1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Bank Asya TMSF'ye devredildi
Bank Asya TMSF'ye devredildi

Bank Asya TMSF'ye devredildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), daha önce yönetimine el koyduğu Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesine karar verdi.

A+A-
AKP iktidarının "paralel yapı" olarak tanımlayarak operasyonlar düzenlediği Fethullah Gülen hareketinin önemli ekonomik kurumlarından olduğu iddia edilen Bank Asya, 4 Şubat 2015 tarihinde BDDK tarafından yönetimine el konulması ardından, TMSF'ye devredildi. BDDK'nin resmi internet sitesinde, Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesi ile ilgili yapılan açıklamada, Bankacılık Kanunu kapsamında bankaya dönük gerçekleşen denetimler sonucu böyle bir karara gidildiği belirtildi.
 
 
Açıklamada "Banka'nın mali bünyesi, ortaklık ve yönetim yapısı ile faaliyetlerinde yaşanan sorunların katılım fonu sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arz ettiğinin ortaya çıkması nedeniyle, Banka'nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin, zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Kanunun 71 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesine karar verilmiştir" denildi.
 
(DİHA)
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT