1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bal üretiminde artış bekleniyor
Bal üretiminde artış bekleniyor

Bal üretiminde artış bekleniyor

Son dönemlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde etkili bir şekilde etkisini göstermeye başlayan sağanak yağışların ekili alanlar kadar arıcılık sektörüne de olumlu etki yapacağı bildirildi.

A+A-

Bingöl’ün Genç ilçesinden kışı geçirmek üzere her sonbahar Dicle Vadisine gelen ve ilkbaharın ilk aylarına dek buralarda kalan arıcı Abdulkadir Yolagelen, Nisan yağmurlarının arıcılık sektörüne olumlu etkisinin olduğunu söyledi.
 
Nisan yağmurlarının ekili alanlara kadar arıcılığa da büyük bir faydasının olduğunu anlatan Yolagelen, “Nisan yağmurları bitkilerin yeşermesine ve de çiçek açmalarına neden oluyor. Açan her çiçek ise arılarımız için polen ve dolayısıyla bal demektir. Bu nedenle Nisan yağmurlarını çok önemsiyoruz” dedi.
 
Olumlu hava koşullarının doğayı canlandırdığını ifade eden Yolagelen, “Son yağışlarla beraber doğa iyice canlandı, çiçekler açtı. Bu sene yağışlar genel anlamda çok iyiydi. Ama bir miktar daha devam ederse her şey çok daha iyi olacak. Bu nedenle bu sene bal üretiminde gözle görülür bir artış olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
 Yaz mevsimini ise Batman’daki Mereto dağına gittiklerini anlatan Yolagelen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yazın buralarda çiçekler kurumaya yüz tuttuğu için biz de nispetten daha yüksek yaylalara gidiyoruz. Bu bazen Batman Mereto dağı bazen de bizim Bingöl’deki yaylalar oluyor. Dicle vadisi sıcak olduğu için arılarımızı kışın buraya getiriyoruz.”

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT