiz dışı kalemler var. Son zamanlarda kredilerle dosya masrafları ile ilgili şikayetler var. Önceki dönemlerde kredi kartları ile ilgili şikayet vardı. Şimdi vatandaşlar kredi kullanırken banka bunlardan dosya masrafı alıyor. Bu sırada Mahkemeler de tüketici lehine peş peşe kararlar vermeye başladı. Yargıtay bu kararları onayladı. Tüketici sorunları hakem heyetinin verdiği kararları mahkemeler onayladı. Dolayısıyla basın da bu konu üzerinde çok durdu.

Tüketicilere ne gibi desteklerde bulunuyorsunuz?

Bizim dernekte sürekli bir eleman bulunduramıyoruz. Dernek kapısına kendi numaralarımızı yazdık. Bize cep telefonlarından ulaşıyorlar. Ve biz onları böyle yönlendirmeye çalışıyoruz. Günde 2-3 vatandaş dertlerini anlatıyor. Ücretsiz bir danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunuyoruz. Son 15 gündür dernekte öğlen arası dernek üyesi bir avukat bulundurmaya çalışıyoruz. Avukatımız Pazar günü hariç gelen şikayetleri dinliyor.

Bunun dışında yapabilecekleri başka bir şeyler yok mu?

Tüketicilerin haklarına kavuşmaları için başvurabilecekleri iki merci var. Biri tüketici sorunları hakem heyeti. Bu heyetin verdiği karar mahkeme kararı gibidir ve taraflar uymak zorunladırlar. Beğenmeyen 15 günde gider mahkemeye itiraz eder ama kararı uygulamaktan kaçınamaz. Eğer uygulamıyorsa o zaman icra kanalıyla tüketici bunu uygulatabiliyor. İcra dairesine gidip şikayet ettiğinde icra memuru tüketici ile birlikte karşı tarafa gidip kararın gereğini uygulayacak.

Tüketici bu heyete nasıl ulaşabilir?

Bu heyet kaymakamlıklar bünyesindedir. İçinde derneğimizden bir kişi Baro'dan bir avukat, Ticaret Odası ya da Esnaf odası bir Belediye ve Kaymakamlıktan birer kişinin yer aldığı bu heyet tüketicilerden gelen bin 191 TL'ye kadar olan şikayetleri karara bağlıyor. Yeni yasa ile bu da sıfırlanacak. Örneğin 2 bin liraya çıkarılacak yeni yasada. Diyarbakır'da 4 merkez ilçe var. Bunlarda birer tane heyet bir de il ticaret müdürlüğünde bir tane olmak üzere 5 heyet var.

Uyuşmazlık konusu daha yüksek oranda ise tüketici ne yapacak?

Uyuşmazlık bin 191 liranın altındaysa tüketici mahkemeye gidemiyor. Tüketici hakları hakem heyetine gitmesi gerekiyor. Üzerindeyse ister mahkemeye, ister heyete gider. Ancak bu durumda heyet bağlayıcı karar veremiyor. Vereceği karar tavsiye niyetindedir.

Tüketicilerin bilinçli olmaları lazım. Alo 175 Tüketici Hakkını bilmeleri lazım. Ticaret bakanlığına bağlı. Ücretsiz bir hattır. 175'ten ya da bizim derneğimize gelebilirler. tdpdiyarbakir@yahoo.com'a mail atabilirler. Bir sorunla karşılaştıklarında bizden bilgi almalarını ve bilinçli hareket etmelerini tavsiye ederim.

Uzaktan satışlarla ilgili şikayetler ne durumda?

Mesafeli satışlar konusunda da şikayetler çok geliyor. Televizyonlarda bir kuşak vardır. 'Şunun fiyatı bu kadar piyasa fiyatı bu kadar' diye. İlk arayan 10 ya da 20 kişiye şu kadar liradan satılacak diye tanıtım yapıyor. Tüketici de bunlara inanıp para ödüyor ama başka bir şey geliyor. Piyasa fiyatı 1.500-2.000 lira olan telefonu size 300-400 liraya satılıyorsa buna şüpheyle bakılması lazım. Tüketiciler kanıp arıyorlar bu numaralı ve televizyonda tanıtılar dışında bir telefon geliyor. Örneğin tüketici geldi dedi ki bana istediğim telefondan daha düşük model bir telefon geldi ve yanına parfüm koymuşlar. Bir şekilde ellerinde ne varsa onu gönderiyorlar. Tüketicilerin bir kısmı bunlara itiraz ediyor. Bir kısmı itiraz etmiyor. Çünkü aradıklarında telefonlarına cevap verilmiyor. Dolandırıcı şebekesinin faaliyetleri bunlar.

Bu konuda yayın yapan televizyon kanalları da suçlu

Televizyonlar da yeri yöresi tam belli olmayan yerlerin reklamlarını yayınlamaması lazım. Bu konuda tüketici yasasında hükümler var. Televizyon hakkında da işlem yapılabilir. Bu tür şeylere rağbet etmesinler. Tüketiciler mağdur olmak istemiyorlarsa itibar etmesinler. Benzer şey kapıdan satışlarda da oluyor.

Tüketiciler ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Tüketicilere bilinçli hareket etmelerini tavsiye ediyorum. Sabit yeri belli olan yerlerden alışveriş yapın. İlk karşısına çıkan dükkandan da alışveriş yapmayın. Gidin birkaç yere fiyat ve özelliklerini sorun. Sonra kafanızda netleştirip, en uygununu tercih edin. Mağazaya gittiğiniz de de onu bir deneyin. Kapalı kutu içinde verilenlerde servisin gelip evinizde açıp denemesini sağlayın. Onun huzurunda ambalajı açıp, çalıştıran bir eksiklik varsa da tutanağı tutun. Alışverişinizi belgeli yapın. Garanti belgesi ve kılavuzlar ile faturanızı alıp saklayın.

Mesela kapıdan satışlarda 7 günlük cayma süresi var. Ama aradığında ulaşamıyor. 8. gün ulaşıyor. Sonra adam diyor ki bugün 8'inci gün. Süre doldu. Tüketiciler şikayetlerini de ya elden imza karşılığı ya da postaneden taahhütlü posta karşılığı gönderin. Fotokopisini de çekin. Daha sonra hakkınızı ararken de buyurun belgeler diye konuşuyorsunuz. Ve bu sayede mahkemeler ve heyetler daha rahat bir şekilde karar veriyorlar.

Teşekkür ediyoruz.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT