1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Yılmaz engellilerle bir araya geldi
Bakan Yılmaz engellilerle bir araya geldi

Bakan Yılmaz engellilerle bir araya geldi

DİYARBAKIR - Partisinin Diyarbakır'da birinci sıradan milletvekili adayı gösterdiği Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen bir programda engellilerle bir araya geldi.

A+A-
Burada konuşan Yılmaz, engelin aslında kalplerde olduğunu belirterek, “Çözümü zor olan engel kalplerde, gönüllerde olan engeldir. Bu engelleri kaldırırsak eğer diğer engelleri kaldırmak çok kolay olacaktır” dedi. 
 
 
Diyarbakır Valiliği ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir düğün salonunda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Hüseyin Aksoy, Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, Sosyal Politikalar İl Müdürü Ruken Tanaman, engelli odaklı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı. 
 
 
Etkinlikte konuşan Bakan Yılmaz, AK Parti hükümetlerinin engellilere yönelik çalışmalarını anlattı. 2002 yılından bugüne engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirten Yılmaz, onların eğitimi, istihdamı ve sosyal ekonomik hayata dönmelerinde daha aktif katılım sağlamaları için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Bütün politikalarının merkezinde insan olduğunu ve kalkınma anlayışının merkezine insanı yerleştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, “İnsanı yaşat ki devlette yaşasın diyoruz. İnsanımıza ne kadar hizmet edersek onun hayatını ne kadar iyileştirirsek kalkınmış ve gelişmiş bir toplum haline geliriz” dedi. 
 
“DEVRİM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATILDI”
 
 
Türkiye'de son 12 yılda engelli vatandaşlara yönelik devrim niteliğinde adımlar atıldığına dikkat çeken Bakan Yılmaz, “İlk defa engellilerimizle ilgili kapsamlı düzenlemeler yapıldı. Eğitimde taşımacılık hizmetleri dahil olmak üzere birçok eğitim kurumu oluşturduk. Engelli insanlarımızın daha donanımlı hale gelmesi için gayret sarf ettik. Sosyal hayata katılmaları yönünde ortamlar kuruldu. Engellilerin hayatlarını kolaylaştırıcı düzenlemeler yapıldı. Bir kısmı hayata geçti bir diğer kısmı ise önümüzde dönemlerde yapılacak yatırımlarla hayata geçirilecektir” diye konuştu. 
 
“AİLELERİ DE BU YARDIMLARDAN FAYDALANIYOR”
 
 
Özel sektöre engelli vatandaşlara istihdam sağlaması durumunda prim desteği verdiklerine işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti: 
 
 
“Kamu kurumları geçmişte hiç olmadığı kadar engelli vatandaşları istihdam etti. Bütün bunları yapmakla sadece engelli vatandaşlara yardımcı olmuyoruz. Aynı şekilde bütün ailelerine destek oluyoruz. Evde bakım hizmeti veriyoruz. Sadece Diyarbakır'da 13 bin 400'den daha fazla engelli kardeşlerimize bakım hizmetleri sunuyoruz. Türkiye geneline bakarsak eğer 450 binden daha fazla kişi bu tür desteklerden faydalanıyor.
 
 
Geçmişte böyle şeyler yoktu. AK Parti döneminde bunlar gerçekleşti. Biz şuna inanıyoruz ki engellilere yaptıklarımızı fazlasıyla bize geri dönüyor. Bu çalışmalar engellileri tek değil ailelerini de rahatlattı. Bütün toplum rahat artık. Pasif bir durumdan aktif bir duruma geldiler. Engellilerin yaptığı sanat ürünlerini gördük. Sanat, spor, siyaset ve birçok buna benzer alanlarda engellileri görüyoruz. Kararlı bir şekilde bunlara devam edeceğiz.”
 
“KALPLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ” 
 
 
Engellerin aslında kalplerde olduğunu ve kalplerde olan engellerin çözümünün zor olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
 
“Bu engelleri kaldırırsak eğer diğer engelleri kaldırmak çok kolay olacaktır. Hepimiz bu anlamda bir engelli ile aynıyız. Biz olamazsak bile yakınlarımız engellidir. Dolaysıyla kendimizi engelli kardeşlerimizin dışında görmüyoruz. Sizlerden çok şey bekliyoruz. Çeşitli kanallar ile Diyarbakır'da destek olacağız. 7 Haziran'da seçimlerden sonra temsil etme görevi alırsam eğer engellilere özel önem vereceğiz. Her alanda engellilerden gelen projelere destek olacağız.” 
 
 
Program, daha sonra Bakan Cevdet Yılmaz ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un engellilere karanfil dağıtması ve halk oyunlarıyla sona erdi.
 
(BE-MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT