1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Yılmaz: Toplum anayasa yapacak olgunluğa geldi
Bakan Yılmaz: Toplum anayasa yapacak olgunluğa geldi

Bakan Yılmaz: Toplum anayasa yapacak olgunluğa geldi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, toplumun bir anayasa yapacak olgunluğa geldiğine ifade ederek, “Bu Anayasa'nın değişmesinde gerçekten büyük faydalar var. Bu Anayasa'nın vesayetçi yapısının değiştirilmesi lazım oda yeni bir Anayasa'yı gerektiriyor” dedi.

A+A-
Kalkınma Bakanı ve Diyarbakır Milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, Memur-Sen'e bağlı Büro Memur-Sen tarafından düzenlenen 'Yeni Anayasa ve Çözüm süreci' konferansına katıldı.
 
 
Diyarbakır Milletvekili Mehmet Süleyman Hamzaoğulları ve Diyarbakır Milletvekili adayı Prof. Dr. Fazlı Hüsnü Erdem'in de katıldığı konferansta konuşan Bakan Yılmaz, Toplumun bir anayasa yapacak olgunluğa geldiğine işaret ederek, “Bu Anayasa'nın değişmesinde gerçekten büyük faydalar var. Bu Anayasa'nın vesayetçi yapısının değiştirilmesi lazım oda yeni bir Anayasa'yı gerektiriyor. Son seçim beyannamemizde güçlü bir şekilde yeni Anayasa'ya vurgu yapıyoruz.
 
Bizim bütün seçim beyannamelerimizde ilk bölüm hep demokrasi ile ilgili olmuştur. Türkiye'nin bu büyü dönüşümü gerçekleştirebilmesi için Mecliste çok güçlü bir Ak Parti'ye ihtiyaç var. Böyle büyük dönüşümler güçlü siyasi irade olmadan gerçekleşmiyor. Mecliste en az 330 oyumuz olmasaydı 2010'da halkın önüne referandumu getiremeyecektik. O dönem Ak Parti büyük bir risk aldı. Geçmeyebilirdi bazı kişiler farklı davransaydı referandumu hiç gidilemeyebilirdi ve bugün çok farklı bir Türkiye'de yaşıyor olabilirdik” dedi.
 
 “Bizim arzuladığımız bir şekilde oy alıp Meclis'te büyük bir çoğunlukla bu Anayasal değişikleri yapmak veya halkın önüne getirip sormak gerekiyor” diyen Bakan Yılmaz, şöyle dedi:
 
 “En az 330 milletvekili sayısını bulabilmeliyiz ki bunu halkımızın önüne getirebilelim. Bir araya getiremezsek diğer partilerle uzlaşma haline gideceğiz, başka çaremiz yok. Bunu geçtiğimiz dönem denedik. Maalesef arzu ettiğimiz başarı oluşmadı. Burada gerçekten Ak Parti'nin gücü ve istikrarı önemli. Mecliste güçlü olabilelim ki değişimin önünü açabilelim. Anayasa ile beraber Çözüm Süreci çok çok hayati bir konu.
 
 
Çözüm Süreci Türkiye'nin de bu bölgenin de olmazsa olmazı ve buda çok boyutlu bir süreç. Bir taraftan silahlardan ve şiddetten arındırılmış bir ortamda demokratik siyasetin hakim haline gelmesi. Kimliklere saygı gösterilmesi, inanç noktasında kimliklerin kendilerini rahatça ifade edebilmeleri. Yeni Türkiye'yi sembolize eden taşıyan siyasi hareket Ak Parti'dir. Ak Parti gücünü devam ettirirse bu dönüşüm devam eder. Ama bu güç kırılırsa bir süre yeniden bir maceraya gireriz. Türkiye eskide yaşandığı gibi maceralara girmemeli, istikrarını devam ettirmeli. Bir taraftan Çözüm sürecini de tamamlamalı.
 
 
Çözüm sürecini başlatan devam ettiren sonuçlandıracak olanda Ak Parti'dir. Seçim beyannamemizde Çözüm Süreci'ne güçlü bir vurgu yapıyoruz. 7 Haziran ile birlikte Türkiye ikinci reform döneme girecek. Bu dönemin anahtarı da 7 Haziran'dır. Ak Parti'ye verilecek desteğin aslında Türkiye'nin değişimine dönüşümüne ve reformlarına verilecek olan bir destek olduğunu belirtmek istiyorum. Diğer partilerin seçim beyannemelerini okuyun birde bizim seçim beyannamelerimizi okuyun aradaki farkı göreceksiniz”
 
 
Bakan Yılmaz: Türkiye yoluna devam edecek
 
 
Yılmaz, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Süleyman Hamzaoğulları ve partisinin milletvekili adaylarıyla Güneydoğu Girişimci İşadamları Derneği'ni de (GAİD) ziyaret etti.
Yılmaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin önemine değindi. Çözüm sürecinin huzur ve refah getirdiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:
 
“Önümüzdeki süreçlerde silahlardan, çatışmalardan tamamen arınmış, demokrasinin ve siyasetin güçlendiği, herkesin kendi siyasi görüşünü serbest bir şekilde ortaya koyduğu bir ortamda Türkiye yoluna devam edecek. Silahla demokrasi aynı anda olmaz. Şiddetle özgürlükler aynı anda olmaz. Herkesin fikri kendine, biz herkese saygılıyız. Bizim yolumuz budur. Başka bir yola gitme durumumuz da yok. Bunu da seçim beyannamemize koyduk.”
 
Yılmaz, çözüm sürecini daha da ilerletip Türkiye'den ve dünyadan iş dünyasının dikkatini Diyarbakır'ın potansiyellerine yönlendirmek için yeni projeler geliştireceklerini kaydetti.
 
 
“Ekonomimiz büyümeye devam edecek”
 
Bir taraftan kamu yatırımlarına devam edileceğini bir taraftan da özel sektörü bölgeye çekmek için çaba sarf edeceklerini belirten Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bu, huzur ortamı ve çözüm süreciyle yakından ilgilidir. Kim ne derse desin gerek ekonomik büyümemizin devam etmesi gerekse çözüm süreci gibi bir zorlu problemlerin altından kalkabilmemiz istikrarı gerektiriyor. Güçlü, istikrarlı yönetimler olmadığı sürece ne ekonomide arzu edilen gelişmeler oluyor ne de çözüm süreci gibi zorlu işlerin altından kalkılıyor. AK Parti güçlü bir şekilde devam ettiği sürece zor şartlara ve küresel krizin etkilerinin devam ettiği bir ortama rağmen ekonomimiz büyümeye devam edecek."
 
Yılmaz, Türkiye'nin çözüm süreci gibi zorlu meselelerinin AK Parti'yle sonuçlandırılacağını belirterek, konuyu seçim beyannamelerinde net bir şekilde ortaya koyduklarını hatırlattı.
 
“Her Zaman Girişimcilerin Yanındayız”
 
Son 12 yılda her alanda çok önemli mesafeler alındığını kaydeden Yılmaz, şöyle dedi:
 
“Bugüne kadar GAP eylem planımız, teşvik politikalarımız çok şey yaptık ama maalesef arzu ettiğimiz ölçüde özel sektör yatırımları bu bölgemizde gelişmedi. Çünkü özel sektör güvenliğe çok daha duyarlı. Kamu yatırımlarımıza saldırılar, engellemeler oluyor. Biz ısrarla devam ediyoruz. Yakıyorlar, yeniden yapıyoruz ama özel sektör böyle değil tabi. İnsanlar böyle çok huzurlu ve güvenli bir ortam olmadan gelip yatırım yapmıyorlar. İmaj eksikse gelip yatırım yapmıyorlar. Tabi ki biz de siyasetçi, kamu ve hükümet olarak her zaman girişimcilerimizin yanındayız”
 
Yılmaz, bölgede muazzam bir tarım potansiyeli olduğuna dikkati çekti. Bakan Yılmaz, "Tarihi ve kültürel bir hazinenin üstünde oturuyoruz. Bu sene bitecek olan havaalanı bölgenin en önemli havaalanı olacak. 5 milyon yolcu kapasiteli olan havaalanı Diyarbakır'ı Ortadoğu'nun merkezi durumuna getirecek” dedi.
 
 
Kick Boks Milli Sporcuları
 
Kalkınma Bakanı Yılmaz, daha sonra Yenişehir ilçesindeki seçim bürosuna giderek burada kick boks Türkiye şampiyonu ve milli sporcular ile Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Mehmet Demir'i kabul etti. Yılmaz, kendisine kick boks eldiveni hediye eden sporcularla fotoğraf çektirdi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT