1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baluken: Katliam devlete 100 mt. mesafede gerçekleşti!
Baluken: Katliam devlete 100 mt. mesafede gerçekleşti!

Baluken: Katliam devlete 100 mt. mesafede gerçekleşti!

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, ateşkes çağrılarının gündeme geldiği bir dönemde yaşanan bombalı saldırının manidar olduğunu belirterek, saldırının devlet erkinin tüm kurum ve istihbaratın olduğu yere 100 metre mesafede meydana geldiğine dikkat

A+A-

Baluken, Ankara'daki bombalı saldırının Diyarbakır ve Suruç'taki bombalı saldırıların devamı olduğunu söyledi.
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AKP'nin büyük bir korku ve panikle farklı provokasyon ve katliam provaları yaptığını kaydetmişti.

AKP'nin kendi miting etkinliklerinde bomba patlatma arayışından, AKP siyasetçilerine yönelik bazı saldırılar planlayıp, bu saldırıları Kürt hareketine mal edip bunun üzerinden bir mağduriyet yaratma peşinde olduğunu ileri süren Baluken, bu saldırılarla Kürt hareketinin kamuoyuna savaş ve şiddetin tarafı gibi yansıtma amacının güdüldüğünü söyledi.
 
'Katliamın failleri belli'


Ankara'da HDP kortejinin içinde gerçekleştirilen bombalı saldırıya da değinen Baluken, Ankara'da patlamanın yaşandığı yerin, Ankara'nın göbeğinde devlet erkinin tüm kurum ve istihbaratın olduğu yere 100 metre mesafede olduğuna işaret etti. Bu resmin bile patlamanın faillerinin kimler olduğuna dair net bilgi verdiğini kaydeden Baluken, patlamanın yaşandığı yere ambulans göndermek yerine biber gazi, tazyikli su ile saldıran ekiplerin gönderildiğini dile getirdi.
 
'Barışın sesini susturmak isteyenler bombayı patlattı'


Yaşananları "utanç verici" olarak tanımlayan Baluken, "Türkiye adına demokrasi rezaleti olarak tarihe geçecek. Barışın sesini susturmak isteyenler bu bombayı patlattı. Amed İstasyon Meydan'ında, Suruç'taki patlamaların devamı olarak değerlendirmek gerekir" diyerek, KCK'nin ateşkes çağrıları yapıldığı bir dönemde böyle bir katliamın yaşanmasının manidar olduğunu söyledi.


Baluken, Ankara'da barışın sesinin güçlü bir şekilde dünya kamuoyuna duyurulacağı bir günde böyle bir saldırının olmasının, kaostan beslenmek isteyenlerin hangi noktaya geldiğini gösterdiğine dikkat çekti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler