1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Baluken: KCK'nın eylemsizlik kararına sahip çıkma zamanı
Baluken: KCK'nın eylemsizlik kararına sahip çıkma zamanı

Baluken: KCK'nın eylemsizlik kararına sahip çıkma zamanı

Başta Lice olmak üzere süren askeri operasyonları AKP'nin KCK'ye cevabı olarak değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, AKP'nin iç savaşla ya seçimi erteleme ya da kaos ve çatışma ortamında sandığa yönelik müdahalelerde bulunup seçim sonuc

A+A-

KCK'nin "eylemsizlik" kararına değinen Baluken, KCK'ye çağrıda bulunan çevrelerin karara sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptı.


Geçici AKP hükümeti bölgede derinleştirmek istediği savaş politikalarını ve KCK'nin almış olduğu "eylemsizlik" kararını değerlendiren HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK'nin kararına rağmen, AKP'nin Lice, Dersim ve Muş başta olmak üzere Kürdistan'ın birçok yerinde savaş politikalarına devam ettiğini söyledi.


Lice'de süren askeri operasyonu KCK'nin tutumuna karşı bir cevap olarak değerlendirmek gerektiğini dile getiren Baluken, Ankara katliamını yapanların aynı anda, Sur, Yenişehir, Dargeçit, Nusaybin'de sokağa çıkma yasaklarıyla sivil katliamlara zemin hazırladıklarına dikkat çekti. Yine aynı süreçte Lice'de hava operasyonlarıyla 8 HPG'liyi katleden bir anlayışın çatışma ve kaosun sürdürmede ısrar anlamına geldiğine vurgu yapan Baluken, Ankara, Diyarbakır, Nusaybin, Lice'deki sivil katliam girişimleri ve Lice kırsalında gerillaya dönük imha operasyonlarının tamamının Saray ve AKP kökenli olduğunu vurguladı. Baluken, bu operasyonların tamamının ülkeyi iç savaş ortamına sürükleme çabası olduğuna dikkat çekti.
 
'AKP iç savaşla seçimi erteleme peşinde'


KCK'nin aldığı "eylemsizlik" kararı ile Kürt halkının AKP'nin yapmak istediği katliamları teşhir ettiğini söyleyen Baluken, kararla birlikle maskesi düşen AKP'nin farklı arayışlara girdiğini belirtti. Baluken, "AKP, Gever, Lice'de katliam girişiminde bulunarak ve halkın kutsal değerlerine saldırarak halkı sokağa çekme ve kaos ortamını derinleştirmenin peşinde. Lice'de devam eden sokağa çıkma yasağı var.

Canlı kalkanların bulunduğu alanlara top atışları yapılıyor. Şehitlik alanlarına operasyon yapıp yıkma girişimi var. AKP, Lice gibi hassas bir yerde bu kritik süreçte tekrar bir provokasyon peşinde. Yine eş zamanlı Gever'de 2 genç katledildi. Şırnak'ta devlet pkk'yı devreye kondu. AKP iç savaşla ya seçimi erteleme ya da bu kaos ve çatışma ortamında sandığa yönelik darbe zihniyetiyle müdahaleler yapıp, seçim sonucunu değiştirme peşindedir" dedi.
 
'HDP'nin alanlarda olması yetmez'


Çatışmaların yoğun olduğu dönemlerde gerek iç kamuoyunda, gerekse de dış kamuoyunda eylemsizlik çağrıları defalarca yapıldığını hatırlatan Baluken, KCK'nin AKP'nin tüm savaş politikalarına rağmen yapılan çağrılara verdiği değerle eylemsizlik kararı aldığını vurguladı. Baluken, "Şimdi de tam da bu çevrelerin tamamı bu eylemsizlik tutumuna sahip çıkması gereken günlerden geçiyoruz.

Bu tutuma karşı bir tek HDP'nin alanda olması, mücadelede, direnişte olması yetmez. Türkiye'deki tüm barış ve demokrasi çevrelerin HDP ile birlikte AKP'nin bu savaş politikalarına karşı büyük bir barış direnişi geliştirmesi lazım. Yine uluslararası kamuoyunun AKP'nin bu operasyonlarını sorgulayarak, bunları mahkum etmesi lazım. AKP'nin savaş politikaları, Türkiye'de ve Ortadoğu'da büyük bir tehlike yaratacağı bilinmesi gerekiyor" diye konuştu.
 
'Operasyonlar DAİŞ'i rahatlamak amaçlıdır'


Bölgede yürütülen operasyonların en büyük amaçlarından birinin "DAİŞ'i rahatlamak" amaçlı olduğunun altını çizen Baluken, özellikle Suriye ve Rojava'da bozguna uğrayan DAİŞ'in bu süreçte bir rahatlamaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Baluken, “Türkiye, Kürt hareketinin bütün gücünü Türkiye'deki çatışmaya çekerek, daha önce PYD'ye verilen desteği tamamen bitirmek istiyor. DAİŞ'i Rojava ve Suriye'de yeniden canlandırmanın peşinde. Ankara, Suruç ve Amed katliamlarında bütün dünya tarafından da AKP ve DAİŞ'in ortak girişimi olarak değerlendi. Onun için hem AKP'nin siyasi hesaplarına hizmet eden, hem de DAİŞ'in işini kolaylaştıran provakatif süreçlerle karşı karşıyayız” uyarısında bulundu.
 
'İlçe seçim kurulları suç işliyor'


Kürdistan kentlerinde "Güvenlik" gerekçesiyle sandıkların taşınması yönündeki taleplerin 3 Ekim'de oy çokluğuyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedildiğini hatırlatan Baluken, kararının kesin hüküm taşımasına rağmen kimi ilçelerde yeniden sandıkların taşınması yönünde karar verildiğine işaret etti. Baluken, İlçe Seçim Kurullarının açıkça suç işlediklerini söyledi. YSK kararlarının kesin, hatta yargı yoluyla bile itiraza kapalı olduğunu vurgulayan Baluken, buna rağmen Saray ve AKP talimatlarla yerelde ilçe seçim kurullarının seçime müdahale etmeye çalıştığını dile getirdi. 


Baluken, “Bu kararı alanlar kraldan daha kralcı görünmenin peşindeler. Bunu hayata geçirmeleri mümkün değil. HDP olarak gerekli suç duyurularımız olacak. Oy verme ve seçmen konularında YSK yetkilidir. HDP olarak bu korsan kararın peşini bırakmayacağız” ifadesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler