1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BAL'dan Yazıcı'ya Diyarbakır bilgisi
BAL'dan Yazıcı'ya Diyarbakır bilgisi

BAL'dan Yazıcı'ya Diyarbakır bilgisi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Çözüm Sürecini” sabote etmek isteyenlerin olduğunu ve hedefin sapmasını amaçlayanların fiillerine takılıp kalmamak gerektiğini söyledi.

A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı 365 Oda ve Borsanın Başkanları, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katıldığı iftar yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe katılan Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Ebubekir Bal bölgenin sorunları ile ilgili TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Bakan Yazıcıya bilgi verdi, sonra da Diyarbakır'ı simgeleyen hediye sundu.

YEMEKTE BULUŞTULAR

Yemek öncesinde bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa başkanlarına seslenerek, “Uzun bir seçim döneminden geçtiniz. Türkiye'nin parlak geleceğine hizmet etmek için 4 yıllık mazbatanızı aldınız. Öncelikle hepinizi tebrik ediyorum. 4 yıllık yetkiyle birlikte büyük bir sorumluluğu üstlendiniz. Şehrinize, ülkenize hizmet noktasında taşın altına artık gövdenizi koydunuz. Allah utandırmasın, yar ve yardımcınız olsun” dedi.

BAKAN YAZICI BİR ŞANS

Bakan Yazıcı'nın camiaları için büyük bir şans olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, " Yaptığı bütün işler sizler için. Müthiş işlere imza attı ve atıyor. Son dönemde özel sektörün önünü açan reformların tamamında imzası var" dedi. İstihdam teşvikleri konusunda Yazıcı'nın kendilerine büyük destek verdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Bu konuda çalmadığımız kapı kalmadı. Sayın Bakanımız bize ilk günden beri destek oldu. Bizimle birlikte bu işin lobisini yaptı. Kendisine bu 51 ilimiz adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

GELİR SEVİYESİ YÜKSELDİ

Millet olarak en önemli gücün yardımlaşma ve dayanışma ruhu olduğunu anımsatan Yazıcı, bu duyguların ramazanda üst seviyelere taşındığını ifade etti. Dünyada 7 milyar civarında kişinin yaşadığına dikkat çeken Yazıcı, "Dünya Bankası verilerine göre, insanların 1 milyar 100 milyonu açlık sınırı olan günlük 1 doların altında bir parayla geçinmek zorunda. Ama hamdolsun Türkiye'de bu kategoriye giren hiçbir insan yok" şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DİKKAT ÇEKTİ

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yazıcı, süreci sabote etmek isteyenlerin olduğunu ve hedefin sapmasını amaçlayanların fiillerine takılıp kalmamak gerektiğini kaydetti.

BAL İLE GÖRÜŞME YAPTI

İftar yemeğinin ardından Bakan Yazıcı ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal ile görüştü. Görüşmede Bal Diyarbakır'ın ve Oda'nın temel sorunlarına dikkat çeken bir sunum yaptı. Bal, Bakan Yazıcıya özel sektörün önünü açan reformların hayata geçirilmesinden dolayı teşekkür ederek, el işleme bakır kahve seti hediye etti.

HABERE YORUM KAT