1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakanlık Dicle Vadisi Projesini uygun bulmadı
Bakanlık Dicle Vadisi Projesini uygun bulmadı

Bakanlık Dicle Vadisi Projesini uygun bulmadı

Sayar: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aldığı karar, kentin keşfedilmemiş turizmine zarar verecektir.

A+A-
KENT KONSEYİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI
 
Diyarbakır Kent Konseyi'nin olağanüstü gerçekleşen toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisini konut rezerv alanı ilan etmesine tepkiler dile getirildi.
Yıllardır hazırlığı yapılan ve geçtiğimiz aylarda Kültür Bakanlığı'nın kabul ederek UNESCO'ya sunduğu Diyarbakır Surları ve Dicle Vadisi'nin Kültürel Peyzaj olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası envanterine alınması ile ilgili dosyanın sunumunun hemen akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dicle Vadisi'ni konut rezerv alanı ilan etmesi kabul edilemez bulundu.
 
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz DTSO Başkanı Ahmet Sayar, Kent Konseyi'nin tepkilerinde haklı olduğunu, kendilerinin de Kent Konseyi'nin bir bileşeni olarak bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirerek, 'UNESCO dosyası, kentimizin keşfedilmemiş turizmine katkı sağlayacak çok önemli bir projedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aldığı bu kararlar, işin çevre ve sosyal boyutu bir yana, ekonomik boyutu ile kentimize zarar verecektir. Bizler bir yandan kentimizin ekonomisini geliştirmeye çalışırken bir yandan da böylesi engellerle karşılaşmaktan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Konut rezerv alanı ilan edilen bu bölge, bir çok açıdan Diyarbakır'ın değerli varlıklarındandır ve konut yapımından daha değerlidir. Bugün bir çok ülke ve bölge, ekonomik kalkınmada turizmi etkin kullanabiliyor, ama biz elimizdekini daha değerli olmayan şeylere kurban etme yoluna gitmiş oluyoruz. Bir an önce bu kararlarda düzeltmeye gidilmesini talep ediyoruz' dedi.
 

HABERE YORUM KAT