1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Baluken öğretmeni meclise taşıdı
Baluken öğretmeni meclise taşıdı

Baluken öğretmeni meclise taşıdı

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle görevden alınan öğretmen Yusuf Ziya Döger için Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

A+A-

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Elazığ'ta öğretmenlik yapan Yusuf Ziya Döger adlı öğretmenin katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözler ve facebook hesabındaki paylaşımlar nedeniyle görevden uzaklaştırılmasını Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Baluken verdiği soru önergesinde, “Sosyoloji biliminin gereği olarak toplumsal olaylarla ilgili ürünlerde somut durumlar analiz edilir, kanaatler ortaya konur ve çeşitli çıkarımlara gidilir. Döger'in ilgili soruşturma konularında yaptığı tam da bu olmasına rağmen zorlama yöntemlerle kendisi PKK propagandası yaptığı iddiasıyla cezalandırılmıştır. Döger'in paylaşımları incelendiğinde, Türkiye'deki çatışmalı süreçlere ilişkin tespitler ve eleştiriler yönelttiği görülmektedir” bilgilerini paylaştı.
 
Baluken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na şu soruları yöneltti:
 
“Döger'e verilen cezanın gerekçesinin kendisine verilmemesinin hukuki dayanağı var mıdır? Elazığ Valiliğinin yasayı çiğneyen bu tutumuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Sosyal medyaya konan bir paylaşımda Kürt liderlerinin fotoğraflarının geçmesi suç unsuru mudur? Bir sosyal bilim insanı olarak metodolojik açıdan sosyoloji bilimine dayanan çalışmaların yargılanması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?”

HABERE YORUM KAT