1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakanlığın Kent Ormanı kararına itirazlar başladı
Bakanlığın Kent Ormanı kararına itirazlar başladı

Bakanlığın Kent Ormanı kararına itirazlar başladı

Büyükşehir Belediyesi, Kent Ormanı’nın 240 hektarlık alanını askeriyeye tahsis eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na itiraz etti.

A+A-

Kent Konseyi de, STK temsilcileri ve vatandaşlarla birlikte açıklama yaparak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçelerini teslim etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kent Ormanı’nın en büyük parselini askeriyeye devreden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararına itiraz etti. Büyükşehir Belediyesi’nin ve sivil toplum örgütlerinin itirazının 6 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüşülmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen, Kayapınar sınırlarındaki 8071 numaralı parselin, 1/100.000, 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlarda Kent Ormanı olarak planlandığını, bu planlamanın 2000’li yıllardan bugüne gündemde olduğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 8071 numaralı parselde 240 hektarlık alanı Kent Ormanı’ndan çıkarıp askeri alan ilan ettiğini belirten Alökmen, “Büyükşehir Belediyesi olarak teknik gerekçelerimizi ve ilk günden bugüne kadar süren planlama perspektifini göz önünde bulundurarak itirazımızı yaptık. Söz konusu alanın tekrardan yeşil alan olarak kalması için talepte bulunduk.” dedi.

‘Dilekçelerimizde itiraz gerekçelerimizi belirttik’

İtiraz dilekçelerinde, Mastfroştepe ve Talaytepe alanının bakanlık tarafından 2012’de yapılan planlarda kentsel yeşil alan ihtiyacını karşılamak üzere düzenlendiğine yer verdiklerini söyleyen Alökmen, yasal sürecin sürdüğünü, 6 Aralık 2015 tarihine kadar her yurttaş, kurum ve sivil toplum kuruluşunun itirazda bulunabileceğini bildirdi.

‘İptal edilen yeşil alanın yerine önerilen yer mutlak koruma su havzası’

Şehrin kuzeybatı aksında geliştiğini, bu alanın kentin ormanlık alan ihtiyacını karşılayacağını vurgulayan Alökmen, “Bir itiraz gerekçemiz de şu: İptal edilen yeşil alanın yerine önerilen mutlak koruma su havzasının olduğu alan. Orası mutlak koruma su havzası, yeşil alan olarak düzenlememiz çok doğru ve gerçekçi bir durum da değil. Hem metraj olarak düşük hem de yer seçimi olarak çok uygun olmadığını düşündüğümüz için yer seçiminin doğru olmadığını beyan ettik.” diye konuştu.

Kent Konseyi açıklama yaptı, itiraz etti

Kent Konseyi de Ekoloji Meclisi ve sivil toplum örgütleriyle birlikte bakanlığın kararına ilişkin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Kent Konseyi Genel Sekreteri Cihan Aydın’ın da katıldığı basın açıklamasında konuşan Ekoloji Meclisi Eş Sözcüsü Özgür Köroğlu, Kent Ormanı'nın askeriyeye peşkeş çekilmesine itirazda bulunmak için dilekçe vereceklerini belirtti.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görevinin kentlerde yeşil alan oluşturmak ve ormanlık alan kazandırmak olduğunu hatırlatan Köroğlu, bakanlığın buna rağmen kentte bulunan yeşil alanları yok ettiğini söyledi. Köroğlu, 6 Aralık’a kadar tüm yurttaşların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bireysel olarak itiraz başvurusunda bulunabileceğini kaydetti. Açıklamanın ardından Kent Konseyi bileşeni sivil toplum örgütü temsilcileri ve yurttaşlar, söz konusu kararın geri alınması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne itiraz dilekçelerini verdi.

Kent Ormanı 700 hektarlık bir alan

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi, Sivil Toplum Örgütlerini karşı karşıya getiren Kent Ormanı, Mastfroştepe ve Talaytepe’de yaklaşık 700 hektarlık bir alana tekabül ediyor. Hayata geçirildiğinde şehrin içinde 700 hektarlık bir ormanlık alanın olması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ağaç dikimini sürdürdüğü alan Şanlıurfa Yolu, Mahabad Bulvarı ve Diclekent Bulvarı’nı arasında kalan üçgende yer alıyor.

 

HABERE YORUM KAT