1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakanlara site kapatma yetkisi
Bakanlara site kapatma yetkisi

Bakanlara site kapatma yetkisi

AK Parti milletvekilleri tartışma yaratacak bir kanun teklifi sundu. Teklif yasalaşırsa başbakan ve bakanlar, internete erişimi engelleyebilecek.

A+A-
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya Milletvekili Kerim Özkul ve bir grup AK Partili milletvekilinin sunduğu teklife göre, internet yoluyla işlenen suçlarla mücadeleye ilişkin kanuna yeni bir madde eklenecek.
 
Bu madde ile yaşam hakkı, can ve mal güvenliği, kamu düzeni gibi konularda tehlike oluşturan, hak ve özgürlükleri tehlikeye atan yayınlar hakim kararıyla engellenebilecek.
İnternet sitelerindeki yayınların engellenmesi için daha hızlı davranılması gereken durumlarda ise istisnai bir uygulamaya gidilecek.
 
Başbakanlık veya ilgili bakanlıkların talebi üzerine internet erişiminin engellenmesi hakim kararı olmaksızın uygulanabilecek.
 
Karar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından derhal erişim sağlayıcılara ve ilgili içerik ve yer sağlayıcılara bildirilecek. Kararın gereği derhal ve kararın bildirilmesinden itibaren en geç 4 saat içinde yerine getirilecek. Karar 24 saat içinde sulh ceza hâkiminin onayına sunulacak. Eğer hâkim 48 saat içinde karar vermezse kendiliğinden ortadan kalkacak.Yani başbakanlık ve bakanlar mahkeme kararı olmadan erişim engelleyebilecek.
 
Kararı uygulamayana 500 bin liraya kadar ceza
 
Erişim yasağı ve içeriğin kaldırılması kararının gereğini yerine getirmeyen içerik ve yer sağlayıcılara 50 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası verilecek. Ayrıca içeriğin kaldırılmamasından veya engellenmemesinden devlet veya kişiler zarara uğramışsa zararın niteliğine göre TİB Başkanlığı'nın talebi üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirmenin iptaline de karar verilebilecek. (İMC)

HABERE YORUM KAT