1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Yılmaz'dan Diyarbakır için ilk icraat
Bakan Yılmaz'dan Diyarbakır için ilk icraat

Bakan Yılmaz'dan Diyarbakır için ilk icraat

DİYARBAKIR- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, aday gösterildiği Diyarbakır için ilk icraatını yaptı.

A+A-
Yılmaz, ödenek yetersizliği nedeniyle tamamlanamayan ve hizmete açılamayan yeni öğretmen evi için Kalkınma Bakanlığı olarak ek bütçe çıkaracaklarını söyledi.
 
 
Sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Yılmaz, çözüm sürecinin sadece siyasi bir süreç olmadığını belirterek, sürecin tamamlanmasına paralel olarak Diyarbakır'ı Ortadoğu'nun merkezi haline getirmeyi planladıklarını vurguladı. 
 
 
Seçim çalışmalarını yürütmek üzere Diyarbakır'da bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kentte ödenek yetersizliği nedeniyle hizmete açılamayan yeni öğretmen evini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yılmaz'a, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Cuma İçten, Oya Eronat, Süleyman Hamzaoğulları, İl Valisi Hüseyin Aksoy, Ak Parti Diyarbakır milletvekili adayları Mehmet Salim Ensarioğlu, Alaattin Parlak, AK Parti İl Başkanı Muhammed Dara Akar ve İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürata ile kamu kurum ve kuruluşları müdürleri eşlik etti.
 
 
İncelemelerinin ardından açıklama yapan Bakan Yılmaz, kente ek ödenek müjdesi verdi. Yılmaz, öğretmenevi ile ilgili problemi daha önce duyduğunu belirterek, “Ancak yerinde görmek farklı oluyor. Gerçekten çok güzel bir yatırım. Öncelikle bu yatırımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu binayı 11,5 milyona yakın bir harcama ile kapanmadan önce özel idaremiz gerçekleştirdi. Bina tamamlandığı halde tefrişatı yapılamadığı için şu an kullanıma sokulamıyor” dedi.
 
 
Diyarbakır'da, 21 bin civarında öğretmenin olduğunu ve bunların aileleri ile birlikte düşünüldüğünü çok geniş bir camianın ortaya çıktığını vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi: “Bu öğretmen arkadaşlarımız bizim için çok önemli.
 
 
Çocuklarımızı, geleceğimizi onlara emanet ediyoruz. Bizim de öğretmenlerimize daha iyi imkan sunmamız gerekiyor. Bu çerçevede bu öğretmenevini bir an önce tamamlayıp öğretmenlerimizin ve Diyarbakır'ın hizmetine sunacağız. Diyarbakır büyük olduğu halde bugüne kadar bölgesel eğitim konusunda alt yapısı olmadığı için bu konuları değerlendirememiş. Başka illere gitmek durumunda kalınmış. Bu tesisin devreye girmesi ile Diyarbakır aynı zamanda bölgesel hizmet için eğitim merkezi haline gelecek. Sadece buradaki öğretmenlerimize hizmet vermeyecek. Çevreden gelen öğretmenlerimizle burada hizmet içi eğitim imkanına kavuşacaklar.”
 
 
“KALKINMA BAKANLIĞINDAN EK ÖDENEK ÇIKARACAĞIZ”
 
 
Tesisin gerçekten çok iyi kalitede olduğunu ve Diyarbakır'daki önemli ihtiyaçlara da cevap vereceğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:
 
 
“260 yatak kapasiteli bir tesisten bahsediyoruz. Diyarbakır hızla canlanan ve gelişen bir şehir. Konaklama imkanları çok çok önemli. Bu tesis sadece öğretmenlere hizmet vermekle kalmayacak. Diyarbakır'ın konaklama altyapısına da ciddi bir katkıda bulunacak. Tüm bu faydaları elde etmemiz için buranın tefriş edilmesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığının genel bütçe kaleminde bu konularda biraz sorun var anladığım kadarıyla. Bu tür büyük tesisleri finanse edecek bir alt yapısı yok. Sabah milli eğitim camiası ile bir araya geldik. Kalkınma Bakanlığının yatırımları hızlandırma ödeneğinden buraya ödenek tahsis edeceğiz. Hızlı bir şekilde bu tesisin devreye alınmasını sağlayacağız. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
 
 
“YAVAŞ YAVAŞ SAHAYA İNİYORUZ”
 
 
Yılmaz, açıklamalarının ardından gazetecilerin seçim çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Aday tanıtım toplantılarını geçen pazar günü yaptıklarını anımsatan Bakan Yılmaz, “Şimdi de yavaş yavaş sahaya iniyoruz. Gelir gelmez iki ilçemizi ziyaret ettim. Bugün de yine geriye kalan iki ilçemizi ziyaret edeceğim inşallah. Oralarda teşkilatlarımızdan arkadaşlarımızla değerlendirme yapacağız. AK Parti biliyorsunuz büyük bir parti. 12 yıllık iktidar tecrübesi olan bir parti. Bütün kadrolarımız ve gücümüzle köylerde, mahallelerde, ilçelerde olacağız. Çok güçlü bir şekilde seçim kampanyamızı götüreceğiz” dedi.
 
 
Seçimin barış ve huzur içinde geçmesini temenni ettiğine dikkat çeken Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyarbakır'ın asaletine, geçmişine, kültürüne ve örfüne yakışır bir seçimle huzur içinde geçmesini, kardeşlik içinde geçmesini istiyorum. Elbette siyasi rekabet olacak. Ama özgür bir ortamda herkesin fikirlerini çok rahat ifade ettiği, kendi görüşünü, projelerini, politikalarını toplumla paylaştığı bir ortamda toplumun özgür iradesini sandığa yansımasını temenni ediyorum. Ne kimse bizim hakkımızı yesin, ne de biz kimsenin hakkını yiyelim. Herkes sandıkta kimi hayırlı görüyorsa ona oy versin. Önümüzde çok kritik süreç var. Bir taraftan çözüm sürecini güçlü bir şekilde hayata geçirmemiz ve sürdürmemiz gerekiyor.” 
 
 
 
“SÜREÇ, AYNI ZAMANDA ZENGİNLEŞME SÜRECİDİR”
 
 
Partisinin sürecin dinamosu olduğunu, sürecin adını koyduğunu ve sürdürdüğünü anlatan Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
“Önümüzdeki süreçte halkımızdan güç alarak süreci sonuçlandıracağız. 30 yıldır yaşanan acılara köklü çözüm bulacağız. Böylece hem insanımız daha huzur ortamı içinde yaşayacak hem de bu bölgenin kalkınması hızlanacak. Süreç sadece siyasi bir süreç değil. Aynı zamanda refah ve zenginleşme sürecidir. 30 yıldır kullanılmamış potansiyellerin harekete geçmesi ve halka hizmet olarak dönmesi sürecidir.
 
 
Gençlerimizin daha çok iş aş bulması demektir. Daha çok istihdam, daha çok üretim, daha çok ihracat demektir. Süreci her bakımdan önemsiyoruz. Önümüzdeki dönem bunu halkımıza anlatacağız. Süreçle birlikte kentin potansiyellerini harekete geçireceğiz. Çok geniş potansiyeli var Diyarbakır'ın.
 
 
Zengin bir bölge tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölge. Biz istiyoruz ki, 21'nci yüzyılda Diyarbakır'ın yıldızı tekrar parlasın. Diyarbakır sadece bu bölgenin değil, sadece Türkiye'nin değil Ortadoğu'nun çok önemli bir merkezi haline gelsin. Küresel anlamda insanlığa çok önemli değerler katan bir merkez haline gelsin. Tarihte olduğu gibi bunun için elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğiz. Bütün çalışmalarımız odağına da istihdamı koyacağız.”
 
 
(MP-AKK-HO-Y)

HABERE YORUM KAT

2 Yorum