1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Balıkesir eti tükenme noktasına geldi
Balıkesir eti tükenme noktasına geldi

Balıkesir eti tükenme noktasına geldi

Türkiye'de büyük rağbet gören Balıkesir eti, yoğun dana eti talebi karşısında tükenme noktasına geldi.

A+A-
Et üreticisi Erdoğan Karabulut, Balıkesir'de yetiştirilen ve ünü tüm Türkiye'ye yayılan kırmızı etin artık tükenme noktasına geldiğine vurgu yaparak, "Bunun nedeni Türkiye genelinde toptan et firmaları Balıkesir'den hayvan kesiyor.
 
Tabi ki Balıkesir'den hayvan kesilmesi ilimizin ekonomisini canlandırıyor, Balıkesir eti Türkiye genelinde en çok rağbet gören ve meşhur olmuş et. Burada iklim güzel hayvancılık oldukça yaygın ama şu anda Balıkesir'de bile et bitmeye başladı. Bunun nedeni toptan et firmalarının et ihtiyaçlarını Balıkesir'den karşılamaları. Balıkesir'in eti İstanbul ve diğer illerde neden tutuluyor? Çünkü yumuşak, güzel ve pembe çıkıyor. Lezzetli olmasının da sebebi iklimden kaynaklanıyor. İlimizin iklimi 8 aya yakın bir süre sıcak ve ılıman bir iklim hüküm sürüyor" dedi.
 
"ANGUS BESLEMEMİZ ŞART"
 
Balıkesir'de daha fazla kişinin hayvancılığa başlaması gerektiğine dikkat çeken Karabulut "Özellikle büyükbaş sayımız çok az. Kırmızı et üretiminin artması için, büyükbaş yetiştiricisinin de artması lazım. Bu konuda devletin verdiği bir çok teşvik var. Bir hafta öncesine kadar kesim başına 1 lira köylüye destek veriliyordu.
 
Hayvancılığa başlamak isteyenlere bir çok destek var. Bir de Türkiye genelinde yaşanan bir sıkıntımız var, bu Balıkesir'de de kendisini gösteriyor. Ülkemizde yetiştirilen hayvanlar et ırkı değil, süt ırkı. Bunun da değişmesi lazım, çünkü etimiz artık yetmiyor. İlimizden bahsedecek olursak ilimiz ve yöresinde Holstein ve alaca cinsi hayvanlar besleniyor, Simental cinsleri ise çok az oranda var. Bunların özellikle Simental Hoştayn ve Angusa dönmesi gerekiyor. Özellikle Angus beslememiz şart" dedi.
 
"SÜT KUZUSU YETERLİ"
 
Özellikle İstanbul'da bulunan et işletmelerinde ayrı bir müşteri portföyü olan Balıkesir kuzusuyla da ilgili bilgi veren Karabulut, "İlimizin süt kuzusu Türkiye'nin en meşhur kuzusudur. Balıkesir kuzusunun özelliği kıvırcık kuzu olması ve burada yetişmesi. Özellikle İvrindi Madra dağında kekik yemesi, o yörenin hayvanını daha lezzetli ve meşhur yapıyor. İlimizde süt kuzusu yeterli derecede var" şeklinde konuştu.
 
Türkiye'de ki dana etinin yetmemesinin en büyük sebebinin kuzu eti tüketilmemesi olduğunu belirten Karabulut, "Ülke çapında genellikle dana eti tüketiliyor. Kuzu etini daha fazla tüketmemiz lazım ve organik olan bence kuzu eti. Süt kuzu annesinden emerken ve emdikten sonra 4 ile 6 ay arasında kesiliyor. Kıvırcık kuzu pespembe bir et ve vücudun yağlı eti olduğu için çok lezzetli oluyor. Artık Türkiye'de et ırkı hayvan beslenmesi lazım, kuzu etinin daha fazla tüketilmesi lazım. Et fiyatlarının gerilemesi, et ırkına geçiş süreci sonrası hayvanın bollaşmasıyla gerçekleşecektir" dedi.
 
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Balıkesir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek ise "Balıkesir'de et sıkıntısı diyebileceğimiz bir durum söz konusu değil. Sadece besilik dana sıkıntısı var. Balıkesir'in ürettiği ürünün neredeyse tamamını İstanbul firmaları alıyor. Hal böyle olunca da dana eti il olarak bize yetmiyor. Balıkesir etinin güzel olması sebebi ile talebi fazla olduğu için Balıkesir iç pazarında sıkıntı oluyor" dedi. 

HABERE YORUM KAT