1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakanlık kararları tek başına alıyor
Bakanlık kararları tek başına alıyor

Bakanlık kararları tek başına alıyor

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu ve KESK Diyarbakır Şubeler Platformu bileşenleri, Karaman Ermenek'teki kömür ocağında meydana gelen facianın nedeninin AKP'nin özelleştirme politikasından kaynaklandığını belirterek, iş sağlığı ve iş güvenliğine ili

A+A-

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu ve KESK Diyarbakır Şubeler Platformu bileşenleri, Karaman Ermenek'teki kömür ocağında meydana gelen faciaya ilişkin AZC Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, TMMOB ve KESK'e bağları oda ve sendikaların temsilcileri katıldı.

TMMOB İKK ve KESK adına açıklama yapan Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Mustafa Doğu, 12 yıllık AKP iktidarının sosyal devlet anlayışından vazgeçtiğini belirterek, sermayeden yana politikalar çerçevesinde yerüstü ve yeraltı tüm alanlarda özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları ile işçi ve emekçilerin ölümüne neden olduğunu ifade etti.

Doğu, “Daha Soma'nın acısını yüreğimizde taşıyor iken; 28 Ekim 2014 tarihinde saat 12.15 sıralarında Ermenek'te yaşanan ve 18 işçinin sular altında kalması ve 3 gündür halen bu işçilere ulaşılamamış olması durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Son yıllarda Türkiye'nin dört bir yanında meydana gelen iş kazaları ve maden faciaları sonucu çok sayıda işçinin ölümünü tesadüf olarak görmüyoruz.

Maden Mühendisleri Odası'ndan uzman bir ekip incelmelerini tamamlayıp basın ve kamuoyu ile paylaştı. Yine KESK heyeti incelemelerde bulunmak sınıf kardeşliği duyguları ile acıları paylaşmak adına dün Ermenek'teydi. Yapılan incelemeler sonucunda; Ocak'ta özel sektör tarafından rodövans yöntemi ile üretim yapıldığı, çalışanların çevre köylerden sendikasız ve düşük ücretle çalıştırıldıklarını, aynı sahada üç ayrı firmanın çalışma yaptığı, kazanın daha önce mücavir alanında üretim yapıldığı ve bu alanda biriken 10.000 metre küp suyun ocak içerisine deşarj olması sonucu kazanın meydana geldiği tespit edilmiştir.

Bu tespitler ışığında; Havza madenciliği yapılmadığı için ocaklarda yapılan üretimle mücavir alanlarda daha önce yapılan imalatların birbirini nasıl etkileyeceğini bilmeden planlama ve üretim yapıldığı görülmüştür. Madencilik ile ilgili tüm bilgiler enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı maden işleri genel müdürlüğünde toplanmakta ve gerekli izinler MİGEM tarafından verilmektedir. Havza madenciliği göz önünde bulundurulmadığı için planlama ve işletmede sıkıntılar yaşanmakta su ve gaz sızıntılarının oluşmasına neden olmaktadır. Dolayısı ile parçalı üretim mantığı ile yürütülen rodüvans ve taşeronlaşma uygulamaları sonucu oluşan kazaların sorumlusu MİGEM'dir” dedi.

Sorumlusu bakanlıktır

İş sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin kararların tek başına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alındığına işaret eden Doğu, “Bu kararların alınmasında Üniversiteler, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki TTB, TMMOB'un görüşlerine başvurmamakta iletilen görüşleri de dikkate almamaktadır.

Bu nedenle bir sorumlu da ÇSGB'dir. Ülkemizde meydana gelen ve yılda yaklaşık 1500 emekçinin can kaybına neden olan iş kazalarına neden olan AKP'nin özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarıdır. AKP Hükümeti bir an önce bu politikalarından vazgeçerek; Maden alanını kamusallaştırması, rodövans yöntemi çalışmaya ve taşeronlaşmaya son vermelidir. Maden ocaklarının kamu yararına mühendislik bilim ve tekniğine uygun ölçek ekonomisine ve havza madenciliğine uygun planlanmalı ve işletilmelidir.

Çalışanların eğitimlerinin yapılması, ucuz işgücü anlayışında vazgeçilmesi, çalışanların sendikalarda örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir. İSG konusunda karar süreçlerinde üniversiteler, sendikalar, TTB, TMMOB gibi meslek odalarının görüşleri alınmalı karar alma mekanizmalarına dahil edilmelidir. Sonuç olarak;19. yüzyıl koşulları ile işletilen kuralsız güvencesiz işletilen madenlerin biran önce kapatılması gerekmektedir.

Özel sektör eliyle işletilen maden işletmelerinin bir an önce çağımızın koşulları gereği teknik ve güvenli hale dönüştürülerek resmi kurumlar tarafından işletilmesi için kamusallaştırılması gereklidir. Ermenek'te maden de bulunan 18 işçiye en kısa süre de ulaşılarak çıkarılmasını temenni ediyor ailelerine sabır dillerken sorumlulardan ve ihmali bulunanlardan hesabının sorulmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT