1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bakan Yılmaz: Saldırı tüm Türkiye’ye yapılmıştır
Bakan Yılmaz: Saldırı tüm Türkiye’ye yapılmıştır

Bakan Yılmaz: Saldırı tüm Türkiye’ye yapılmıştır

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’daki saldırıyı lanetledi. Bu saldırının tüm ülkeye yapılmış bir saldırı olduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Öncelikle Diyarbakır’a ve Diyarbakır halkına yapılmış bir saldırıdır.

A+A-

Nasıl ki Ankara’da patlayan bombalar Tüm Ankara halkını, tüm milletimizi hedef aldıysa, nasıl ki İstanbul’da patlatılan bombalar bütün İstanbul’u bütün ülkeyi hedef aldıysa burada gerçekleştirilen saldırı da aslında tüm Diyarbakır halkını hedef alan, tüm milletimizi hedef alan bir saldırıdır” dedi.
 
 
Bir dizi toplantıya katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Diyarbakır’da meydana gelen bombalı saldırıya basın mensuplarına açıklamada bulundu.
 
Bugün Diyarbakır’da elim bir olayın gerçekleştiğini söyleyen Bakan Yılmaz, “Polis özel harekat otobüsüne bombalı bir araç patlatılmak sureti ile bir terör saldırısı gerçekleşti. Şu an itibari ile bize verilen bilgiler ışığında 7 polisimizin şehit olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. 13 polisimiz yaralı, birinin durumunun ağır olduğu ifade ediliyor. Ayrıca 14 sivil halktan yaralı olduğu belirtildi. Bunlardan da bir tanesinin yine ağır yaralı olduğu ifade ediliyor. Bütün yaralılarımız şu an itibari ile hastanelere ulaştırılmış durumda. Gerekli müdahaleler yapılıyor bütün imkanlar seferber edilmiş durumda. Olay yerinde inceleme araştırma soruşturma devam ediyor. Henüz sıcak bir hadise, olay araştırılıyor, inceleniyor. Bu hadiseyi lanetliyoruz. Bu terör saldırısı hepimize karşı yapılmış bir saldırıdır. Öncelikle Diyarbakır’a ve Diyarbakır halkına yapılmış bir saldırıdır. Nasıl ki Ankara’da patlayan bombalar Tüm Ankara halkını, tüm milletimizi hedef aldıysa, nasıl ki İstanbul’da patlatılan bombalar bütün İstanbul’u bütün ülkeyi hedef aldıysa burada gerçekleştirilen saldırı da aslında tüm Diyarbakır halkını hedef alan, tüm milletimizi hedef alan bir saldırıdır” dedi.
 
“Birliğimizi Kardeşliğimizi Bozamayacaklar”
 
Kendilerinin burada Diyarbakır’ın yeniden inşasını konuşmak üzere, daha yaşanılabilir Diyarbakır’ı konuşmak üzere bulunduklarını aktaran Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:
 
“Birileri de Diyarbakır’ı yıkmak istiyor, Diyarbakır’ı yaşanmaz hale getirmek istiyor. Diyarbakırlıların hayatına ekmeğine saldırıyor. Bunu da herkes bu şekilde değerlendirmek durumunda. Bu lanet terör odakları ve onların arkasındaki zihniyet ve yapılar hangi gayret içinde olurlarsa olsunlar bizim birliğimizi bozamayacaklar, kardeşliğimizi bozamayacaklar ve azmimizi kıramayacaklar. Terörle kararlı bir şekilde mücadelemizi devam ettireceğiz. Terörün hiçbir meşru zemini olmadığını hep birlikte paylaşalım, hep birlikte teröre tavrımızı koyalım. Bir bombalı saldırı elbette ama saldırgana ilişkin tespit edilmiş bir şey yok”
 
 
 
Valilikten “Saldırı” Açıklaması
 
Diyarbakır Valiliği’nce, 7 polisin yaşamını yitirdiği, 13 polis ve 14 sivilin yaralandığı bomba yüklü araçlı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin engellenmesine yönelik devam eden çalışmalar için ilimizde geçici olarak görevlendirilen personelin içinde bulunduğu zırhlı servis aracının Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi 1216. Sokak üzerinden geçişi esnasında bomba yüklü araç ile saldırı düzenlenmiştir. Düzenlenen saldırıda, ilk belirlemelere göre, 7 emniyet mensubu şehit olmuş, 13 emniyet mensubu ile 14 vatandaşımız yaralanmıştır. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına ve emniyet teşkilatı mensuplarına başsağlığı diliyoruz. Yaralı emniyet mensupları ve vatandaşlarımız tedavilerinin yapılması amacıyla hastaneye kaldırılmıştır. Hastanede tedavileri devam eden emniyet mensuplarına ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz” denildi.
 
 
Patlama Bölgesinde İncelemeler Sürüyor
 
 
Diyarbakır’da 7 polisin yaşamını yitirdiği, 13 polis ve 14 sivilin yaralandığı bombalı yüklü araçlı saldırının yapıldığı merkez Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi Diyarbakır-Şanlıurfa yolu 1216. Sokak’ta incelemeler tamamlandı. Vatandaşların uzaklaştırıldığı alana çok sayıda özel harekat polisi sevk bölgede sevk edilirken, olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmalara bomba uzmanları da katıldı. Polis, patlamanın olduğu alanda delil aradı. Kullanılamaz hale gelen polis midibüsü de incelenmek üzere çekici ile kaldırılarak, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
 
 
Bombalı Saldırı Anı Kamerada
 
 
Bomba yüklü aracın büyük bir gürültüyle patlama bir iş yerinin anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Patlamanın ardından toz bulutu yükselirken, yoldan geçen araçlarda ve binalarda hasar meydana geldi.
 
Bombalı Aracın Bırakılma Anı Güvenlik Kamerası Tarafından Kaydedildi
 
Aracın, patlama bölgesine bırakılma anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Saldırının bomba yüklü araçla yapıldığı kesinleşti. Bomba yüklü aracın, patlamanın yaşandığı bölgeye bırakılma anı, bir işyerinin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

Görüntülerde, aracı bırakan şahsın, sakin bir şekilde bölgeden ayrıldığı görüldü.
 
 
Patlamanın Şiddeti Ortaya Çıktı
 

Bombalı saldırının oluşturduğu tahribat gündüz saatlerinde net olarak ortaya çıktı. Bomba yüklü aracın patladığı yerde 1 metre derinliğinde çukur oluşurken, civarda bulunan hemen her binada hasar meydana geldi.
 
 
Patlamanın ardından güvenlik güçlerinin olay yerinde başlattığı inceleme çalışmaları sona erdi. İncelemenin ardından tekrar trafiğe açılan bölgede oluşan tahribat, patlamanın büyüklüğünü gözler önüne serdi. Bombalı saldırının meydana geldiği yerde 1 metre derinliğinde çukur oluşurken, çevrede park halinde bulunan tüm araçlarda maddi hasar oluştu. Civarda bulunan istinat duvarları yıkılırken, 1 kilometrelik alan içinde bulunan tüm evlerin, patlamanın oluşturduğu basınç nedeniyle camları kırıldı. Birçok evin duvarları yıkılırken, Bağlar Belediyesi’ne bağlı ekipler de parçalanan araçlardan etrafa sıçrayan parçaları temizledi.
 
Milyonlarca TL maddi zarar
 
Patlamanın hemen yanı başında bulunan ve inşaatı tamamlanan vatandaşın kısa süre içinde yerleşeceği belirtilen binada ise milyonlarca TL zarar meydana geldiği belirtildi. Bina sorumluları, bütün katların etkilendiği ve ince tesisatın bile yerinden söküldüğü binada hasarın oldukça büyük olduğunu belirtti.
 
 
Patlama İle İlgili Soruşturma Başlatıldı
 
Diyarbakır’da bomba yüklü araçla yapılan saldırıya ilişkin soruşturma başlatıldı. Konuya ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi 1216. Sokak’ta meydana gelen bomba yüklü araç ile saldırı sonucu 7 polisimiz şehit olmuş 15 polis ile 12 sivil olmak üzere toplam 27 vatandaşımızın yaralandığı olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca şehitlerimizin otopsilerinin tamamlandığı, olay yeri keşfi yapıldığı, olay tanıklarının tespitine çalışıldığı, olaya ilişkin görüntüler üzerinde incelemeler yapılarak, olayı gerçekleştiren fail ya da faillerin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği, soruşturmanın Cumhuriyet Başsavcısı nezaretinde 2 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 2 Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütüldüğü, Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2016/10004 numaralı soruşturma titizlikle çok yönlü olarak devam etmekte olup, soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceği, kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.
 
Yaşamını yitirenler memleketlerine uğurlandı
 
Diyarbakır’da bomba yüklü araçla yapılan saldırıda yaşamını yitiren polislerin naaşları, memleketlerine uğurlandı. Polisler için yapılan törene, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile beraberindeki başbakan yardımcıları ve bakanlar da katıldı.
 
Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde bomba yüklü araçla yapılan saldırısında yaşamını yitiren polis memurları Alper Zor, Nejdet Alıcı, Fatih Mehmet Ertuğrul, Mustafa Yiğitalp, Serkan Talan, Mustafa Karakaya ve İlyas Kaygusuz için cenaze töreni düzenlendi. 8. Ana Jet Üs Komutanlığında basına kapalı gerçekleştirilen törene, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, AK Parti milletvekilleri, askeri ve mülki erkan ile yaşamını yitiren polislerin yakınları katıldı.
 
 
Polislerin cenazelerinin Diyarbakır Asker Hastanesi’nden alınıp, 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'na getirilmesi ile başlayan törende, dua edildi. Törenin ardından, Yaşamını yitiren polisler Alper Zor, Nejdet Alıcı, Fatih Mehmet Ertuğrul ve Mustafa Yiğitalp’in naaşı Ankara’ya, Serkan Talan’ın naaşı Hatay’a, Mustafa Karakaya’nın naaşı Erzurum’a, İlyas Kaygusuz’un naaşı ise Bursa’ya gönderildi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT