1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Baluken: OHAL adı altında fiili başkanlık sistemi dayatılıyor
Baluken: OHAL adı altında fiili başkanlık sistemi dayatılıyor

Baluken: OHAL adı altında fiili başkanlık sistemi dayatılıyor

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, OHAL sürecinin uzatılması tartışmasına ilişkin “Fiili bir Türk işi başkanlık sistemi OHAL maskesi altında Erdoğan ve AKP tarafından tüm topluma dayatılmaya çalışılıyor” dedi.

A+A-

CHP’yi eleştiren Baluken, bir çağrıda bulunarak, “Bu kirli ittifakın içerisinde yer alıp almayacaklarını açıklamalılar” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, OHAL kapsamında muhalif kanalların kapatılmasına ve OHAL sürecinin uzatılmasına dair tartışmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

“Fiili bir Türk işi başkanlık sistemi OHAL maskesi altında Erdoğan ve AKP tarafından tüm topluma dayatılmaya çalışılıyor” diyen İdris Baluken, Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) eleştirerek, “CHP çıkıp açık bir şekilde Türkiye’yi bu fiili rejim değişikliğine götüren kirli ittifakın içerisinde yer alıp almayacağını mutlaka açıklamalıdır” dedi.

Baluken’in açıklamalarından satır başları şöyle:

OHAL’in uzatılması 

“Dün MGK’de bir kez daha OHAL’in uzatılması kararı alınmıştır. Bu tavsiye falan değildir. MGK’de Türkiye’nin temel politikaları belirleniyor. Bakanlar Kurulu sadece MGK’nin vermiş olduğu emirleri yerine getiren bir emir eri pozisyonu haline getirilmiştir.

“Bundan sonraki süreç OHAL adı altında bütün demokrasi, barış ve emek mücadelesi yürütenlere karşı büyük bir saldırı şeklinde gerçekleşecek.

‘Fiili rejim değişikliği’

“AKP, iktidara gelirken kaldırma sözü verdiği darbe kurumlarının arkasına saklanarak OHAL rejimi üzerinden Türkiye’yi fiili olarak bir diktatörlük sistemine götürmek istemektedir. AKP OHAL’i kaldırmakla övünüyordu. Son seçimler öncesi Türkiye’nin dört bir yanındaki billboardlarda AKP’nin ‘OHAL kalktı, baskılar bitti, köyümde özgürce yaşıyorum’ şeklinde hazırladığı afişler vardı. Bugün AKP OHAL’i Türkiye’ye geri getirmekle kalmadı, zamanı belirsiz bir şekilde bir diktatörlük rejiminin aracı yapmaya çalışmaktadır.

“OHAL uygulamaları ile bir fiili rejim değişikliğine gidilmiştir. OHAL’in uzatılma sebebini de değiştirilen bu fiili rejimin Erdoğan tarafından sürdürülmek istenmesidir.

“Fiili bir Türk işi başkanlık sistemi OHAL maskesi altında Erdoğan ve AKP tarafından tüm topluma dayatılmaya çalışılıyor.

CHP’ye eleştiri ve çağrı

“OHAL uygulaması derhal kaldırılmalı, bu süreçte devreye girmiş tüm KHK’ler hızla geri çekilmeli. Burada görev bütün demokrasi ve barış güçlerine, özgürlüklerden yana olan tüm toplumsal dinamiklere düşüyor.

“Demokrasiden, özgürlüklerden, barıştan ve emekten yana olan tüm toplumsal kesimlerin, tüm STK’ların, DKÖ’lerin ve siyasi partilerin mevcut durumlarını gözden geçirmesi ve buna denk düşecek bir mücadele hattı, bir siyasi hat ortaya koyması son derece önemlidir. Bu anlamıyla CHP’nin de kendi pozisyonunu hızla gözden geçirmesi gerekmektedir. Bugün OHAL üzerinden fiili bir rejim değişikliğinden bahsediyorsak, bir diktatöryel yeni yönetim anlayışından bahsediyorsak, bunun en büyük sorumlularından birisi CHP’dir. CHP gerek Saray’ın arka kapılarında yürütmüş olduğu gizli pazarlıklar gerekse de milliyetçi mesajların verildiği Yenikapı’daki mitingde olduğu gibi, Erdoğan’ın fiili rejiminin hayata geçmesi için üzerine düşen tüm görevleri layıkıyla yerine getirmiştir. CHP çıkıp açık bir şekilde Türkiye’yi bu fiili rejim değişikliğine götüren kirli ittifakın içerisinde yer alıp almayacağını mutlaka açıklamalıdır.

Kapatılan kanallar

“Türkiye’nin kritik bir süreçten geçtiği bir dönemde demokrasiyi dillendiren barışı dillendiren, emeğin hakkını dillendiren ya da ana dilde yayıncılıkla ilgili misyonunu yerine getiren yayın kuruluşlarının kapatılması tarihe büyük bir kara leke olarak geçmiştir.

“Jiyan TV, BM’nin yok olmakta olan diller statüsüne dahil ettiği ve koruma altına alınması gereken bir kültürel miras olarak tanımladığı Kürtçe’nin Zazaca lehçesinde 24 saat yayın yapmaktaydı. BM’nin koruma listesine aldığı Zazacayı belli ki Erdoğan bir tehlike olarak değerlendirmektedir.

“Kürt çocuklarının kendi anadillerinde çizgi film izlemiş olduğu Zarok TV’nin de kapatılması Kürtçeye karşı Erdoğan’ın ve AKP’nin duymuş olduğu korkunun hangi boyutta olduğunu ortaya koymaktadır.

“Erdoğan ve AKP Kürt çocuklarının kendi ana dillerini öğrenmesinden korkuyor. Bundan sonra anadille ilgili Türkiye’de var olan bütün kazanımlara yönelik saldırılarda bulunacağını tüm topluma göstermektedir. AKP’nin uyguladığı fiziksel soykırım operasyonuna yeni bir kültürel soykırım halkası eklendiğini çok rahat ifade edebiliriz.”

HABERE YORUM KAT