1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakanlık harekete geçti
Bakanlık harekete geçti

Bakanlık harekete geçti

Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde görevli bir hemşirenin hastanede PKK’lıların gizlice tedavi edildiğine yönelik iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

A+A-

İddiaları ihbar olarak değerlendiren Bakanlık, kente müfettiş gönderdi. SES Diyarbakır Şubesi de, iddialarla hedef gösterildiklerini belirterek hukuki işlemlerde bulunacaklarını bildirdi.
 
Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir gazetede Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde görevli bir hemşirenin hastanede PKK’ların gizlice tedavi edildiğine yönelik iddialarının bulunduğu haberi üzerine soruşturma başlattı. Haberi ihbar olarak değerlendiren Bakanlık, ismi geçen hemşire hakkında suç duyurusunda bulundu. Kente müfettiş de gönderildi.
 
“SES, HUKUKİ İŞLEMLERDE BULUNACAĞIZ”
 
SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ramazan Kaval ise, bilinçli olarak hedef seçildiklerini belirterek, gerekli hukuki işlemlerde bulunacaklarını söyledi. Kaval, sağlık emekçilerinin 7 Haziran genel seçimlerinden sonra başlayan çatışmalı ortam nedeniyle yaşanan bütün ölümlere ve savaşa barışı savundukları için hedef haline getirildiklerine belirten Kaval, bu süreçte 3 sağlık emekçisinin hedef gözetilerek keskin nişancılar tarafından katledildiğini hatırlattı.
 
“MUHALİF DURUŞ RAHATSIZ ETTİ”
 
KESK ve bileşenlerinin bölgedeki savaşa karşı gösterdiği muhalif duruşunun savaş yürütücülerini rahatsız ettiğine dikkat çeken Kaval, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bizim barışa karşı duruşumuzu durduramadılar. Bundan dolayı tek merkezden çıkan, yönlendirilen asılsız ve asparagas haberlerle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan sağlık emekçileri hedef gösterildi. Ancak Dicle Üniversitesi Hastanesi yönetimi bu asılsız haberlere itibar etmeyerek çalışanlarına sahip çıktı. Dicle Üniversitesi ile ilgili yapılan haberde bütün olay bir polis üzerinde gelişirken ne hikmetse polis orada yaşananlarla ilgili ne emniyete ne valiliğe ne hastane yönetimine ne de İçişleri Bakanlığı'na bir şikayeti yok. Meslek ahlakı gereğini, dili, ırkı fark etmez herkese sağlık hizmeti vermeye devam edeceğiz”
 
“KENDİSİYLE GÖRÜŞMEYE ÇALIŞIP ONA GÖRE HAREKET EDECEĞİZ”
 
Hastanedeki iddialarla ilgili haberde kaynak olarak gösterilen B.T. isimli hemşirenin kendi üyeleri olduğunu, ancak izinli olduğu için görüşemediklerini aktaran Kaval, “Hastaneye gittik araştırdık, hastanede çalışan ve isim kısaltması B.T. olan çok sayıda kişi var. Görüşmeye çalıştık ancak hastane yönetimi B.T.'yi çağırdığı için henüz kendisine ulaşamadık. Yarın (bugün) kendisiyle görüşmeye çalışıp ona göre hareket edeceğiz. Mesela haberde ismi geçen ve hastanede çalışan G.D., U.K., Doktor E.D. isimlerinde çalışan çok kişi var. Bunların tamamı da üyemiz. Bunun yanında haberde adı isim baş harfleri geçen çok sayıda sağlık emekçisi ile karşılaştık” dedi.
 
Haberde kullanılan fotoğraftaki kişinin kadın değil, başörtüsü takılmış bir erkek olduğunu vurgulayan Kaval, “Haberin fotoğrafında sırtı dönük, başı örtülü ve sırtı dönük olan kişi kadın değil erkek. Bu fotoğrafa dikkatle bakıldığında elinin erkek eli olduğu görülüyor. Bu fotoğraf iyi incelenirse bu kişinin kadın değil, erkek olduğu tespiti yapılır. Bu kesinlikle kadın değil erkektir” diye kaydetti.
 
“HABERDEKİ İDDİALARIN HİÇ BİRİNİN TARİHİ YOK”
 
Haberde yer aldığı gibi sağlık çalışanlarının ilaç ve tıbbı malzemeleri elini kolunu sallayarak Sur'a götürmesinin imkansız olduğunun altını çizen Kaval, “Çünkü Sur'un etrafı kolluk kuvvetleri ile sarılıdır. Haberdeki iddiaların hiçbiri doğru değildir” ifadesini kullandı.
 
Diyarbakır Valiliği'nin 2015 Eylül'ünde Diyarbakır’da hastanelere gönderdiği yazıyla çatışmalarda yaralanan polis ve askerlerin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi edilmeye başlandığını hatırlatan Kaval, “Diğer yaralılar ise Selahattin Eyyübi ve Gazi Yaşargil Araştırma hastanelerinde tedavi edilmesi istendi. Şu ana kadar Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde takip ettiğimiz kadarıyla 6 polis ve asker tedavi için getirilmiş. Bunlardan ikisi hastaneye gelmeden ex olmuş. 4'ü ise hafif yaralı olarak hastaneye gelmiş. Bu da haberdeki iddiaların ne kadar gerçek dışı olduğunu gösteriyor. Bunun yanında haberdeki iddialarının hiç birinin tarihi yok. Bu da bize haberin asparagas olduğu gösteriyor. O kadar saçma sapan iddialarda bulunuluyor ki, haberde tedavi olduğu iddia edilen kişilerin ismi yok tedavi oldukları tarih yok" diye belirtti
 
“BU HABERLER NEDENİYLE KİMSE DİYARBAKIR'DA ÇALIŞMAK İSTEMİYOR”
 
Haberde adı geçen hiçbir sağlık emekçisi hakkında adli veya idari soruşturma açılmadığına da dikkat çeken Kaval, “İsimleri geçen birkaç kişiyle görüştük. Olayla ilgili hiç ilgileri yok. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından haklarında hiç bir soruşturma açılmamış” dedi. Kaval ayrıca, konuyla ilgili hastanede yönetimiyle görüşmeye gittiklerini ancak yoğun oldukları için görüşemediklerini, yarın göreceklerini aktardı. Yapılan asılsız haberler nedeniyle Diyarbakır’daki birçok sağlık emekçisinin korkutulduğuna ve tedirgin edildiğine işaret eden Kaval, “Bu asılsız haberler nedeniyle hiçi bir sağlıkçı Diyarbakır'a gelip çalışmak istemiyor. Çünkü korkuyorlar. Bu nedenle burada çok sayıda doktor ve hemşire açığı var”
 
Haberde yer alan bu asılsız iddialara karşı yargı yoluna başvuracaklarını vurgulayan Kaval, Hastane Yönetimi ve Sağlık Bakanlığı da takipçisi olmaya davet etti.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT